Λίβερπουλ – Μπαρτσελόνα 4-0: ΕΠΟΣ!

Μόνο η Λίβερπουλ γύρισε έτσι έναν τελικό, μόνο η Λίβερπουλ έναν ημιτελικό στο Champions League. Στο πιο μυθικό βράδυ του «Ανφιλντ», οι Reds διέλυσαν 4-0 την Μπάρτσα και ξαναέγραψαν ιστορία.

Όλα ξεκίνησαν ονειρικά για την Λίβερπουλ αφού μόλις στο 7ο λεπτό κατάφερε να πετύχει το πρώτο γκολ με τον Οριγκί δίνοντας έτσι ένα νέο ενδιαφέρον στον μεγάλο ημιτελικό.

Στην συνέχεια πίεσε χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία, με την Μπάρτσα να παίρνει την κατοχή και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 45 με τον Άλμπα.

Στην επανάληψη ο Κλόπ είχε άσσο στο μανίκι του, και έκανε αλλαγή τον Ρόμπερτσον με τον Βαινάλντουμ! Έτσι στο 54ο λεπτό ο Ολλανδός πέτυχε το 2-0 με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα “σήκωσε” το Ανφιλντ στο… πόδι όταν με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 3-0.

Όλο το γήπεδο ήταν στο… πόδι και η ομάδα του Κλόπ ήθελε να πετύχει και ένα τέταρτο γκολ για να πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Αυτό έγινε στο 80ο λεπτό όταν ο Αρνολντ  εκτέλεσε έξυπνα το κόρνερ πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Μπαρτσελόνα και ο Οριγκί ανενόχλητος με πλασέ έκανε το 4-0, δίνοντας μια ιστορική πρόκριση στην Λίβερπουλ που πέρασε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον μεγάλο τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.