Ηρόδοτος για μεγάλα πράγματα, κέρδισε τον Πανιώνιο και δείχνει έτοιμος για την άνοδο!

Με γκολ του Γιάννη Κοιλιάρα η ομάδα της Αλικαρνασσού κέρδισε 1-0 τους Νεοσμυρνιώτες βάζοντας φωτιά στην υπόθεση ανόδου!

Έχοντας καταφέρει να αναδειχθεί πρωταθλητής στον 10ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, ο Ηρόδοτος φιλοξένησε τον Πανιώνιο στη Νέα Αλικαρνασσό, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου.

Παρότι το παιχνίδι έγινε σε συνθήκες καύσωνα, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν αρκετά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, όμως ο Ηρόδοτος «πατούσε» καλύτερα και σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερος. Οι γηπεδούχοι απείλησαν κυρίως με τον Ποτουρίδη σε δύο περιπτώσεις, μία με κεφαλιά στο 9’ και μία ψαλιδάκι στο 29’. Από την άλλη ο Πανιώνιος είχε επίσης καλές φάσεις, όμως το 0-0 έμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην «επανάληψη» είχαμε δύο πολύ καλές φάσεις μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, με τον Καργιωτάκη να μην καταφέρνει να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά στο 49’, στέλνοντας την μπάλα άουτ, αλλά και τον Πανιώνιο να προσπαθεί να απειλήσει με ένα καλό σουτ του Μπρέγκου στο 51’. Ο Ηρόδοτος έκανε το 1-0 με τον Γιάννη Κοιλιάρα στο 64’, με τον έμπειρο παίκτη να βρίσκεται μόνος του αφύλακτος κοντά στην εστία και να κάνει το 1-0 μετά από το όμορφο γύρισμα του Γαρεφαλάκη, που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα.

Το παιχνίδι απέκτησε άλλο ενδιαφέρον μετά το τέρμα των γηπεδούχων, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη για τα λεπτά που ακολούθησαν. Ο Πανιώνιος απείλησε με το καλό σου του Μπρέγκου στο 66’, ενώ ο Ηρόδοτος δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 με τον Στουρνάρα να αποκρούει το καλό πλασέ του Ποτουρίδη εντός περιοχής λίγο αργότερα.

Ο Ηρόδοτος κατάφερε να κρατήσει αυτό το σημαντικό αποτέλεσμα έως τη λήξη, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο μίνι πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, παρότι πιέστηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

• Ηρόδοτος (Μανώλης Σκύβαλος): Γεωργίου, Καργιωτάκης (59′ Γαρεφαλάκης), Γ.  Κοιλιάρας (90′ Κοντογιάννης), Κανδυλάκης, Μπαλάφας, Χαρίτος, Αργιλέσι, Δ. Κοιλιάρας, Ποτουρίδης (70′ Καλαμιώτης), Κίσσας (70′ Κασαπάκης), Γκίνη (90′ Δασκαλάκης)
  • Πανιώνιος (Δημήτρης Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λάμψιας (61′ Ζάχι), Ξυγκώρος, Ζούλιας, Κοντοές, Μπέργκου, Νίνο(73′ Μακρίδης), Πίσπας, Λιούμης (46′ Σταμάτης), Γροντής, Μούντριχας (83′ Δρίτσας)

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Κηφισιά πήρε «διπλό» στην έδρα της Θύελλας Ραφήνας, επικρατώντας με 2-0. Τα τέρματα πέτυχαν οι Μκρτσιαν στο 4’ και Κρητικός στο 26’. Ρεπό είχε η Κηφισιά.

Το athleticradio.gr σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης στη Νέα Αλικαρνασσό:

Τέλος στο παιχνίδι! Ο Ηρόδοτος παίρνει τη νίκη στο ντέρμπι με τον Πανιώνιο με το γκολ του Γιάννη Κοιλιάρα από το 64′!

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλους!

