ακολουθεί: 12:00 -14:00

Ανατροπή & Πέναλτι - (Nίκος Μαρκάκης)

e-radio logo

Η ροπαλιά του Ηρακλή…

Ισοπαλία που μπορεί να τον αφήσει πίσω στην διεκδικήσει του τίτλου παραχωρώντας 1-1 με τον Ηρακλή στην Λεωφόρο.

Ο Ηρακλής πήρε πολύτιμο βαθμό στη Λεωφόρο (1-1) από τον Παναθηναϊκό, που πλέον βλέπει τον τίτλο να απομακρύνεται. Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με γκολ του Φονσέκα στο 12′ με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν πέντε λεπτά μετά αλλά στη συνέχεια για ένα ακόμα παιχνίδι να μην μπορούν να βρουν λύσεις απέναντι στην κλειστή άμυνα του αντιπάλου. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση ωστόσο αυτός που βρήκε πρώτος δίχτυα ήταν ο Ηρακλής. Ο Φονσέκα απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι διαθέτει ποδοσφαιρική ευφυΐα, ο Μάλαρτζ ότι έχει επηρεαστεί από τη μακρά απουσία του και μετά από 12 λεπτά αγώνα ο γηραιός προηγούταν στη Λεωφόρο! Η απάντηση του «τριφυλλιού» ήταν άμεση και είχε ονοματεπώνυμο. Γιάννης Γκούμας. Ο πολύπειρος αμυντικός φανέρωσε και πάλι γιατί στα νιάτα του ήταν επιθετικός και με ένα εκπληκτικό τέρμα ισοφάρισε μετά από πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα όμως δίχτυα βρήκε και πάλι η ομάδα του Πεντράθα. Η διαφορά ήταν ότι το γκολ ακυρώθηκε (λανθασμένα καθώς ο Φονσέκα καλυπτόταν) και έτσι η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1. Το δεύτερο ημίχρονο ακόμα και αν δεν το παρακολούθησε κάποιος μπορούσε να το φανταστεί αρκεί να φέρει στο μυαλό του τα τελευταία εντός έδρας ματς του Παναθηναϊκού σε τέτοιου είδους παιχνίδια. Ο Ηρακλής αμυνόταν μαζικά, οι παίκτες του έκαναν καθυστερήσεις όποτε τους δινόταν ευκαιρία και ο Παναθηναϊκός… πνιγόταν σε μια κουταλιά νερό. Οι δικαιολογίες περί «ταμπουρώματος» από τον αντίπαλο δεν μπορούν να ισχύουν για μια ομάδα, που θέλει να λέει ότι πηγαίνει για τίτλο. Με τον Καραγκούνη να είναι ο μοναδικός παίκτης, που μπορεί να δημιουργήσει, ιδιαίτερα από τη στιγμή που ο Ιβανσιτς έμεινε και πάλι μακριά από τον καλό του εαυτό, ήταν φυσικό να ξεκινήσουν από νωρίς οι «γιόμες», που ήταν εύκολη λεία για τους αμυντικούς του Ηρακλή. Ποστίγκα και Ρομέρο, που πέρασαν πολύ καθυστερημένα στον αγώνα δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν και όταν πλέον τα πράγματα είχαν γίνει εξαιρετικά δύσκολα για το «τριφύλλι», η βοήθεια που ήρθε από τον πάγκο ήταν ο Σιμάο, που κάθε άλλο παρά επιθετικές ικανότητες διαθέτει. Ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά ιδανικός αυτόχειρας και ο Ηρακλής πήρε αγωνιζόμενος με πάθος ένα «χρυσό» βαθμό στη Λεωφόρο, όπως είχε κάνει και πριν δύο χρόνια (0-0) και πάλι τις τελευταίες αγωνιστικές όταν και τότε είχε στερήσει τον τίτλο από τους «πράσινους». Aυτή ηταν η 5η εκτός έδρας ισοπαλία του γηραιού στο πρωτάθλημα ενώ η 3η εντός έδρας ισοπαλία του «τριφυλλιού» ίσως αποδειχτεί καθοριστική στο κυνήγι του τίτλου. Παναθηναϊκός (Ζοζέ Πεσέιρο): Μάλαρτζ, Νίλσον (86′ Σιμάο), Σαριέγκι, Γκούμας, Σπυρόπουλος, Μάτος, Τζιόλης (74′ Ρομέρο), Καραγκούνης, Ιβανσιτς, Σαλπιγγίδης, Παπαδόπουλος (63′ Πόστιγκα) Ηρακλής (Ανχελ Πεντράθα): Πάρντο, Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Παπαστεργιανός , Γιαννούλης, Φονσέκα, Ραγκουέλ, Γκαρσία (89′ Παπαζαχαρίας), Ααρόν (81′ Μπρούνο Λέιτε), Εντίνιο, Ριμπέιρο (72′ Πουρσανίδης)