Γ. Καλαϊτζάκης: “Προσπαθώ να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου”

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης μίλησε μετά το φινάλε του αγώνα με τη Λιθουανία (88-86) για για την ήττα της Εθνικής Νέων,

Η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε με 88-86 (κ.α. 67-67) στην παράταση από τη Λιθουανία δεχόμενη στην εκπνοή τρίποντο από τον Ίγκνας Σαργκιούνας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ.

Ο Κρητικός, Γιώργος Καλαϊτζάκης, που πέτυχε 23 πόντους, δήλωσε:

«Κάναμε κακό ξεκίνημα, δεν παίξαμε καθόλου καλά στην επίθεση. Προσπαθήσαμε, χάσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ…

Νομίζω ότι στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε καλύτερα, το ίδιο και στην παράταση. Χάσαμε το τελευταίο ριμπάουντ κι αυτό ήταν.

Ως Γιώργος, προσπαθώ να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου. Σήμερα δεν έπαιξα καλά, ήμουν κακός σε άμυνα κι επίθεση, έκανα μερικά ηλίθια φάουλ και βγήκα εκτός ρυθμού. Στην παράταση προσπάθησα να βοηθήσω κι αυτό ήταν όλο.

Ο Ρικ Πιτίνο είναι ένας από τους κορυφαίους προπονητές στο NCAA. Έμαθα πολλά από αυτόν, με βοήθησε πολύ και θέλω να τον ευχαριστήσω. Πλέον συνεχίζουμε και θα δούμε τι θα γίνει τη νέα σεζόν».