Στην “μάχη” του Nations League ρίχνεται η Εθνική ομάδα

Η Εθνικη ομάδα ετοιμάζεται για την παρθενική της μάχη στην 3η κατηγορία του Nations League και θα αντιμετωπίσει το βράδυ της Πέμπτης (3/9, 21:45) την Σλοβενία στη Λιουμπλιάνα, με στόχο να ξεκινήσει με το… δεξί στον όμιλό της και να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις των τελευταίων αγώνων που έδωσε με τον Τζον Φαν Σιπ στον πάγκο της.

Ο Ολλανδός ομοσπονδιακός εκλέκτορας έχει καταστρώσει τα πλάνα του για το παιχνίδι και φαίνεται πως έχει κατασταλάξει στο 4-2-3-1, με ορισμένες θέσεις να παραμένουν ανοικτές, ενώ κάποιες έχουν “κλειδώσει” στο μυαλό του.

Ο Μπάρκας θα είναι στα γκολπόστ, με τον Μπακάκη στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ στα αριστερά ο Τσιμίκας δεν είναι αυτή την στιγμή δεδομένο ότι θα ξεκινήσει, με τους Γιαννούλη και Κυριακόπουλο να διεκδικούν την θέση. Όσον αφορά τους δυο στόπερ, ο Σταφυλίδης διεκδικεί μια θέση, όπως και οι Σιόβας – Σβάρνας.

Στον άξονα, οι Μπουχαλάκης, Κουρμπέλης και Ζέκα διεκδικούν τις δυο θέσεις, με τον Λημνιό να είναι βασικός διεκδικητής για το ένα άκρο και για το άλλο οι Μασούρας και Τζόλης. Από ‘κει και πέρα, ο Μπακασέτας θα είναι σε ρόλο πίσω από τον επιθετικό, όπου θα ξεκινήσει ο Παυλίδης.

Οι Φορτούνης και Μάνταλος αναμένεται να μείνουν στον πάγκο και να χρησιμοποιηθούν από τον προπονητή ανάλογα με τις ανάγκες του αγώνα. Μην ξεχνάμε ότι την Κυριακή, 6 Σεπτεμβρίου, η Εθνική έχει και δεύτερο εκτός έδρας ματς στο Κόσοβο.

Αναλυτικά οι κλήσεις του Τζον φαν Σιπ: Μπάρκας, Διούδης, Πασχαλάκης, Τσιμίκας, Γιαννούλης, Μπακάκης, Ρότα, Σιόβας, Μιχαηλίδης, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας, Κουρμπέλης, Ζέκα, Μπακασέτας, Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Κυριακόπουλος, Μάνταλος, Φούντας, Παυλίδης, Κουλούρης, Λημνιός, Τζόλης, Μασούρας.

Στη μάχη του Nations League 2020–21 ρίχνεται η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, με αντιπάλους την Μολδαβία, την Σλοβενία και το Κόσοβο για το 3ο Γκρουπ της Λιγκας 3 της διοργάνωσης.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα σε όλους τους ομίλους του θεσμού:

ΛΙΓΚΑ 1

ΓΚΡΟΥΠ 1
Ολλανδία
Ιταλία
Βοσνία/Ερζεγοβίνη
Πολωνία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
4/9: Ιταλία – Βοσνία/Ερζ., Ολλανδία – Πολωνία.
7/9: Βοσνία/Ερζ. – Πολωνία, Ολλανδία – Ιταλία.
11/10: Βοσνία/Ερζ. – Ολλανδία, Πολωνία – Ιταλία.
14/10: Πολωνία – Βοσνία/Ερζ., Ιταλία – Ολλανδία.
15/11: Ολλανδία – Βοσνία/Ερζ., Ιταλία – Πολωνία.
18/11: Βοσνία/Ερζ. – Ιταλία, Πολωνία – Ολλανδία.

ΓΚΡΟΥΠ 2
Αγγλία
Βέλγιο
Δανία
Ισλανδία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
5/9: Ισλανδία – Αγγλία, Δανία – Βέλγιο.
8/9: Δανία – Αγγλία, Βέλγιο – Ισλανδία.
11/10: Αγγλία – Βέλγιο, Ισλανδία – Δανία.
14/10: Αγγλία – Δανία, Ισλανδία – Βέλγιο.
15/11: Δανία – Ισλανδία, Βέλγιο – Αγγλία.
18/11: Αγγλία – Ισλανδία, Βέλγιο – Δανία.

