Μηδενίζονται οι… ελπίδες για την πρόκριση

Η Εθνική Ελπίδων γνώρισε την ήττα με 1-0 εντός έδρας από την αντίστοιχη της Κροατίας και πλέον η πιθανότητα πρόκρισης στο Euro U21 απομακρύνεται.

Η εντός έδρας ήττα στη λεωφόρο από την Εθνική Ελπίδων της Κροατίας μπορεί να αποβεί μοιραία για την ομάδα του Γιάννη Γκούμα.

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro U21 και ήταν κομβικής σημασίας για τη συνέχεια. Η Εθνική Ελπίδων εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην ομάδα που πλέον είναι στην κορυφή του ομίλου.

Το ματς ξεκίνησε με το “αριστερό” για τους διεθνείς μας, καθώς χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν κάποια φάση στα πρώτα λεπτά, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τον Μάγιερ να σκοράρει από κοντά με το στήθος στο 27ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική εμφανίστηκε βελτιωμένη, ενώ ζήτησε και πέναλτι για χέρι του Σόσα στο 46′ με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι.

Η Εθνική Ελπίδων της Κροατίας ξαναπήρε τα ηνία του παιχνιδιού μετά από τις χαμένες ευκαιρίες των Μπουζούκη και Παπανικολάου, όταν και από το 64ο λεπτό και μετά έχασε πολλές απανωτές ευκαιρίες με τον Τζολάκη να δηλώνει “παρών” και να μην τους επιτρέπει να σκοράρουν ξανά.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με την Εθνική Ελπίδων της Κροατίας να παίρνει ένα σημαντικό “διπλό” ενόψει της συνέχειας.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Τζολάκης, Αποστολάκης (73’ Ουές), Διαμαντής, Νικολάου (73’ Εμμανουηλίδης), Κατράνης, Ρέτσος, Θ. Τσιγγάρας (46’ Βρουσάι), Παπανικολάου, Μπουζούκης (79’ Ξενιτίδης), Α. Τσιγγάρας (88’ Μπαγκαλιάνης), Δουβίκας.

Κροατία: Σέμπερ, Σούταλο, Σόσα, Έρλιτς, Νέγιασμιτς, Ιβανούσετς (90’ Σβέρκο), Μόρο, Μάγερ (66’ Μπίστροβιτς), Γκβάρντιολ, Μούσα (79’ Κουλένοβιτς), Σπίκιτς (67’ Βίζινγκερ).