Μπάγερν Μονάχου-Ζενίτ 77-69

Με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν Μονάχου καθάρισε το ματς με τη Ζενίτ, επικρατώντας στην Audi Dome με σκορ 77-69 φτάνοντας στο 5-8 στην φετινή Ευρωλίγκα. Αυτό το αποτέλεσμα την φέρνει στην ισοβαθμία με Ολυμπιακό, Βαλένθια, Ερυθρό Αστέρα και Φενέρμπαχτε ενώ επιτέλους… έσπασε το αρνητικό της σερί των ηττών που είχε μετά τη […]

Με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν Μονάχου καθάρισε το ματς με τη Ζενίτ, επικρατώντας στην Audi Dome με σκορ 77-69 φτάνοντας στο 5-8 στην φετινή Ευρωλίγκα. Αυτό το αποτέλεσμα την φέρνει στην ισοβαθμία με Ολυμπιακό, Βαλένθια, Ερυθρό Αστέρα και Φενέρμπαχτε ενώ επιτέλους… έσπασε το αρνητικό της σερί των ηττών που είχε μετά τη νίκη της επί των αθλητών του Κεστούτις Κεμζούρα.

Ο Ράντονιτς είδε κεφάτους του παίκτες του στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, οι οποίοι φόρτωσαν το καλάθι της Ζενίτ με τρίποντα και καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βλαντιμίρ Λούτσιτς με 17 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Μάντο Λο με 11 και 7 ασίστ.

Σχετικά με το παιχνίδι και την διακύμανσή του, δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπάγερν προσπέρασε με έν πενιχρό 7-1 στο πεντάλεπτο, για να απαντήσει με σερί 8-0 (τρίποντα Χόλινς-Αμπρομάιτις) για το 7-9.
Ο Λο ισοφάρισε (11-11) και τελικά η περίοδος έκλεισε στο 14-15 και την Ζενίτ να δείχνει τα δόντια της από το ξεκίνημα.

Η διαφορά δεν άνοιξε, με τον Λο να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του για το 20-20, ενώ με ασίστ του ο Φλακαντόρι έγραψε το 23-22. Οι Βαυαροι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν (27-23 με 4:30 για το ημίχρονο), ενώ ο Λεσόρτ έκανε το 29-25 μετά από πάσα του Λο. Στο ματς δεν άλλαξε το μονέντουμ, οι ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκορ και ο Ρένφρο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 37-35 με πέντε προσωπικούς ποντους.

Η Μπάγερν ήθελε από νωρίς να ηρεμήσει και να πάει όσο το δυνατόν πιο σίγουρη στην τελική ευθεία. ΈΤσι με τον Λούτσιτς και τον Μονρό, έφτασε την διαφορά στους 11 πόντους εν ριπή οφθαλμού (49-38).
Η Ζενίτ επέστρεψε με τρίποντα και ο Αλμπισί μείωσε σε 53-44, με τον Ρένφρο να βάζει ένα ακόμα για το -6 (53-47) της ομάδας του.
Στο τρελό αυτό δεκάλεπτο απάντησαν με δύο σερί τρίποντα η Λούτσιτς και Κόπονεν (59-47) και το δεκάλεπτο τελείωσε στο 61-50.

Ο Φινλανδός σουτέρ βρήκε συμπαράσταση στο σκοράρισμα και από τον Μονρό (66-52), για να μπει και πάλι στην εξίσωση ο Λούτσιτς για το 75-61.

Ένα μικρό 5-0 από τον Τρούσκιν ανησύχησε τον Ράντονιντς που πήρε το τάιμ άουτ, αλλά το τελικό 77-69 ήρθε χωρίς να υπάρχει κάποια απρόοπτη εξέλιξη για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-35, 61-50, 77-69