“Ασημένιος” με πανελλήνιο ρεκόρ ο Δρυμωνάκος

Ο Γιάννης Δρυμωνάκος χάρισε στην Ελλάδα το τέταρτο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Αϊντχόφεν.

Ο Γιάννης Δρυμωνάκος χάρισε στην Ελλάδα το τέταρτο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Αϊντχόφεν. Ο πρωταθλητής του ΓΣ Περιστερίου, μετά το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα, κατέκτησε το ασημένιο στα 400μ. μικτή ατομική με επίδοση 4:14.72, η οποία αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ (παλιό δικό του με 4:15.43, από τις 25 Ιανουαρίου 2007). Νικητής αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχή φορά ο Ούγγρος Λάζλο Τσεχ, ο οποίος με 4:09.59 πέτυχε νέο ρεκόρ Ευρώπης (παλιό δικό του με 4:09.63 από τις 31 Ιουλίου 2005 στο Παγκόσμιο του Μόντρεαλ). Ο Ιταλός Λούκα Μαρίν, ο οποίος ήταν δεύτερος στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις, έμεινε αυτή τη φορά στην τρίτη θέση με 4:16.69. Ο Δρυμωνάκος ακολούθησε τον Τσεχ στο 100άρι της πεταλούδας, μετά έμεινε φυσιολογικά πίσω, αλλά κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τους υπόλοιπους κολυμβητές και έφτασε χωρίς να πιεστεί δεύτερος στον τερματισμό. Στην ίδια κούρσα μετείχε και ο Βασίλης Δεμέτης, ο οποίος μετά το πρώτο 100άρι δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των υπολοίπων και τερμάτισε όγδοος με 4:23.04. Ηταν η τρίτη διαδοχική μεγάλη διοργάνωση που ο αθλητής του Ολυμπιακού έδωσε το «παρών» στον τελικό, μετά το Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης (7ος) και το Παγκόσμιο της Μελβούρνης (6ος). Με τη νέα του επιτυχία, ο Δρυμωνάκος… ισοφάρισε τον Αρη Γρηγοριάδη, καθώς αμφότεροι κατέκτησαν από ένα χρυσό κι ένα ασημένιο μετάλλιο στους αγώνες. Τα τέσσερα μετάλλια που κατέκτησε η Ελλάδα υπολείπονται των πέντε που είχε κερδίσει το 2006 στη Βουδαπέστη, όμως το σημαντικότερο είναι ότι δύο από αυτά είναι χρυσά, χρώμα που η χώρα μας δεν είχε… αντικρύσει σε κανένα από τα προηγούμενα 28 Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα υγρού στίβου. Η ελληνική αποστολή είχε συνολικά επτά παρουσίες σε τελικούς (έναντι δέκα στη Βουδαπέστη) και επιστρέφει γεμάτη χαμόγελα αύριο το απόγευμα στην Αθήνα (η άφιξη της πτήσης είναι προγραμματισμένη για τις 16:55). Τα αποτελέσματα του τελικού στα 400μ. μικτή ατομική ανδρών: 1. Λάζλο Τσεχ (Ουγγαρία) 4:09.59 (Ρεκόρ Ευρώπης) 2. Γιάννης Δρυμωνάκος (ΕΛΛΑΔΑ) 4:14.72 3. Λούκα Μαρίν (Ιταλία) 4:16.69 4. Ντίνκο Τζούκιτς (Αυστρία) 4:17.24 5. Αλέσιο Μποτζιάτο (Ιταλία) 4:17.33 6. Πιέρ Ανρί (Γαλλία) 4:17.80 7. Γκέργκο Κις (Ουγγαρία) 4:18.36 8. Βασίλης Δεμέτης (ΕΛΛΑΔΑ) 4:23.04 Δρυμωνάκος: “Δεν περίμενα να κάνω ρεκόρ” Με την κατάκτηση του ασημένιου μετάλλιου στα 400μ. μικτής από τον Γιάννη Δρυμωνάκο, και της 8ης θέσης στο ίδιο αγώνισμα από τον Βασίλη Δεμέτη, ολοκληρώθηκε η ελληνική συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης. Ένα πρωτάθλημα, που για την κολύμβηση της Ελλάδος περνάει στην ιστορία ως το πρώτο, που “πρόσφερε” στην χώρα μας χρυσό μετάλλιο, σε οποιοδήποτε άθλημα του υγρού στίβου. Και, μάλιστα, δύο. Με τον Δρυμωνάκο στα 200μ. πεταλούδας και τον Αριστείδη Γρηγοριάδη στα 50μ. υπτίως. “Δεν περίμενα να κάνω ρεκόρ, γιατί μετά την πεταλούδα, όπου έδωσα ό,τι είχα, ήταν δύσκολο να κρατηθώ σε υψηλή φόρμα. Κουράστηκα πολύ στον προκριματικό. Ο Τσεχ είναι συνηθισμένος σε τέτοια, εγώ όχι. Αισθανόμουν και πίεση επειδή, μετά τη νίκη μου στα 200 πεταλούδας, όλοι περίμεναν και άλλο μετάλλιο από εμένα”, τόνισε ο Δρυμωνάκος. Ο Δεμέτης είπε πως αισθανόταν πολύ κουρασμένος, επειδή είχε κάνει τέσσερις δυνατές κούρσες σε δύο ημέρες. “Ισως ήταν κακό ότι έμεινα χωρίς αγώνα από την Τετάρτη ως και το Σάββατο. Ναι μεν ξεκουράστηκα, αλλά χάθηκε η συγκέντρωση. Στο μυαλό μου ήταν πώς θα γυρίσω στην Ελλάδα να συνεχίσω την προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς. Πάντως, είχα προετοιμαστεί για τον αγώνα αυτόν, αλλά πήγα πολύ άσχημα”, υπογράμμισε.