Δεν μπόρεσε να τον κοιτάξει στα… μάτια

Βαριά ήττα με 4-0 γνώρισε ο Εργοτέλης από τον ανώτερο Παναιτωλικό, που είχε και δύο δοκάρια, και η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη κοιτάζει πλέον το ματς με τον ΟΦΗ το προσεχές Σάββατο.

Δύσκολο μεσημέρι πέρασε στο Αγρίνιο ο Εργοτέλης που γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από τον Παναιτωλικό για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη κοιτάζει πλέον το ματς με τον ΟΦΗ το προσεχές Σάββατο.

Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι και εκτός από τα τέσσερα γκολ είχαν και δύο δοκάρια.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο αφού οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί σημειώνοντας δύο γκολ ενώ είχαν και δύο δοκάρια.

Στο 9΄ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς όταν σε κοντινό σουτ του Φωτάκη ο Σαράνοφ απόκρουσε με το ένα χέρι εξ επαφής. Ένα λεπτό αργότερα, μετά από βολίδα του Γοδόϊ από  μακριά η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Σε δύο λεπτά, δύο μαζεμένες φάσεις για τον Παναιτωλικό και λίγο αργότερα, στο 19΄έγινε το 1-0 όταν μετά από σέντρα από τον Σκαραμοτσίνο ο Φωτάκης με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ένα φοβερό γκολ από τον διεθνή μέσο.

Παρέμεινε σε παθητικό ρόλο ο Εργοτέλης και έπρεπε να φτάσουμε στο 37′ για να κάνει την πρώτη του επίσκεψη στα καρέ των Αγρινιωτών με σουτ του Λουβιόν που απόκρουσε ο Στεφανάκος.

Στο 41΄έγινε το 2-0 με γκολ από τον Αλβες, που είχε βάλει και τα δύο γκολ στην Τούμπα στο 1-2 με τον ΠΑΟΚ, με κοντινή προβολή μετά από ωραία σέντρα του Μπεχαράνο.

Και το πρώτο μέρος τελειώσε με νέο οριζόντιο δοκάρι από τον Μαρτίνεζ μετά από φάουλ στο 44′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο πρώτο τέταρτό του, κατέβασε ταχύτητα ο Παναιτωλικός όμως στο 62′ έγινε το 3-0 από τον Κάπελ με κεφαλιά, μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Μαρτίνεζ.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 61΄ευκαιρία για τον Εργοτέλη, με τον Καλέ να μην μπορεί να νικήσει από κοντά από τον Στεφανάκο.

Στο 68′ ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Μαρτίνεζ έδωσε στον Άλβες του οποίου το σουτ έδιωξε ο Σαράνοφ.

Έκανε και το ντεμπούτο του ο Ολαϊταν που μπήκε στο 68΄στην θέση του Γιουσούφ.

Ευκαιρία με τον Ουλά στο 78΄για τον Εργοτέλη, με τα πόδια έδιωξε ο Στεφανάκος σε κόρνερ το κοντινό πλασέ του.

Στο 88′ ένα πλασέ του Βιγιαφάνιεζ πέρασε άουτ ενώ στις καθυστερήσεις ο Εργοτέλης απείλησε με τον Ολαϊταν.

Το τελικό 4-0 έγινε στο 93΄όταν μετά από πάσα του Μπεχαράνο,ο Αλβες με σουτ σκόραρε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Κούλα Χ. (Ξάνθης), Μπαλτά Χ. (Αχαΐας).

• Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Στεφανάκος, Κούσας, Ρουσκουγιέδα (65′ Βιγιαφάνεζ), Μπεχαράνο, Άλβες, Κάπελ (79΄Θεοδωρίδης), Μαλεζάς, Γοδόι, Σκαραμοτσίνο, Μαρτίνες (74΄Λάζαρ), Φωτάκης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Σαράνοφ, Χαντί (46΄Τζίλας) , Καζναφέρης, Καλέ, Κοζορώνης, Πίτσος, Γκοργκς, Λουβιόν, Γκέντσογλου (21′ Μποέ Καν) Γιουσούφ (68΄Ολαϊτάν), Ουλά.