ΑΕΚ – Ράστα Βέχτα 75-79

Η ΑΕΚ προερχόταν από ένα πολύ καλό διάστημα όπου μετρούσε έξι σερί νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη αλλά κόντρα στην Ράστα Βέχτα πραγματοποίησε κακή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι ηττήθηκε με 75-79 πέφτοντας στο 4-2, ρεκόρ που πλέον έχει και η γερμανική ομάδα. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε καλά το ματς και […]

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε καλά το ματς και με τρία εύστοχα τρίποντα από Χρυσικόπουλο, Σαντ Ρος και Γκίκα προηγήθηκε 13-9 στα μέσα της πρώτης περιόδου όμως κάπου εκεί κόλλησε επιθετικά και η Ράστα ισοφάρισε σε 18-18 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα οι Γερμανοί προηγήθηκαν και με 22-18 στο 12′ κάπου εκεί όμως πήρε μπρος ο Λάνγκφορντ και με καλές άμυνες αλλά και τη βοήθεια του Σαντ Ρος και του Γκίκα επιθετικά , η ΑΕΚ έκλεισε στο +7 το ημίχρονο με 40-33.

Κάπου εκεί οι «κιτρινόμαυροι» μάλλον πίστεψαν πως το ματς εύκολα ή δύσκολα θα το πάρουν και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φέρουν τούμπα το ματς. Ένα 8-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφερε το ματς στο 40-41 και με τους παίκτες της Ράστα Βέχτα να «πυροβολούν» από παντού η περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ πίσω στο σκορ με 55-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να σώσει την παρτίδα και αν και προηγήθηκε και με διψήφιες διαφορές η Ράστα (55-66 στο 31′) έφερε το ματς στους πέντε (65-70) και στους τρεις (72-75) δύο λεπτά πριν το τέλος όμως ένα τρίποντο του Ντι Λέο 41 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, «σκότωσε» την Ένωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79.

© Πηγή: to10.gr