Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-81

Όταν έπαιξε άμυνα, όλα έγιναν εύκολα. Η Ρεάλ κυριάρχησε πλήρως της ΤΣΣΚΑ, όπως δείχνει και το 97-81, ξεκινώντας από την άμυνα, παρότι το τελικό σκορ δεν το δείχνει. Οι Μαδριλένοι ήταν εξίσου καλοί και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο, όταν η αμυντική τους λειτουργία απείχε από το να χαρακτηριστεί υποδειγματική. […]

Όταν έπαιξε άμυνα, όλα έγιναν εύκολα. Η Ρεάλ κυριάρχησε πλήρως της ΤΣΣΚΑ, όπως δείχνει και το 97-81, ξεκινώντας από την άμυνα, παρότι το τελικό σκορ δεν το δείχνει. Οι Μαδριλένοι ήταν εξίσου καλοί και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο, όταν η αμυντική τους λειτουργία απείχε από το να χαρακτηριστεί υποδειγματική. Σε όλα τα άλλα δεκάλεπτα κράτησαν τους φιλοξενούμενους κάτω από τους 20 πόντους.

Επιθετικά ο Ράντολφ συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις, ο Ρούντι είναι σαν το παλιό καλό κρασί, ο Καμπάτσο σ’ εκείνες τις ξεχωριστές βραδιές είναι για να τον πιείς στο ποτήρι, ο Ντεκ ξέρει πότε και τι πρέπει να κάνει, ο Λιούλ είναι πάντα ξεχωριστός. Βοήθησε κι ο Κοζέρ, αλλά σε αυτόν τον γαλαξία αστέρων ξεχωριστός ήταν ο Ντεκ. Ο Αργεντίνος τέλειωσε το ματς με 17 πόντους (7/10 δίποντα, 3/3 βολές), 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και αξιολόγηση στο 33! Τι άλλο να κάνει;

Οι Ρώσοι έχασαν με 16 πόντους ένα παιχνίδι στο οποίο σούταραν με 52% στα τρίποντα! Η αντίστοιχη επίδοση του 34.1% στα δίποντα δείχνει ότι η επίθεση απείχε από αυτό που θα ήθελε ο Δημήτρης Ιτούδης, η δε άμυνα ηττήθηκε κατά κράτος. Ο Βόγκμαν με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ΤΣΣΚΑ, τη στιγμή που ο Τζέιμς είχε μεν 4/7 τρίποντα αλλά και 0/7 δίποντα! Στα θετικά η νέα μεστή εμφάνιση του Στρέλνιεκς, ο οποίος ανεβάζει στροφές.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-48, 75-64, 97-81.

© Πηγή: to10.gr