Το πανόραμα του Μουντιάλ μίνι ποδοσφαίρου

Η Εθνική μας ομάδα επικράτησε με 4-2 της Χιλής και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ μίνι ποδοσφαίρου που διεξάγεται στο Ρέθυμνο.

Μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα της διοργάνωσης απέναντι στο Μεξικό, η Εθνική μας κατάφερε να επικρατήσει, αυτή τη φορά της Χιλής με σκορ 4-2, με τα γκολ της ελληνικής ομάδας να σημειώνουν οι Τζανέτος (20’), Θανασάι (25’), Χίσος (35’) και Στάμος (37’).

Ως εκ τούτου, η Ελλάδα αποκτά κεφάλι στη βαθμολογία στον 1ο όμιλο και ελπίζει σε πρόκριση πλέον στον επόμενο γύρο.

Κατά τ’ άλλα, η Δευτέρα περιλάμβανε πάρα πολλά παιχνίδια και ειδικότερα πρόσφερε στον κόσμο πλούσιο θέαμα, αφού τα παιχνίδια ξεκίνησαν στις 12 το μεσημέρι και ολοκληρώθηκαν στις 12 το βράδυ με απολογισμό τερμάτων 49! Τα περισσότερα σημειώθηκαν στον αγώνα ανάμεσα σε Ρωσία-Μολδαβία (9), με την πρώτη να επικρατεί με σκορ 6-3.

Επόμενο ματς για την Εθνική μας είναι την Τετάρτη (16/10, 21:00) απέναντι αυτή τη φορά στην Αίγυπτο.

• 1ος όμιλος
Λετονία-Αίγυπτος 1-2
Ελλάδα-Μεξικό 0-0
Ελλάδα-Χιλή 4-2
Βαθμολογία (Σε 2 αγων.)
1. Ελλάδα 4
2. Αίγυπτος 3*
-. Μεξικό 1*
4. Λετονία 0*
– Χιλή 0*

• 2ος όμιλος
Κολομβία-Αλγερία 3-0
Βραζιλία-Κολομβία 0-0
Κροατία-Τουρκία 2-2
Βραζιλία-Κροατία 1-0
Βαθμολογία (Σε 2 αγων.)
1. Κολομβία 4
– Βραζιλία 4
3. Τουρκία 1*
-. Κροατία 1
– Αλγερία 1*

• 3ος όμιλος
Πολωνία-Μαρόκο 3-1
Βέλγιο-Λιθουανία 0-3
Βέλγιο-Ουαλία 1-3
Μαρόκο-Λιθουανία 0-6
Βαθμολογία (Σε 2 αγων.)
1. Λιθουανία 6*
-. Ουαλία 3*
-. Πολωνία 3*
4. Μαρόκο 0
– Βέλγιο 0

• 4ος όμιλος
Βουλγαρία-Ουρουγουάη 3-0
Αγγλία-Αργεντινή 2-0
Αργεντινή-Κύπρος 1-0
Βαθμολογία (Σε 2 αγων.)
1. Βουλγαρία 3*
-. Αγγλία 3*
-. Αργεντινή 3
4 Κύπρος 0*
-. Ουρουγουάη 0*

• 5ος όμιλος
Σλοβακία-Καζακστάν 1-2
Ομάν-Νιγηρία 4-2
ΗΠΑ-Σλοβακία 3-1
Βαθμολογία (Σε 2 αγων.)
1. Ομάν 3*
– ΗΠΑ 3*
-. Καζακστάν 3*
4. Νιγηρία 0*
-. Σλοβακία 0

• 6ος όμιλος
Μολδαβία-Ισπανία 3-2
Ρωσία-Ινδία 5-1
Ρωσία-Μολδαβία 6-3
Ισπανία-Περού 6-1
Βαθμολογία (Σε 2 αγων.)
1. Ρωσία 6
2. Ισπανία 3
-. Μολδαβία 3
4. Ινδία 0*
– Περού 0*

• 7ος όμιλος
Σκωτία-Ιρλανδία 4-0
Γαλλία-Ιράκ 3-0
Σκωτία-Ιράκ 3-0
Κίνα-Ιρλανδία 3-0
Βαθμολογία (Σε 2 αγων.)
1. Σκωτία 6
2. Κίνα 3*
-. Γαλλία 3*
4. Ιράκ 0
-. Ιρλανδία 0

• 8ος όμιλος
Γερμανία-Ουγγαρία 1-3
Γερμανία-Ρουμανία 3-3
Πακιστάν-Σλοβενία 1-5
Βαθμολογία (Σε 2 αγων.)
1. Σλοβενία 3*
-. Ουγγαρία 3*
3. Ρουμανία 1*
-. Γερμανία 1
5. Πακιστάν 0*

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ (15/10)
10:00 Ινδία-Περού
11:00 Κίνα-Ιράκ
12:00 Πολωνία-Ουαλία
13:00 Βραζιλία-Τουρκία
14:00 Πακιστάν-Ρουμανία
15:00 Χιλή-Αίγυπτος
16:00 Κροατία-Αλγερία
17:00 Γαλλία-Σκωτία
18:00 Γερμανία-Σλοβενία
19:00 Αγγλία-Κύπρος
20:00 Αργεντινή-Βουλγαρία
21:00 Μεξικό-Λετονία
22:00 ΗΠΑ-Καζακστάν
23:00 Ομάν-Σλοβακία

Πηγή: athlitiko.gr