Λαύριο: Πρώτη φορά στην παράταση!

Η νίκη του Λαυρίου στο Ρέθυμνο ήταν ιστορική για έναν και μόνο λόγο. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία του στην Basket League που νίκησε αγώνα που κρίθηκε στην παράταση. Όπως αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα του πρωταθλήματος: «Διανύοντας την 5η σεζόν του στην ΕΚΟ Basket League το Λαύριο Megabolt είχε γευτεί μόνο την αρνητική […]

Η νίκη του Λαυρίου στο Ρέθυμνο ήταν ιστορική για έναν και μόνο λόγο. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία του στην Basket League που νίκησε αγώνα που κρίθηκε στην παράταση.

Όπως αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα του πρωταθλήματος: «Διανύοντας την 5η σεζόν του στην ΕΚΟ Basket League το Λαύριο Megabolt είχε γευτεί μόνο την αρνητική πλευρά αγώνων που κρίθηκαν πέραν των 40 λεπτών, αφού μετρούσε τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Με το “διπλό” επί του Ρεθύμνου Cretan Kings πέραν του ότι έκανε “άλμα” προς τα πλέι οφ, η ομάδα της λαυρεωτικής έδωσε τέλος σε αυτήν την αρνητική παράδοση που δημιούργησε τα προηγούμενα χρόνια.

Στις προηγούμενες σεζόν του στην κατηγορία το Λαύριο μετρούσε μόνο ήττες σε ματς με παράταση…

*Στη σεζόν 2016-17 ηττήθηκε στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο με 89-86 (Γκότσερ και Βαν Όστρουμ 18 – Γιανγκ 29, Μπολντς 16)

*Στη σεζόν 2017-18 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε χρειαστεί δύο παρατάσεις για να το λυγίσει στο ΟΑΚΑ με 120-118 (Παππάς 24, Καλάθης 21π, 10ασ. – Μουρ 30, Μέιερ 17).

*Στην περίοδο 2018-19 είχε ηττηθεί δύο φορές στην έδρα του σε ματς με παράταση. Από το Ρέθυμνο Cretan Kings με 93-94 (Ίνγκλις 18π, 8ασ, Λούντζης, Μιλόσεβιτς και Λαμπ 16 – Μπαρτ 21, Χίκι 19, Κλάντον 16π, 8ρ) και από την ΑΕΚ με 94-100 (Λαμπ 23π, 4/4β, 8/9δ, 1/1τρ, Νίξον 18 – Χάντερ 22, Σάκοτα 16π, 8ρ).

*Γενικότερα, το σημερινό ήταν το έκτο παιχνίδι της φετινής ΕΚΟ Basket League που κρίθηκε σε παράταση και το τέταρτο στο οποίο νικήτρια ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα».

© Πηγή: to10.gr