Κερδίζει και χωρίς τον Τζάμπερ

Μία ακόμα τεράστια νίκη, την 10η φέτος πέτυχε το Αιγάλεω που επικράτησε του Πανελληνίου με 87-80.

Το «σίτι» με κορυφαίο τον Μάκη Νικολαϊδη, που ντύθηκε Τζάμπερ, έριξε στο «καναβάτσο» του «Ολυμπιονίκες», ενώ κατάφερε να καλύψει και την εις βάρος του διαφορά από το παιχνίδι του πρώτου γύρου. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, έδειχναν να πατάνε καλά στο γήπεδο και να επιβάλλουν τον δικό τους γρήγορο ρυθμό στην επίθεση. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, είχαν την δυνατότητα να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και να βρουν το εύκολο καλάθι που στην έκβαση του ματς αποδείχθηκε… πολύτιμο. Ο Πρόδρομος Νικολαϊδης είχε εμφανώς αναλάβει τον ρόλο του ηγέτη και τα πήγε περίφημα, αφού ότι και να δοκίμασε η άμυνα του Πανελληνίου ο Έλληνας γκαρντ έμοιαζε ασταμάτητος. Από την άλλη πλευρά ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε καταφέρει να εξουδετερώσει σε μεγάλο βαθμό το μεγαλύτερο όπλο των «Ολυμπιονικών» τον ʼντονι Γκράντι. Ο Αμερικάνος έμοιαζε αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα, δεν έφτασε τα συνηθισμένα του στάνταρ με αποτέλεσμα το Αιγάλεω όσο περνούσε ο χρόνος να εδραιώνει περισσότερο την κυριαρχία του. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 42-39, ενώ στην επανάληψη επικράτησε το ίδιο σκηνικό. Ο Πανελλήνιος δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ, όμως ούτε κατάφερνε να τους απειλήσει άμεσα και να τους προκαλέσει… πανικό. Μέχρι και το 30 το Αιγάλεω συντηρούσε σταθερά υπέρ του διαφορά, την οποία αύξησε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Εκεί το Αιγάλεω έσφιξε και πάλι την άμυνά του, κατάφερε να κρατήσει χωρίς καλάθι για αρκετό χρονικό διάστημα τους αντιπάλους του και ουσιαστικά να καθαρίσει τη νίκη. Ο Πανελλήνιος έκανε μια ύστατη προσπάθεια, όμως, το Αιγάλεω δεν παρέλειψε ούτε αυτή την φορά να κάνει το δικό του πάρτι με τους φιλάθλους του. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 42-39, 58-53, 87-80