Νίκη με ανατροπή για τον Άρη

Ο Άρης επικράτησε με 3-1 της Λαμίας στη Θεσσαλονίκη.

Στο πρώτο -χρονικά- ματς της σεζόν για τη Super League, ο Άρης επικράτησε με ανατροπή της Λαμίας με 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν αυτό που θα ήθελε ο Άρης, καθώς με το σφύριγμα για την ανάπαυλα η Λαμία ήταν μπροστά στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόμανιτς στο 38′. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ένινγκ φάνηκε σαφώς βελτιωμένη και κατάφερε να “γυρίσει” το ματς.

Η αρχή έγινε όταν ο Κρίστιαν Λόπεθ “άνοιξε λογαριασμό” με τη φανέλα του Άρη στο 72′, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε με το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Μπρούνο Γκάμα 6 λεπτά αργότερα. Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Μπερτόλιο σκοράροντας στην άδεια εστία της Λαμίας στο 88′.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Σάκιτς (52′ Λόπεθ), Ρόουζ, Ντάτκοβιτς, Γκανέα, Σάσα, Ματίγια (52′ Μπαγκαλιάνης), Τζέγκο, Γκάμα, Φετφατζίδης (90′ Μάνος), Μαντσίνι (71′ Μπερτόλιο).

Λαμία (Γ. Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέντζο (90′ Νικολόπουλος), Βύντρα, Νιάσε (79′ Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Βασιλόγιαννης (81′ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Καραμάνος.