ακολουθεί: 20:00-22:00

Θύρα 8 - (Μανώλης Σαρρής)

e-radio logo

Αδικο πέναλτι, δίκαιη ισοπαλία

Ο Παναθηναϊκός ήθελε την ισοπαλία και πήρε το 1-1 από την ΑΕΚ που προηγήθηκε με λάθος απόφαση του Παμπορίδη.

Το άδικο πέναλτι που έβαλε την Ένωση μπροστά στο σκορ από το 65ο λεπτό ισοφαρίστηκε από το πρώτο γκολ του Ποστίγκα στην Ελλάδα στο 78ο για να προκύψει μία… δίκαιη ισοπαλία 1-1 ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, αφού η μεν Ένωση ήθελε να πάρει τη νίκη αλλά έδειξε ότι δεν μπορούσε ακόμη και μετά το πέναλτι, ενώ οι «πράσινοι» έπαιξαν για την ισοπαλία και την πήραν μόνο όταν αποφάσισαν να παίξουν πιο επιθετικά… Ο Παναθηναϊκός ήθελε την ισοπαλία και το έδειξε από το πρώτο λεπτό, ενώ η ΑΕΚ ήθελε τη νίκη και το έδειξε μέχρι το… 65ο λεπτό. Το τελικό 1-1 αφήνει τους «πράσινους» το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, αφού πλέον τελείωσαν τα ντέρμπι και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 50 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός έχει 49 και η ΑΕΚ έμεινε στους 46. Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη νευρικότητα από τις δύο ομάδες. Τα φάουλ έδιναν κι έπαιρναν στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και τον Παναθηναϊκό να δείχνει ικανοποιημένος με το να περιμένει την Ένωση στο δικό του μισό. Ο Μπλάνκο, ο μακράν πιο επικίνδυνος παίκτης της ΑΕΚ, δοκίμασε δύο φορές να αιφνιδιάσει τον Γκαλίνοβιτς με μακρινά σουτ στο 8ο και στο 11ο λεπτό, χωρίς αποτέλεσμα. Το ματς ισορρόπησε ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας αρκετά κόρνερ, ενώ με τον Εντόι και τον Σπυρόπουλο, κυρίως από την αριστερή πλευρά, αλλά η τριπλέτα των Σιμάο, Μάτος και Τζιόλη δεν λειτούργησε σε καμία περίπτωση όπως θα περίμενε ο Πεσέιρο, αφού ο Ζήκος και οι υπόλοιποι της ΑΕΚ κατάφεραν να έχουν την μπάλα στην κατοχή τους, παρά το πρέσινγκ των χαφ του «τριφυλλιού». Οι συγκινήσεις συνέχισαν να λείπουν από το ΟΑΚΑ, με την πρώτη μεγάλη στιγμή να έρχεται για την ΑΕΚ από στημένη φάση, όταν ο Μπλάνκο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός του Παμπορίδη είδε σωστά σε μία δύσκολη περίπτωση και υπέδειξε τον παίκτη της Ένωσης σε θέση οφσάιντ. Σε αυτή την ευκαιρία, ο Παναθηναϊκός είχε να αντιπαρατάξει ένα σουτ του Σπυρόπουλου από μακριά, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Μάχο. Έτσι το πρώτο ημίχρονο κύλησε μέχρι το 0-0, ένα αποτέλεσμα το οποίο έδειξε να επιδιώκει ο Παναθηναϊκός. Στην επανάληψη, οι ρόλοι έγιναν ακόμη πιο ευδιάκριτοι. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε με την διάθεση να πιέσει, και οι φιλοξενούμενοι περίμεναν ακόμη πιο πίσω, με εμφανή τον στόχο της ισοπαλίας ή της αντεπίθεσης με τον Σαλπιγγίδη, αφού ο Εντόι λόγω ενός χτυπήματος δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του. Αυτό το πισωγύρισμα, ο Παναθηναϊκός το πλήρωσε ακριβά, αφού η Ένωση πήρε τα ηνία του αγώνα, πίεσε αφόρητα με δύο συνεχόμενα φάουλ του Ριβάλντο, και στο 65ο λεπτό ήρθε η απόφαση που θα σηκώσει θύελλα διαμαρτυριών, αφού ο Νίλσον κάνει τάκλιν μέσα στην περιοχή, βρίσκει την μπάλα, ο Σέζαρ έπεσε κάτω και ο Παμπορίδης που ήταν πολύ κοντά στην φάση έδειξε το σημείο του πέναλτι. Το άγχος ήταν μεγάλο στο ΟΑΚΑ, αφού ούτε ότι εκτελούσε το πέναλτι ο Ριβάλντο δεν μπορούσε να ηρεμήσει τους οπαδούς της ΑΕΚ. Όσο ο «Ρίμπο» έπαιρνε φόρα δεν ακουγόταν ούτε κιχ, στην Καλογρέζα  και τελικά ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σημαδεύοντας το κέντρο της εστίας. Το ματς πήρε «άγρια ομορφιά», αφού ο Παναθηναϊκός πλέον έπρεπε να βγει στην επίθεση και να πιέσει για την ισοφάριση, ενώ ο Κωστένογλου ήταν έτοιμος να ρίξει στο ματς έναν αμυντικό χαφ, τον Ενσαλίβα στην θέση του Λυμπερόπουλου για να ενισχύσει το κέντρο του. Τα σχέδια του τεχνικού της ΑΕΚ «χάλασε» ο Έλντερ Πόστιγκα στο 78ο λεπτό. Οι «πράσινοι» κέρδισαν φάουλ από την αριστερή πλευρά, ο Μάτος το εκτέλεσε με εσωτερικό φάλτσο και πορεία προς την εστία του Μάχο και ο Πορτογάλος επιθετικός πετάχτηκε και με κεφαλιά νίκησε τον Αυστριακό πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, και ίσως το πιο σημαντικό φετινό για τον Παναθηναϊκό… Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν τον έλεγχο του αγώνα, και να επιτεθούν για το γκολ της νίκης, αφού η ισοπαλία δεν τους έκανε σε καμία περίπτωση. Ο Παναθηναϊκός όμως έδειξε παραπάνω από ικανός να κρατήσει αυτή τη φορά το υπέρ του 1-1, αφού δεν αρκέστηκε να περιμένει την ΑΕΚ, αλλά βγήκε στην επίθεση και κράτησε την μπάλα, ψάχνοντας μία καλή φάση.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μάχο, Μπούρμπος, Αρουαμπαρένα (60′ Μαντούκα), Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Ζήκος (89′ Καφές), Ράμος, Σέζαρ (81′ Καλόν), Ριβάλντο, Μπλάνκο, Λυμπερόπουλος. Στον πάγκο: Μορέτο, Γεωργέας, Ζεράλντο, Καφές, Ενσαλίβα, Μαντούκα, Καλόν Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον (77′ Παπαδόπουλος), Σπυρόπουλος, Μόρις, Γκούμας, Σιμάο, Μάτος, Τζιόλης, Εντόιγ (56′ Ποστίγκα), Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (82′ Βύντρα) Στον πάγκο: Μάλαρτζ, Βύντρα, Σαριέγκι, Παπαδόπουλος, Γκονζάλες, Νίνης, Ποστίγκα