Πόρος – Ηρόδοτος στην πρεμιέρα!

Πραγματοποιήθηκε και μεταδόθηκε μέσω live streaming την κλήρωση της Γ Εθνικής, με τις ομάδες μας να μετέχουν στον 10ο Ομιλο. Το Πρόγραμμα της πρεμιέρας.

Το Live streaming: 

Κανονικά διεξήχθη η κλήρωση της Γ Εθνικής  μολονότι Νίκη Βόλου, Ολυμπιακός Βόλου και Καβάλα, έστειλαν εξώδικο στην ΕΠΟ και ζήτησαν να μην διεξαχθεί!

Λόγω των μέτρων προστασίας για τον Covid-19, η κλήρωση της Γ΄ Εθνικής πραγματοπoιείται χωρίς κοινό και Δημοσιογράφους.

Στον Κρητικό όμιλο, ο οποίος είναι ο 10ος του νέου πρωταθλήματος, θα συμμετέχουν 15 ομάδες, αφού τελικά ο Πανακρωτηριακός που δεν δήλωσε συμμετοχή, δεν αντικαταστάθηκε από κάποια άλλη ομάδα των Χανίων.

Οι 15 ομάδες του Κρητικού Ομίλου είναι:

Ηράκλειο: Γιούχτας, Ηρόδοτος, ΠΟΑ, Πόρος, Δαμάστα, Αλμυρός

Ρέθυμνο: Ρεθυμνιακός, Άρης Ρεθύμνου, Αστέρας Ρεθύμνου

Λασίθι: ΑΟΑΝ, Αναγέννηση Ιεράπετρας, Νεάπολη

Όπως ανακοινώθηκε, από τον Πρόεδρο της Επιτροπής Διοργανώσεων και Πρόεδρο της ΕΠΣ Αθηνών, Παναγιώτη Δημητρίου, το Πρωτάθλημα θα ξεκινήσει τελικά στις 11 Οκτωβρίου, αντί για τις 27 Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθεί στις 18 Απριλίου.

Επίσης ανακοινώθηκε οτι στον 10ο Ομιλο θα υπάρξουν τέσσερις αγωνιστικές που θα διεξαχθούν εμβόλιμα. Συγκεκριμένα στις 21/10, στις 18/11, στις 16/12 και στις 7/1.

Ο λόγος που πήγε πίσω η σέντρα είναι οτι γίνεται προσπάθεια για να βρεθεί κόσμος στα γήπεδα, για να μπορέσουν οι ομάδες να έχουν έσοδα και να μπορούν να βγάλουν τα έξοδα της Διαιτησίας.

Επίσης, διότι υπάρχουν σημαντικές εκκρεμότητες σε Σούπερ Λιγκ 2 και Φούτμπολ Λιγκ, που δημιουργούν πρόβλημα στην προκήρυξη της Γ Εθνικής.

Η Παλαιόχωρα ζήτησε την πρώτη αγωνιστική να έχει ρεπό, ενώ κλειδάριθμο πήραν οι Ρεθυμνιακός και
Αστέρας Ρεθύμνου.

Οι αριθμοί που πήραν οι ομάδες του Κρητικού Ομίλουι:
Ηράκλειο: 
Γιούχτας 1
Ηρόδοτος 11
ΠΟΑ 12
Πόρος 8
Δαμάστα 9
Αλμυρός 5

Ρέθυμνο: 
Ρεθυμνιακός 10
Άρης Ρεθύμνου 13
Αστέρας Ρεθύμνου 2

Λασίθι: 
ΑΟΑΝ 4
Αναγέννηση Ιεράπετρας 14
Νεάπολη 7

Χανιά:
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 6
Άρης Σούδας 15
Παλαιόχωρα 3 έχει ζητήσει ρεπό

To πρόγραμμα της Γ Εθνικής (10ος Ομιλος)

Η 1η αγωνιστική:

Γιούχτας – Αστερας Ρεθύμνου

ΑΟΑΝ – Αρης Σούδας

Αλμυρός – Αναγέννηση Ιερ.

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ – Αρης Ρεθ.

Πόρος – Ηρόδοτος

Ρεθυμνιακός – Δαμάστα

 

Ρεπό: Παλαιόχωρα