“Καθάρισε” στο φινάλε και έμεινε κορυφή η Δαμάστα!

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Δαμάστα μετά το “διπλό” στο Μαρτινέγκο πηγαίνοντας έτσι με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι με τον Ρούβα.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με το ενδιαφέρον και την αγωνία να είναι αμείωτα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ με δυο γκολ του Απλαδά και να πάρουν τη νίκη.

Πιο συγκεκριμένα τα… πιτσιρίκια των Νέων Εργοτέλη άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ, όταν μετά από κόρνερ του Μανωλιτσάκη, ο Γιαπετζάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπερνίκου πέτυχε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη πίεζαν για την ισοφάριση και στο 60’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να την πετύχουν, όταν είχαν σουτ στο δοκάρι με τον Ντίνο. Ότι δεν έγινε στη φάση αυτή, συνέβη στο 86’ όταν ο Απλαδάς με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 86’ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 1-2.