Πρόκριση στους “4” για τον Πόρο στα πέναλτι στην έδρα του ΑΟΤ!

Ο Πόρος επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι του ΑΟΤ, με την κανονονική διάρκεια του αγώνα να έχει ολοκληρωθεί 0-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΗ!

ΑΟΤ και Πόρος τέθηκαν αντιμέτωποι στο Τυμπάκι για μία θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΗ. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τον ΑΟΤ και τον Πόρο να χάνουν πολλές ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Πόρος σκόραρε στο 52ο λεπτό του αγώνα με τον Αζίζι, όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ πάνω στον Δημαράκη από τον Καλαμιώτη. Οι καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες δεν έφεραν γκολ σε κάποια στιγμή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να καλούνται να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Το 0-0 δεν άλλαξε ούτε στον έξτρα χρόνο της παράτασης και η ομάδα του Τυμπακίου με τους «Μπλε» οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, ο Πόρος ήταν πιο εύστοχος και με σκορ 4-3 πήρε την πρόκριση για τους τέσσερις του Κυπέλλου!

Το φιλμ της κανονικής διάρκειας του αγώνα

• -Στη σέντρα οι παίκτες του Πόρου με τον Νεκτάριο Αζίζι, ξεκίνησε ο προημιτελικός του Κυπέλλου ΕΠΣΗ στο Τυμπάκι.
  • 12′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον ΑΟΤ. Ο Δημαράκης έκανε γρήγορα το βολέ, βρήκε αμαρκάριστο τον Αλ. Ζαφείρη δεξιά μέσα στην περιοχή του Πόρου που έκανε το σουτ, αδύναμο, μπλόκαρε ο Δ. Ζαφείρης.
  • 16′ Καλή εκτέλεση κόρνερ Αλ.Ζαφειρη από αριστερά για τον ΑΟΤ πέρασε η μπάλα από όλους, έφτασε δεξιά στον Φουντουλάκη που έκανε τη σέντρα – σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Δ. Ζαφείρη.
  • 22′ Πρώτο σουτ για τον Πόρο, το έκανε με το δεξί ο Καλαμιώτης έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από το αριστερό δοκάρι του Δημαράκη.
  • 28′ Καλή στιγμή για τον Πόρο. Ο Πήλιος άνοιξε δεξιά για τον Στεφανάκη που γύρισε στην περιοχή στον αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή του ΑΟΤ Ράπτη, σουτ του τελευταίου, κόντραρε στα σώματα.
  • 30′ Εξαιρετικός συνδυασμός των παικτών του Πόρου, φάουλ πάνω στον Ράπτη, αφήνει το πλεονέκτημα ο διαιτητής Αλ. Ζαφείρης, βολέ του Πήλιου από δεξιά έξω από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Δημαράκης.
  • 33′ Κίτρινη κάρτα στον Πήλιο από τον διαιτητή Αλ. Ζαφείρη γιατί κλώτσησε εκνευρισμένος τη μπάλα.
  • 35′ Καλή στιγμή για τον Πόρο. Ο Μπάμπης μπήκε από αριστερά στην περιοχή του ΑΟΤ, γύρισε επικίνδυνα, δεν βρέθηκε κάποιος παίκτης του Πόρου να προωθήσει τη μπάλα προς την εστία.
  • 37′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο. Όμορφος συνδυασμός Πήλιου – Ράπτη, πλασέ του τελευταίου μέσα από την περιοχή, αδύναμο, έπεσε και μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία ο Δημαράκης.
  • 39′ Κίτρινη στον Στεφανάκη για μαρκάρισμα στον Μεταξάκη.
  • 40′ Νέα κίτρινη σε παίκτη του Πόρου, τη δέχθηκε ο Αριστεινίδης για μαρκάρισμα στον Παπανδρέου.
  • 42′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΤ, τετ-α-τετ του Φραγκιαδουλακη με τον Δ. Ζαφείρη, έσωσε με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Πόρου.
  • -Ημίχρονο στο Τυμπάκι, ΑΟΤ – Πόρος 0-0.
  • 46′ Πρώτη αλλαγή για τον Πόρο, στη θέση του Στεφανάκη ο Ψωρογιάννης.
  • -Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του ΑΟΤ με τον Αλ. Ζαφείρη, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
  • 51′ Και στιγμή για τον Πόρο. Ο Παπαδομιχελάκης έδωσε αριστερά για τον Πήλιο που έκανε το επικίνδυνο διαγώνιο σουτ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ πέφτοντας στην αριστερή του γωνία ο Δημαράκης.
  • 52′ Ο Πόρος σκοράρει με τον Αζίζι, αλλά το γκολ ακυρώνεται καθώς δευτερόλεπτα πριν υποδείχθηκε επιθετικό φάουλ πάνω στον Δημαράκη από τον Καλαμιώτη.
  • 57′ Καλό μακρινό σουτ του Φραγκιαδουλάκη, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Δ. Ζαφείρη.
  • 64′ Πρώτη κίτρινη για παίκτη του ΑΟΤ, τη δέχθηκε ο Φουντουλάκη για μαρκάρισμα στον Αριστεινίδη.
  • 66′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΤ. Γλυκιά σέντρα Αλ. Ζαφείρη από δεξιά, δυνατό σουτ Μεταξάκη αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αλ. Ζαφείρη.
  • 75′ Πρώτη αλλαγή και για τον ΑΟΤ, έξω ο Παπανδρέου μέσα ο Ρούκα.
  • 81′ Καλή στιγμή για τον Πόρο, κόρνερ από αριστερά, το εκτέλεσε πλασαριστά ο Μπάμπης για τον Ράπτη, σέντρα του τελευταίου, κεφαλιά Αζίζι στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δημαράκη.
  • 84′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΤ, ατομική προσπάθεια και σουτ Ρούκα κόντραρε στα σώματα, πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι του αμαρκάριστου Μεταξάκη, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αλ. Ζαφείρη.
  • 87′ Σέντρα Πήλιου από δεξιά, γυριστό στην κίνηση μέσα από την περιοχή του Καλαμιώτη, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Δημαράκη.
  • 90+3′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΤ, ο Αλ. Ζαφείρης βρήκε ελεύθερο χώρο και σούταρε δυνατά (συνέκλινε προς τ’ αριστερά), απέκρουσε ο Φ. Ζαφείρης, κρατώντας το “μηδέν” στην εστία του.
  • -Λήξη κανονικής διάρκειας στο Τυμπάκι, ΑΟΤ – Πόρος 0-0, πάμε σε παράταση!