ΓΚΡΟΥΠ 3
Πορτογαλία
Γαλλία
Σουηδία
Κροατία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
5/9: Σουηδία – Γαλλία, Πορτογαλία – Κροατία.
8/9: Σουηδία – Πορτογαλία, Γαλλία – Κροατία.
11/10: Κροατία – Σουηδία, Γαλλία – Πορτογαλία.
14/10: Κροατία – Γαλλία, Πορτογαλία – Σουηδία.
14/11: Σουηδία – Κροατία, Πορτογαλία – Γαλλία.
17/11: Κροατία – Πορτογαλία, Γαλλία – Σουηδία.

ΓΚΡΟΥΠ 4
Ελβετία
Ισπανία
Ουκρανία
Γερμανία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
3/9: Ουκρανία – Ελβετία, Γερμανία – Ισπανία.
6/9: Ισπανία – Ουκρανία, Ελβετία – Γερμανία.
10/10: Ουκρανία – Γερμανία, Ισπανία – Ελβετία.
13/10: Ουκρανία – Ισπανία, Γερμανία – Ελβετία.
14/11: Ελβετία – Ισπανία, Γερμανία – Ουκρανία.
17/11: Ισπανία – Γερμανία, Ελβετία – Ουκρανία.

ΛΙΓΚΑ 2

ΓΚΡΟΥΠ 1
Αυστρία
Νορβηγία
Βόρειος Ιρλανδία
Ρουμανία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
4/9: Ρουμανία – Βόρειος Ιρλανδία, Νορβηγία – Αυστρία.
7/9: Βόρειος Ιρλανδία – Νορβηγία, Αυστρία – Ρουμανία.
11/10: Νορβηγία – Ρουμανία, Βόρειος Ιρλανδία – Αυστρία.
14/10: Νορβηγία – Βόρειος Ιρλανδία, Ρουμανία – Αυστρία.
15/11: Ρουμανία – Νορβηγία, Αυστρία – Βόρειος Ιρλανδία.
18/11: Βόρειος Ιρλανδία – Ρουμανία, Αυστρία – Νορβηγία.

ΓΚΡΟΥΠ 2
Τσεχία
Σκωτία
Σλοβακία
Ισραήλ

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
4/9: Σκωτία – Ισραήλ, Σλοβακία – Τσεχία.
7/9: Ισραήλ – Σλοβακία, Τσεχία – Σκωτία.
11/10: Ισραήλ – Τσεχία, Σκωτία – Σλοβακία.
14/10: Σκωτία – Τσεχία, Σλοβακία – Ισραήλ.
15/11: Σλοβακία – Σκωτία, Τσεχία – Ισραήλ.
18/11: Ισραήλ – Σκωτία, Τσεχία – Σλοβακία.

ΓΚΡΟΥΠ 3
Ρωσία
Σερβία
Τουρκία
Ουγγαρία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
3/9: Τουρκία – Ουγγαρία, Ρωσία – Σερβία.
6/9: Ουγγαρία – Ρωσία, Σερβία – Τουρκία.
11/10: Σερβία – Ουγγαρία, Ρωσία – Τουρκία.
14/10: Τουρκία – Σερβία, Ρωσία – Ουγγαρία.
15/11: Τουρκία – Ρωσία, Ουγγαρία – Σερβία.
18/11: Σερβία – Ρωσία, Ουγγαρία – Τουρκία.

ΓΚΡΟΥΠ 4
Ουαλία
Φινλανδία
ΕΙΡΕ
Βουλγαρία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
3/9: Βουλγαρία – ΕΙΡΕ, Φινλανδία – Ουαλία.
6/9: Ουαλία – Βουλγαρία, ΕΙΡΕ – Φινλανδία.
11/10: ΕΙΡΕ – Ουαλία, Φινλανδία – Βουλγαρία.
14/10: Φινλανδία – ΕΙΡΕ, Βουλγαρία – Ουαλία.
15/11: Βουλγαρία – Φινλανδία, Ουαλία – ΕΙΡΕ.
18/11: ΕΙΡΕ – Βουλγαρία, Ουαλία – Φινλανδία.