90+5′ Ο Ηρόδοτος βρίσκεται πολύ κοντά στη νίκη, έχοντας κερδίσει κόρνερ λίγο πριν τη λήξη

90+4′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντογιάννη για φάουλ, το οποίο εκτελείται και περνάει ανεκμετάλλευτο για τον Πανιώνιο

90′ Κοντογιάννης και Δασκαλάκης περνούν στις θέσεις των Γιάννη Κοιλιάρα και Γκίνη

90′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο να κάνει το 2-0 μετά από λάθος των αμυντικών του Πανιωνίου, ο Μπρέγκου μπλοκάρει το σουτ του Γαρεφαλάκη λίγο πριν εκείνος “τελειώσει” το ματς

85′ Ο Γεωργίου πέφτει στην αριστερή του γωνία και μαζεύει το φάουλ του Μακρίδη

83′ Φάουλ σε καλή θέση για τον Πανιώνιο, με τον Αργκιλέσι να βλέπει την πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι. Τέταρτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, αποχωρεί ο Μούντριχας και στη θέση του περνάει ο Δρίτσας

79′ Συνεχίζεται το παιχνίδι

78′ Διακοπή στο ματς για να δροσιστούν οι παίκτες, λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο

74′ Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Γκίνη, ο οποίος έκανε το σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ

73′ Ο Μακρίδης περνάει στη θέση του Νίνο, στην τρίτη αλλαγή του Πανιωνίου στο παιχνίδι

70′ Διπλή αλλαγή για τον Ηρόδοτο: Κασαπάκης και Καλαμιώτης στις θέσεις των Ποτουρίδη και Κίσσα

67′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο να κάνει το 2-0 με τον Ποτουρίδη να μπαίνει στην περιοχή, να πλασάρε, αλλά τον Στουρνάρα να μπλοκάρει

66′ Καλό σουτ από τον Μπρέγκου, η μπάλα λίγο άουτ

64′ ΓΚΟΛ για τον Ηρόδοτο!!

Ο Γιάννης Κοιλιάρας εκμεταλλεύεται το γύρισμα του Γαρεφαλάκη και σκόραρε εξ επαφής, με τον Στουρνάρα να μην μπορεί να αντιδράσει

63′ Μία σέντρα σουτ από τον Κοιλιάρα, άουτ η μπάλα

61′ Νέα αλλαγή για τον Πανιώνιο, ο Ζάχι περνάει στη θέση του Λάμψα

60′ Kαλό σουτ από τον Γκίνη εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ

59′ Αποχωρεί τελικά ο Καργιωτάκης, στη θέση του ο Γαρεφαλάκης

57′ Ο Καργιωτάκης ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις, όμως συνεχίζει κανονικά στο παιχνίδι

53’ Ο Ηρόδοτος ζήτησε πέναλτι σε ένα μαρκάρισμα πάνω στον Κοιλιάρα εντός περιοχής, με τον Τσαμούρη να δείχνει πως δεν υπάρχει κάτι

51′ Δυνατό σουτ του Μπρέγκου, ο Γεωργίου πέφτει στη γωνία του και αποκρούει

49′ Καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο με τον Καργιωτάκη να απειλεί με κοντινή κεφαλιά που κατέληξε άουτ

46′ Η πρώτη αλλαγή στο ματς για τον Πανιώνιο: Σταμάτης στη θέση του Λιούμη

46′ Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο στη Νέα Αλικαρνασσό

18:11 Nα πούμε ότι στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κηφισιά προηγείται με 2-0 εκτός έδρας της Θύελλας Ραφήνας. Ρεπό έχει η Ζάκυνθος.