Το φιλμ της παράτασης:

• -Στη σέντρα οι παίκτες του ΑΟΤ με τον Ρούκα, ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.
  • 94′ Κίτρινη και στον Μπάμπη που ανέκοψε τον ταχύτατο Αλ. Ζαφείρη ο οποίος έβγαινε πολύ επικίνδυνα από δεξιά.
  • 95′ Το φάουλ εκτέλεσε από δεξιά ο Μεταξάκης, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δ. Ζαφείρη.
  • 98′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΤ, ασίστ Αλ. Ζαφείρη στον Φουντουλάκη μόνος του με τον Αλ. Ζαφείρη από αριστερά μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να τον περάσει, ο τερματοφύλακας του Πόρου με την εμπειρία του του έκλεισε το οπτικό πεδίο και έσωσε τον Πόρο, χάθηκε η φάση για το Τυμπάκι!
  • -Τελος πρώτο μέρος παράτασης, ΑΟΤ – Πόρος 0-0.
  • -Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του Πόρου με τον Αζίζι, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.
  • 106′ Ο Δ. Ζαφείρης έδιωξε πάνω στην πλάτη του Μεταξάκη, ο Αλ. Ζαφείρης διεκδίκησε με τον Ψωρογιάννης, πήρε μπάλα ο δεξιός Μπακ του Πόρου, ζήτησαν πέναλτι στον ΑΟΤ, συνέχεια από τον Αλ. Ζαφείρη.
  • 107′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο, δυνατό σουτ Αζίζι από αριστερά μέσα στην περιοχή στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Δημαράκη.
  • 108′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΟΤ, στη θέση του Τριάντη ο Τσακάνι.
  • 119′ Τρίτη αλλαγή για τον ΑΟΤ, έξω ο Σκαντζάκης μέσα ο Παπαδάκης.
  • -Τέλος παράτασης, ΑΟΤ – Πόρος 0-0, πάμε στα πέναλτι!