ΛΙΓΚΑ 3

ΓΚΡΟΥΠ 1
Αζερμπαϊτζάν
Λουξεμβούργο
Κύπρος
Μαυροβούνιο

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
5/9: Αζερμπαϊτζάν – Λουξεμβούργο, Κύπρος – Μαυροβούνιο.
8/9: Λουξεμβούργο – Μαυροβούνιο, Κύπρος – Αζερμπαϊτζάν.
10/10: Λουξεμβούργο – Κύπρος, Μαυροβούνιο – Αζερμπαϊτζάν.
13/10: Αζερμπαϊτζάν – Κύπρος, Μαυροβούνιο – Λουξεμβούργο.
14/11: Κύπρος – Λουξεμβούργο, Αζερμπαϊτζάν – Μαυροβούνιο.
17/11: Λουξεμβούργο – Αζερμπαϊτζάν, Μαυροβούνιο – Κύπρος.

ΓΚΡΟΥΠ 2
Αρμενία
Εσθονία
Βόρεια Μακεδονία
Γεωργία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
5/9: Βόρεια Μακεδονία – Αρμενία, Εσθονία – Γεωργία.
8/9: Αρμενία – Εσθονία, Γεωργία – Βόρεια Μακεδονία.
11/10: Εσθονία – Βόρεια Μακεδονία, Αρμενία – Γεωργία.
14/10: Βόρεια Μακεδονία – Γεωργία, Εσθονία – Αρμενία.
15/11: Βόρεια Μακεδονία – Εσθονία, Γεωργία – Αρμενία.
18/11: Αρμενία – Βόρεια Μακεδονία, Γεωργία – Εσθονία.

ΓΚΡΟΥΠ 3
Μολδαβία
Σλοβενία
Κόσοβο
ΕΛΛΑΔΑ

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
3/9: Μολδαβία – Κόσοβο, Σλοβενία – ΕΛΛΑΔΑ.
6/9: Σλοβενία – Μολδαβία, Κόσοβο – ΕΛΛΑΔΑ.
11/10: Κόσοβο – Σλοβενία, ΕΛΛΑΔΑ – Μολδαβία.
14/10: Μολδαβία – Σλοβενία, ΕΛΛΑΔΑ – Κόσοβο.
15/11: Μολδαβία – ΕΛΛΑΔΑ, Σλοβενία – Κόσοβο.
18/11: Κόσοβο – Μολδαβία, ΕΛΛΑΔΑ – Σλοβενία.

ΓΚΡΟΥΠ 4
Καζακστάν
Λιθουανία
Λευκορωσία
Αλβανία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
4/9: Λιθουανία – Καζακστάν, Λευκορωσία – Αλβανία.
7/9: Καζακστάν – Λευκορωσία, Αλβανία – Λιθουανία.
11/10: Καζακστάν – Αλβανία, Λιθουανία – Λευκορωσία.
14/10: Λιθουανία – Αλβανία, Λευκορωσία – Καζακστάν.
15/11: Αλβανία – Καζακστάν, Λευκορωσία – Λιθουανία.
18/11: Καζακστάν – Λιθουανία, Αλβανία – Λευκορωσία.

ΛΙΓΚΑ 4

ΓΚΡΟΥΠ 1
Μάλτα
Ανδόρα
Λετονία
Νησιά Φερόε

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
3/9: Λετονία – Ανδόρα, Νησιά Φερόε – Μάλτα.
6/9: Ανδόρα – Νησιά Φερόε, Μάλτα – Λετονία.
10/10: Νησιά Φερόε – Λετονία, Ανδόρα – Μάλτα.
13/10: Λετονία – Μάλτα, Νησιά Φερόε – Ανδόρα.
14/11: Μάλτα – Ανδόρα, Λετονία – Νησιά Φερόε.
17/11: Μάλτα – Νησιά Φερόε, Ανδόρα – Λετονία.

ΓΚΡΟΥΠ 2
Σαν Μαρίνο
Λιχτενστάιν
Γιβραλτάρ

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
5/9: Γιβραλτάρ – Σαν Μαρίνο.
8/9: Σαν Μαρίνο – Λιχτενστάιν.
10/10: Λιχτενστάιν – Γιβραλτάρ.
13/10: Λιχτενστάιν – Σαν Μαρίνο.
14/11: Σαν Μαρίνο – Γιβραλτάρ.
17/11: Γιβραλτάρ – Λιχτενστάιν.