Παράταση ζωής για την Ολυμπιάδα

Η Ολυμπιάδα πήρε νικη οξυγόνο αφού κατάφερε να επικρατήσει με 81-75 της ΑΕΛ.

Ντέρμπι με τα όλα του αποδείχθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Ολυμπιάδας με την ΑΕΛ. Οι γηπεδούχοι αναζητώντας σανίδα σωτηρίας, δεδομένης της δίνης βαθμολογικής τους θέσης, ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και από νωρίς κατάφεραν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Με κορυφαίους τους Λάππα, Σούλη και Νέσοβιτς η Ολύμπια διατηρούσε σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο μια υπεροχή πέντε με επτά πόντους, την στιγμή που η ΑΕΛ περίμενε τα πάντα κοντά στο καλάθι, αποκλειστικά από προσπάθειες του Τσέρανιτς. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-14, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι «πορτοκαλί» έφτασαν να είναι μπροστά ακόμα και με δέκα (29-19). Εκεί κάπου χτύπησαν τα αλάρμ της ομάδας του Κώστα Πιλαφίδη. Ο Μπίλι Κις ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, η άμυνα της Ολυμπιάδας, άρχισε να πελαγοδρομεί και η διαφορά έπεσε σε επίπεδα ντέρμπι. Μέχρι την συμπλήρωση του ημιχρόνου οι «βυσσινί» είχαν μειώσει στο καλάθι (39-37) και η αμφίρροπη συνέχεια ήταν πλέον δεδομένη. Ο χαρακτηρισμός ντέρμπι κολλούσε και στην εξέλιξη των πρώτων λεπτών του δευτέρου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, χωρίς, όμως η Ολυμπιάδα να χάνει την ψυχραιμία της από το γεγονός ότι απώλεσε την αρχική διαφορά που είχε πάρει. Η ΑΕΛ, σε όλο αυτό το διάστημα δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, παρά το ότι ήταν κοντά. Το ξέσπασμα της Ολυμπιάδας λίγο πριν το 30, έμελλε να παίξει καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση της συνάντησης. Στο 28 η Ολυμπιάδα προηγήθηκε και πάλι με δέκα (63-53) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Οι Νέσοβιτς, Τζέφερσον και Δορκοφίκης αποτέλεσαν τα κλειδιά του Ντράγκαν Ράτσα με τα οποία άνοιξε την πόρτα της νίκης. Αυτή η τριάδα, έδωσε τις επιθετικές ανάσες που είχαν ανάγκη οι γηπεδούχοι και ανάγκασε τον Κώστα Πιλαφίδη να φωνάζει για την αμυντική λειτουργία των παικτών του. Στην τελευταία περίοδο η Ολύμπια διατήρησε το προβάδισμά της και στο τέλος δεν επηρεάστηκε από την ύστατη προσπάθεια των φιλοξενουμένων για νίκη. Αυτό που κατάφεραν ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΛ, ήταν μόνο να μειώσουν και να υποστούν μία μικρότερη σε έκταση ήττα. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 39-37, 54-50, 81-75 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Ράτσα): Τζόροβιτς 2, Οσμόκροβιτς 7, Σούλης 8, Νέσοβιτς 15(2), Πέττας 5(1), Τζέφερσον 15(2), Δορκοφίκης 15(1), Μπράουν 3, Λάππας 11(1). ΑΕΛ (Πιλαφίδης): Κυριακόπουλος 5(1), Κις 20(3), Παπανικολόπουλος 3, Παπαχρήστος 4, Αγγελακόπουλος 2, Τιγκ 4, Κολώκας, Κλιμαβίτσιους 13(1), Καραβανάς, Τσέρανιτς 24.