Έχασε αλλά κρατάει την τύχη στα χέρια του ο Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης για τρίτο επίσημο παιχνίδι την φετινή χρονιά δεν καταφέρνει να κερδίσει χάνοντας από τα Τρίκαλα με 3-2, ωστόσο κρατάει στα χέρια του την πρόκριση στους “16” του θεσμού.

Σε ένα παιχνίδι με δύο διαφορετικές εικόνες στα δύο ημίχρονο, ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να κερδίσει, ωστόσο στο Παγκρήτιο έδειξε αν είναι σοβαρός δεν θα έχει πρόβλημα να πάρει την πρόκριση.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες δεν ήταν καλές, με τα Τρίκαλα να έχουν την κυκλοφορία της μπάλας και να απειλούν ελάχιστα την εστία του Καλογεράκη, ενώ οι “κιτρινόμαυροι” δεν είχαν φάση.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν τρελός, παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο με τα Τρίκαλα να μπαίνουν και πάλι καλύτερα μέσα στο παιχνίδι και να ανοίγουν το σκορ με τον Ελευθεριάδη μετά από μακρινό σουτ.

Ο Εργοτέλης έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει, όταν ο Ιατρούδης πήρε κεφαλιά με τον Τσίπρα να βρίσκει άθελα του την μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

Τρια λεπτά αργότερα ο Ιατρούδης και πάλι που ήταν από τους κορυφαίους του Εργοτέλη έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας των Τρικάλων κάνοντας την ολική ανατροπή με 2-1.

Τα Τρίκαλα έβγαλαν… ψυχή και αντίδραση και παρότι παίζουν μια κατηγορία παρακάτω βγήκαν μπροστά και ισοφάρισαν στο 81 με τον Πελάεθ από την άσπρη βούλα μετά το πέναλτι που έκανε ο Οικονόμου πάνω στον Παπαγεωργίου.

Το ματς δεν έληξε εκεί αφού οι γηπεδούχοι είχαν και τρίτο γκολ στο ματς στο 90′ με τον Τσίπρα από την μικρή περιοχή να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 3-2 δίνοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του που έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ροη του αγώνα:

Τέλος το παιχνίδι με τον Εργοτέλη να γνωρίζει την ήττα.

89′ Ο Τσίπρας με κοντινή κεφαλιά πετυχαίνει το 3-2

ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα που κάνουν την ολική ανατροπή

83′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τα Τρίκαλα

Το πέναλτι το έκανε ο Οικονόμου πάνω στον Παπαγεωργίου

81′ ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα που ισοφαρίζουν από την άσπρη βούλα με τον Πελάεθ

80′ Πέναλτι για τα Τρίκαλα

76′ Χέρι του Οικονόμου μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής που ήταν πολύ κοντά στην φάση δεν δίνει τίποτα, διαμαρτυρίες έντονες από τους φιλάθλους

64′ Πλασέ Μανουσάκη διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Τρικάλων

57′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα. Ο Παπαγεωργίου αφού κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή σούταρε και ο Καλογεράκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

54′ Άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή από τον Ελευθεριάδη που έστειλε την μπάλα στο παραθυράκη του Καλογεράκη

ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα

Ακριβώς την ίδια εικόνα έχει και το δεύτερο ημίχρονο

Μέσα ο Ιατρούδης με τον Γροντή

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Σχόλιου πρώτου ημιχρόνου: Ένας πολύ μέτριος Εργοτέλης που δεν έχει απειλήσει καθόλου την εστία των Τρικάλων, εν αντιθέσει με τον αντίπαλο του που έχει κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Καλογεράκη. Η βροχή έχει παίξει αρκετά το ρόλο της.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο στα Τρίκαλα χωρίς σκορ η αναμέτρηση.

Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος

45′ Μακρινό σουτ Λώττα άστοχο

Στο 45 φτάσαμε

Πέρασε χωρίς πρόβλημα και αυτή η φάση στα καρέ του Εργοτέλη

Έδιωξε ο Καλογεράκης και νέο κόρνερ από τον Μπούση

Κόρνερ για τα Τρίκαλα

39′ Φάουλ σε καλό σημείο για τα Τρίκαλα

37′ Ωραία ατομική προσπάθεια από τον αριστερό μπακ των Τρικάλων η μπάλα λίγο άουτ.

Τελευταίο δεκάλεπτο για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Τέσσερις τελικές από τα Τρίκαλα, καμία ο Εργοτέλης

33′ Μακρινό σουτ του Λώττα η μπάλα πέρασε λίγο έξω από τον Καλογεράκη

30′ Χωρίς την τεράστια ευκαιρία στο παιχνίδι με την βροχή όσο πηγαίνει να δυναμώνει

Ανεβαίνει σιγά σιγά ο Εργοτέλης παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων

Οι βροχή έχει αρχίσει και κάνει δύσκολη την… ζωή των παικτών των δύο ομάδων.

23′ Πρώτη τελική στο ματς για τα Τρίκαλα με τον Σταματή, μπλόκαρε ο Καλογεράκης

Άρχισε και η βροχή στο γήπεδο των Τρικάλων

Δεν μπορεί ο Εργοτέλης να απειλήσει την εστία των Τρικάλων, που στέκονται αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Τίποτα σπουδαίο σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το ρυθμό τους

Εύκολα μπόκαρε ο Καλογεράκης

8′ Φαουλ σε καλό σημείο για τα Τρίκαλα

5 λεπτά στο παιχνίδι χωρίς ρυθμό η αναμέτρηση

Έδιωξε ο Μπρους και ο Τσέλιος κέρδισε το φάουλ σταματώντας έτσι η επίθεση των γηπεδούχων

3′ Πρώτο κόρνερ για τα Τρίκαλα μετά την προβολή του Μπούση