Έχασε στο Αλεξάνδρειο ο Άρης

Ο Άρης ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο το Top 16 της Ευρωλίγκα καθώς ηττήθηκε στο Αλεξάνδρειο με 96-88 από την Φενέρ.

Δεν ήταν ιδανική η αρχή του Άρη στους «16» της Ευρωλίγκα. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν με 96-88 από τη Φενέρμπαχτσε-Ούλκερ στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης. Έτσι, οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ δυσκόλεψαν την προσπάθεια πρόκρισης στα προημιτελικά. Η νίκη των Τούρκων μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιη, αφού οι παίκτες του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς κυριάρχησαν στην επίθεση, εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα ζώνης των Θεσσαλονικέων. Παράλληλα, είχαν σε μεγάλη μέρα τον πρώην “κιτρινόμαυρο”, Ουίλι Σόλομον, που είχε τις γνωστές κόντρες με τον Γιώργο Καλαϊτζή. Από την απέναντι πλευρά, μόνο οι Τέρι και Ράιτ κράτησαν τα προσχήματα επιθετικά. Η κυριαρχία των Τούρκων, στην αρχή της αναμέτρησης, κάτω από τα δυο καλάθια, τους έδωσε ένα προβάδισμα τριών πόντων, καταφέρνοντας να περιορίσουν τους «κιτρινόμαυρους» με την πιεστική τους άμυνα. Έτσι, μόνο τα περιφερειακά σουτ των παικτών του Γκόρντον Χέρμπερτ τους κρατούσαν, προσωρινά, μέσα στο παιχνίδι, στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Τα εύκολα μπασίματα της Ούλκερ της έδωσαν ένα +6, την ώρα που η άμυνα ζώνης του Άρη ευνοούσε τους φιλοξενούμενους, που τα περίμεναν όλα από τους γκαρντ τους. Η ευστοχία των γηπεδούχων στις βολές μείωσε τη διαφορά στο -3, όμως οι άστοχες επιλογές κάτω από το καλάθι χάλαγαν όλες τις καλές προσπάθειες. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο + 8 για την τουρκική ομάδα. Στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, είχαμε συνεχόμενα σερί, ένα 4-0 του Άρη, που έφερε τη διαφορά στο -4 και ένα 5-0 των φιλοξενούμενων, που έφερε ξανά το ματς στο +9. Όμως, οι περιφερειακοί του Άρη απάντησαν και έκαναν το 34-29. Ο Σόλομον ανέλαβε για λίγο «δράση» και έφερε τη διαφορά στο +8. Τελικά, οι περισσότερες επιθετικές λύσεις των Τούρκων τους έφεραν στο +7, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σόλομον φρόντισε να στείλει το ματς στο +12, με ένα σερί 5-0, με την έναρξη του τριτου δεκάλεπτου. Την ίδια ώρα, οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να σκοράρουν κόντρα στη ζώνη του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς. Η άμυνα ζώνης, που έπαιζε από την απέναντι πλευρά ο Σέρβος τεχνικός, δημιουργούσε προβλήματα στον Άρη, που κατάφερε, πάντως, να ανανεώνει κάποιες επιθέσεις του και να μειώσει στους εννιά. Όμως, τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ των Τούρκων τους βοηθούσαν να αποκτούν μια διψήφια διαφορά. Οι κάποιες λύσεις που έδωσε ο Ράιτ από το τρίποντο ήταν μόνο προσωρινές, αφού η άμυνα του «αυτοκράτορα» ευνοούσε και τα τρίποντα των φιλοξενούμενων. Τελικά, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +10 για τους Τούρκους. Μια εκπληκτική άμυνα των «κιτρινόμαυρων», στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οδήγησε σε λάθη την τουρκική πλευρά και έφερε ένα 4-0, που μείωσε η διαφορά στο -6. Μετά από εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και λάθη, ο Μάσεϊ μείωσε στους τέσσερις και ο Ουάσιγκτον έφερε τη διαφορά στους τρεις. Τα τρίποντα των Σόλομον και Τσαλδάρη κράτησαν στα ίδια επίπεδα τη διαφορά, την ώρα που οι Τούρκοι είχαν γεμίσει με φάουλ. Ο Καλαϊτζής ισοφάρισε, όμως οι Τούρκοι ξαναβρήκαν τις λύσεις στην άμυνα του Άρη και ξαναπήραν προβάδισμα, την ώρα που ο Μπόισα αποχώρησε από το παρκέ με πέντε φάουλ. Τα γνωστά προβλήματα κάτω από το καλάθι έδωσαν ξανά την ευκαιρία στη Φενέρ να προηγηθεί με τέσσερις πόντους, με τον Σόλομον να έχει πάρει την κατάσταση στα χέρια του. Η ευστοχία στις βολές κρατούσε μια διαφορά υπέρ των Τούρκων, μέχρι ο Σόλομον να «εκτελέσει» με τρίποντο-«μαχαιριά», φέρνοντας τη διαφορά στο +5. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, αποβλήθηκε ο Γιώργος Καλαϊτζής με πέμπτο φάουλ. Ο Μρσιτς με δυο βολές έφερε τη διαφορά στο +7, με τον Τέρι να μειώνει στους πέντε. Ο Ερντέμ την έφερα ξανά στους 7 και ο Ράιτ, με δεύτερη προσπάθεια, έκανε το 91-86, μισό λεπτό πριν το φινάλε. Ο Ονάν έκανε το 93-86, μέχρι να μειώσει στους πέντε ο Μάσεϊ. Τελικά, οι παίκτες του Τάνιεβιτς έφεραν τη διαφορά στο +7 και εκεί το παιχνίδι κρίθηκε. Τα δεκάλεπτα: 21-29, 43-50, 60-70, 88-96 ΑΡΗΣ: Τέρι 16 (2), Ράιτ 17 (2), Καλαϊτζής 3, Ηλιάδης 2, Μπόισα 3, Μότολα 5 (1), Μάσεϊ 17, Τσαλδάρης 9 (1), Ουάσιγκτον 16 (2) ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ: Γουάιτ 4, Σόλομον 23 (5), Ονάν 2, Μπάσακ 8, Ερντέν 12, Κάαν 10 (2), Βίντμαρ 3, Σαβάς 9, Κίνσεϊ 12, Ασίκ 7, Πρέλντζιτς 13 (1)