18:09 Σε πολύ λίγο θα έχουμε την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

45′ Λήξη στο πρώτο ημίχρονο, Ηρόδοτος – Πανιώνιος 0-0 στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού

43′ Βγήκε στην αντεπίθεση ο Ηρόδοτος, δυνατό σουτ από τον Γκίνη, με τον Στουρνάρα να αποκρούει

42′ Πρώτο κόρνερ για τον Πανιώνιο τώρα, εκτελείται και ο Γεωργίου διώχνει με γροθιές

39′ ‘Ενα σουτ του Μπρέγκου από πολύ μακριά, δεν απειλείται ο Γεωργίου

36′ Ο Κανδυλάκης κόβει σωτήρια το γύρισμα του Πίσπα που είχε μπει στην περιοχή και λίγο έλειψε να δημιουργήσει ευκαιρία για τον Πανιώνιο

34′ Φάουλ από πλάγια θέση για τον Πανιώνιο, με τον Μούντριχα να εκτελεί και την φάση να περνάει ανεκμετάλλευτη για την ομάδα της Νέας Σμύρνης

31′ Καλή φάση για τον Πανιώνιο, με το σουτ του Νίνο να απομακρύνεται από τον Γεωργίου

29′ Εντυπωσιακό ψαλιδάκι από τον Ποτουρίδη, με την μπάλα όμως να κοντράρει στον Κοντοέ και να απομακρύνεται

25′ Εκτελεί ο Κοιλιάρας, με την μπάλα να απομακρύνεται από τους αμυντικούς του Πανιωνίου

25′ Πρώτο κόρνερ για τον Ηρόδοτο στο παιχνίδι

23′ Συνεχίζεται το ματς

23′ Με τον αγώνα να γίνεται σε συνθήκες κάυσωνα, έχουμε και το πρώτο cooling break για να δροσιστούν οι δύο ομάδες και το διαιτητικό τιμ

20′ Μία μικρή διακοπή στο ματς, με έναν παίκτη του Πανιωνίου να νιώθει κάποιες ενοχλήσεις και να αποχωρεί κουτσαίνοντας

17′ Δεν υπάρχει κάποια αξιοσημείωτη φάση προς το παρόν στη Νέα Αλικαρνασσό

12′ Μία σέντρα από την αριστερή πλευρά για τον Πανιώνιο, δεν ανησυχεί ο Γεωργίου

9′ Πρώτη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο, με τον Δ. Κοιλιάρα να εκτελεί ένα φάουλ και τον Ποτουρίδη να παίρνει την κεφαλιά εξ επαφής και τον Στουρνάρα να μαζεύει εύκολα

6′ Δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τον Πανιώνιο να έχει μέχρι στιγμής την πρωτοβουλία των κινήσεων και να έχει “πατήσει” δύο φορές περιοχή, δίχως όμως να καταφέρνει κάτι παραπάνω

1′ Σέντρα στο παιχνίδι!

17:04 Οι δύο ομάδες βγαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο

17:02 Σε πολύ λίγα λεπτά θα έχουμε την σέντρα στον αγώνα

16:58 Να υπενθυμίσουμε ότι διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τσαμούρης από τον σύνδεσμο Πειραιά, με βοηθούς του τους Κωνστάντιο (Εύβοιας), Φραγκιαδάκη (Λασιθίου) και τον Μόσχου από το νομό Λασιθίου να έχει οριστεί ως 4ος.

16:52 Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει για προθέρμανση στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού, με τη θερμοκρασία να είναι πολύ υψηλή.

16:49Το άλλο παιχνίδι της ημέρας στον όμιλο είναι το Θύελλα Ραφήνας – Κηφισιά, ενώ η Ζάκυνθος έχει ρεπό.

16:44 Η σέντρα στη Νέα Αλικαρνασσό έχει προγραμματιστεί στις 17:00

16:40 Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ηρόδοτος (Μ. Σκύβαλος): Γεωργίου, Καργιωτάκης, Κοιλιάρας Γ., Κανδυλάκης, Μπαλάφας, Χαρίτος, Αργιλέσι, Κοιλιάρας Δ., Ποτουρίδης, Κίσσας, Γκίνη

Πανιώνιος (Δ. Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λάμψας, Ξυγκώρος, Κοντοές, Ζούλιας, Μπρέγκου, Νίνο, Πίσπας, Λιούμης, Γροντής, Μούντριχας

16:34 Καλησπέρα σας, είμαι ο Πάνος Κατσαρός και μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα Ηρόδοτος – Πανιώνιος, που γίνεται στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του ειδικού πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.