Πανιώνιος – Ολυμπιάδα 95 – 67

Χάρη στην ομαδική δουλειά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Πανιώνιος, νίκησε με 95-67 την Ολυμπιάδα.

Αφού ξεπέρασε το… σοκ της ολικής επαναφορά της – μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου- κοιμωμένης Ολυμπιάδας (από το -9 βρέθηκε στο +4 με συνοπτικές διαδικασίες), ο Πανιώνιος επανάκτησε τα ηνία της αναμέτρησης και έφτασε στη νίκη (95-67) κόντρα στην ομάδα του Ντράγκαν Ράτσα επιστρέφοντας στις επιτυχίες έπειτα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στο Αιγάλεω. Το συγκρότημα του Μάρκοβιτς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του, πλην ενός 7λέπτου στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και η Ολυμπιάδα με αμυντική συνέπεια κάλυψε το χαμένο έδαφος και προηγήθηκε με +4 (46-50), ωστόσο, ο Αλεξάντερ Τσάπιν φρόντισε να επιληφθεί του θέματος και διεπόμενος από επιθετικό οίστρο να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη (95-67), φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη.

Με επιθετική αιχμή τον Νιούλει ο Πανιώνιος στο πρώτο μέρος ήλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Έδειξε ευθύς εξ αρχής πιο είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση, έτρεξε σερί 8-0 στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα θέσει εαυτόν οδηγό στο σκορ. Οι Πατρινοί είχαν εμφανέστατα προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι, τα οποία ανέλαβε να επιλύσει ο Βασίλης Σούλης. Ο φόργουορντ σέντερ της Ολυμπιάδας βρέθηκε σε παραγωγική μέρα, καθώς μέτρησε 12 πόντους σ’ αυτό το διάστημα και είναι ο υπαίτιος για το γεγονός πως οι Νεοσμυρνιώτες δεν κατάφερναν να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ. Η ομάδα του Μάρκοβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο πόντων στο 16′ (35-24), ενώ το τέλος του πρώτου μέρους, βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 44-35. Πλήρως αναμορφωμένη και έτοιμη να διεκδικήσει τη νίκη εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο η Ολυμπιάδα! Αρχικά τρέχοντας σερί 6-0 μείωσε σε 44-41 στο 3′, ενώ λίγα λεπτά αργότερα πέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ με 50-46, τη στιγμή που ο Πανιώνιος ήταν εμφανώς επηρεασμένος από την αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων και αδυνατούσε να βρει επιθετικές λύσεις. Τη λύση, φρόιντισε να δώσει ο Τσάπιν, ο οποίος διεπόμενος από επιθετικό οίστρο στα τελευταία 4′ της τρίτης περιόδου, επανέφερε τις ισορροπίες και την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο τέλος του διαστήματος αυτού (63-58). Τρία λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου επαρκούσαν, προκειμένου ο Πανιώνιος να αποκαταστήσει πλήρως την τάξη, να οικοδομήσει διαφορά ασφαλείας άνω των 10 πόντων και να φτάσει στην επικράτηση (95-67). Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-35, 63-58, 95-67 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 6, Τσάπιν 17 (3), Ζορόσκι 6, Γεωργαλής, Σάκοτα 11 (1), Μπάξτερ 11, Καλαμπόκης 13 (1), Νιούλεϊ 10 (1), Καβαλιάουσκας 5, Γιάνκοβιτς 3 (1) Κένταλ 2, Γιαννούλης 11. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Ράτσα): Γιόροβιτς 11, Οσμόκροβιτς 3, Μούτσιος, Σούλης 17 (1), Νέσοβιτς, Πέττας 4, Τζέφερσον 10 (2), Δορκοφίκης 9 (2), Πετρόπουλος, Μπράουν 10, Λάππα 3 (1).