Κολοσσός-ΑΓΟΡ 85-80

Ο Κολοσσός πήρε νίκη ΔΙΑΜΑΝΤΙ για την παραμονή του στην Α1 κατηγορία του Μπάσκετ.

Την έκτη και σημαντικότερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος στο πιο σημαντικό ίσως παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής επικράτησε του ΑΓΟΡ, που επίσης κυνηγάει την παραμονή του με 85-80. Οι Ρόδιοι πλέον απέκτησαν προβάδισμα στην υπόθεση παραμονή, ενώ οι Κρητικοί μπήκαν σε πολύ σοβαρές περιπέτειες. Ποιοτικό παιχνίδι πραγματικό τελικό, μύριζε το ματς στην Ρόδο από τα πρώτα του κιόλας λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι δεν επηρεάστηκαν από την εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και με παιχνίδι κοντά στο καλάθι, κατάφεραν αρχικά να ελέγξουν τον ρυθμό και στην συνέχεια να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε ζητήσει από τους παίκτες του να παίξουν περισσότερο με τους ψηλούς καθώς ο Ιαν Βουγιούκας έδειχνε να είναι σε εκπληκτική κατάσταση, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον Κολοσσό, είτε σκοράροντας είτε παίρνοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Το Ρέθυμνο έδειχνε να εδραιώνει την ανωτερότητά του και έφτασε να προηγείται ακόμα και με επτά πόντους διαφορά ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (31-38). Σε αυτό το σημείο όμως, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή και οδηγούμενοι από τον ενθουσιασμό και της εξέδρας πρόλαβαν να κάνουν ένα σερί 8-0 και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-38. Ο Πίνοκ και ο Τέιλορ, ήταν οι παίκτες που έδειξαν τον δρόμο της αντεπίθεσης στους γηπεδούχους, καθώς ο Κολοσσός αποκλειστικά με δικά τους σουτ, κατάφερε να μειώσει και να περάσει μπροστά. Το δεύτερο μέρος άνηκε αποκλειστικά στους Ρόδιους. Ο Κολοσσός μπήκε πιο διαβασμένος στην επανάληψη, κατάφερε να αποκλείσει τα επιθετικά ατού των αντιπάλων του, που στο πρώτο μέρος του έκαναν ζημιά και να αποκτήσει ένα σταθερό προβάδισμα. Στο 30 ο Κολοσσός ήταν μπροστά με 66-57, ενώ στην τελευταία περίοδο το προβάδισμά του διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο. Στο 35 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 74-60 και ουσιαστικά κλείδωσαν την πολύτιμη για την παραμονή τους νίκη. Ο ΑΓΟΡ έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει, όμως οι παίκτες του Αλεξανδρή αποδείχθηκαν και ψύχραιμοι, με αποτέλεσμα απλά να μειωθεί η διαφορά και το ματς να λήξει με 85-80 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Γιώργος Διαμαντόπολος ήταν ο κορυφαίος από τους νικητές οι οποίοι πήραν σπουδαία βοήθεια και από τους Τέιλορ, Πίνοκ και Γιοσίποβιτς. Ο Ντέιβιντ Γιανγκ με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος από το Ρέθυμνο. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-38, 66-57, 85-80. ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Αλεξανδρής): Βουκσάνοβιτς 10(2), Ματαλόν 1, Πίνοκ 16, Γιοσίποβιτς 12(2), Τέιλορ 12(4), Παναγιωταράκος, Κουνούνης 1, Τζικάνοβιτς 4, Ασημακόπουλος 6(2), Τόντιτς 6(2), Διαμαντόπουλος 17. ΑΓΟΡ (Πεδουλάκης): Κούμουλος 5(1), Γκιζόγιαννης, Βαγενάς, Καραποστόλου 4, Γιανγκ 30(3), Νάτσφεϊ 11(1), Τόπιτς 9, Πιστόγεβιτς 8(1), Ντέιβισον, Βουγιούκας 13.