Σπουδαία νίκη για το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο πήρε βαθμολoγική… ανάσα, αφού επικράτησε με 90-76 του Ιωνικού (6-5) και ανέβηκε στο 4-7.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μάρεϊ με 31 πόντους και Φράνκαμπ με 22. Στον αντίποδα για το σύνολο του Ζιάγκου, μεγάλο ματς έκανε ο Μπαρτ με 29 πόντους.

H εξέλιξη του ματς:

Ο Μάρεϊ έγραψε το 13-8 για το Ρέθυμνο, με τον Μπατή να μειώνει στο καλάθι (19-17), 2 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Το τρίποντο του Φράνκαμπ διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου (26-21).

Ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Χριστοδούλου πήγε τη διαφορά στο +10 (41-31) στο 26′. Ο Λι έγραψε το 51-40, πριν γράψει ο Μπαρτ το αποτέλεσμα ημιχρόνου (51-41) με μια εύστοχη βολη. Το Ρέθυμνο μέτρησε 7/16 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ ο Ιωνικός σούταρε με 2/10.

Το 3ο δεκάλεπτο άνηκε στον Ιωνικό. Η ομάδα του Βετούλα μείωσε σε 61-59 με τον Μπαρτ στο 25′. Με τρίποντο του Φράνκαμπ έγινε το 68-63, ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο διαμόρφωσε στο 72-65 στο 30

Η ομάδα της Κρήτης μπήκε καλύτερα στο 4ο δεκάλεπτο και με τον Καμπερίδη έκανε το 80-60 στο 35′.

Το ματς κρίθηκε με τα 2 καλάθια από Φράνκαμπ και Γκόρντον που έκαναν το 90-76 στο 39′.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-41, 72-65, 90-76.

© Πηγή: to10.gr