“Έσωσε” το βαθμό στην Σπάρτη ο ΑΟΧ/Κισσαμικός

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Σπάρτη και τον ΑΟΧ/Κισσαμικό με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 1-1 σκορ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Football League.

Στα πρώτα λεπτά τις αναμέτρησης και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο στις εστίες των δύο ομάδων.

Παρότι περνούσε ο χρόνος, οι διακοπές στο παιχνίδι δεν άφησαν τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο και έτσι ο ημίχρονο πέρασε με τις δύο ομάδες να είναι στο 0-0 και τον κόσμο απογοητευμένο στις κερκίδες.

Στην επανάληψη ο ρυθμός άλλαξε και η Σπάρτη μπήκε αποφασισμένη να πετύχει το γκολ και το πέτυχε στο 58ο λεπτό με φανταστικό τρόπο, καθώς το σουτ του Μαντζίρη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου και μετά κατέληξε στα δίχτυα με τα φάλτσα που είχε.

Από εκεί και μετά η ομάδα του Γιώργου Πετράκη, πάλεψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα παίρνοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 77ο λεπτό το πέτυχε η Χανιώτικη ομάδα με τον Καραγιάννη να κερδίζει πέναλτι και τον Μαλόνγκα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-1.

Η Σπάρτη αντέδρασε και στο φινάλε πήγε να πάρει το παιχνίδι, όταν ο Μαντζίρης  βρέθηκε μόνος του με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σωτήρια.

Σπάρτη: Σταματόπουλος, Κολτσίδας, Βλάχος, Κοζάκης, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Βλαχομήτρος, Ματέους, Καινούργιος, Μαντζίρης.

ΑΟΧ/Κισσαμικός: Παπαδόπουλος, Τόλι, Ζιούλης, Φαζός, Παπαχρήστος, Καντιμά, Γκίνη, Σιμόν, Καραγιάννης, Αρναρέλλης, Χαλκιαδάκης.