ΠΑΟΚ – Μαρούσι 65-70

Μεγάλη νίκη μέσα με 65-70 πήρε το Μαρούσι επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία.

Σπουδαία νίκη πέτυχε το Μαρούσι που πέρασε από το κλειστό της Πυλαίας, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 70-65, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε για ακόμα μια φορά στο τελευταίο λεπτό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κώστας Χαραλαμπίδης. Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει από τους παίκτες του ο Κώστας Φλεβαράκης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με εντυπωσιακό σερί 10-0 ενώ στο 8’ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, στο +16 (22-6), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 24-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως, οι παίκτες του Αμαρουσίου “ξύπνησαν” και κατάφεραν να πετύχουν 15 αναπάντητους πόντους. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά και στο 24’ με δίποντο του Μπράιαντ ισοφάρισαν σε 39-39, ενώ λίγο αργότερα ο Στίβενσον με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (42-39). Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι απέκτησε μια “άγρια” ομορφιά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μετά το 34.Ο Ντιαρά ευστόχησε σε μια βολή (65-66) 15’’ πριν το τέλος, αντίθετα ο Χαραλαμπίδης ήταν πιο ψύχραιμος και έβαλε και τις δύο βολές κάνοντας το 68-65. Ο Βεργίνης προσπάθησε με τρίποντο να ισοφαρίσει αλλά δεν βρήκε στόχο και ο Μιλισάβλιεβιτς με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 70-65 υπέρ του Αμαρουσίου. Τα δεκάλεπτα: 24-11, 34-28, 45-55, 65-70 ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Ρίνγκστρομ, Γκιλέσπι 3 (1), Βεργίνης 13 (2), Ντιαρά 13 (2), Χαριτόπουλος 6, Κουτλουάι 12 (1), Δεμερτζής 3 (1), Ρόου 2, Κούβελας 3, Τσιάκος 6, Ραλίμι 4. ΜΑΡΟΥΣΙ (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 18 (2), Χαραλαμπίδης 7 (1), Μπουντούρης 3 (1), Τζάζβιν, Μπράιαντ 6, Στεφανίδης, Κογιαντίνοβιτς, Μιλισάβλιεβιτς 18 (2), Γλυνιαδάκης 11, Καϊμακόγλου 7 (1).