"Κορίτσια για Μπάλα" - Αντζελίνα Μαυράκη και Ειρήνη Άγα

e-radio logo

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-1

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ευνοϊκή παράδοση καθώς για δέκατο διαδοχικό παιχνίδι έμεινε αήττητος στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ευνοϊκή παράδοση που έχει δημιουργήσει στην Τούμπα, καθώς για δέκατο διαδοχικό παιχνίδι έμεινε αήττητος στην έδρα του ΠΑΟΚ. Ο Τόνι Γκονθάλεθ άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, αλλά ο Κοβάτσεβιτς ισοφάρισε στο 22′ Στο 31′ ο Νικοπολίδης απόκρουσε πέναλτι του Κονσεϊσάο. Η ισοπαλία ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση της, ενώ τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και ο ΠΑΟΚ δεν… βολεύεται με τον ένα βαθμό Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, καθώς στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Νικοπολίδη κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Τόνι Γκονθάλεθ και να πάρει από τα… αποδυτήρια σχεδόν το προβάδισμα. Ο «Δικέφαλλος του Βορρά» είχε πάει το παιχνίδι εκεί που το ήθελε και πιέζοντας στη μεσαία γραμμή δεν άφηνε τους «ερυθρόλευκους» να πλησιάσουν την εστία του Φερνάντες. Τα άσχημα νέα για τον Τάκη Λεμονή ήρθε στο 12′ όταν ο Γκαλέτι με θλάση στο δικέφαλο (λένε οι πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού τιμ) αποχώρησε από το παιχνίδι, δίνοντας τη θέση του στον Σίσιτς. Ο τελευταίος στο 22′ έκανε τη σέντρα ο Γκάβρανσιτς, μιμήθηκε τον Πάντο στη φάση του γκολ του ΠΑΟΚ και έδωσε την ευκαιρία στον Κοβάτσεβιτς να πετύχει το 16ο τέρμα του στη Σούπερ Λιγκ και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 24′ θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα, αλλά ο Σίσιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, οι οποίοι στο 31′ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τόνι Γκονθάλεθ από τον Πατσατζόγλου. Ωστόσο ο Νικοπολίδης φέτος φαίνεται ανίκητος από τα 11 βήματα, καθώς απόκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κονσεϊσάο και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος σαφώς επηρεασμένο μετά την εξέλιξη αυτή δεν μπόρεσε να βγει ξανά στην επίθεση μέχρι το τέλος του πρώτο ημιχρόνου, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την άκαρπη υπεροχή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, πίεζε ψηλά και ανάγκαζε τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνουν συνεχώς λάθος, με αποτέλεσμα ο Νικοπολίδης να μην έχει δεχθεί ούτε ένα σουτ. Ο Φερνάντο Σάντος «έχασε» τον καλύτερο του παίκτη και σκόρερ το αγώνα, λόγω τραυματισμού, περνώντας στη θέση του τον Γεωργιάδη, ενώ έριξε στη… μάχη και τον Κωνσταντινίδη στη θέση του αρνητικού Κονσεϊσάο. Ούτε αυτό βοήθησε τους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή. Ο Τάκης Λεμονής με την αλλαγή του Νούνιες ήθελε να κάνει τους «ερυθρόλευκους» πιο επιθετικούς, καθώς έβλεπε ότι ο ΠΑΟΚ είχε κλειστεί πίσω και αντιμετώπιζε προβλήματα στην κυκλοφορία, αλλά μόνο όταν ο Λεονάρντο ανέβαινε ψηλά, ο Ολυμπιακός κατάφερνε να ασκεί πίεση στην αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως να έχει χάσει κάποια μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ετσι οι δύο ομάδες έμειναν μέχρι το τέλος στο 1-1 και κατέκτησαν από ένα βαθμό.

• Στα αποδυτήρια παίχτηκε το… δεύτερο ημίχρονο της… βεντέτας Κονσεϊσάο-Νικοπολίδης. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού αμέσως μετά την απόκρουση του πέναλτι έτρεξε στον Πορτογάλο και κάτι του έλεγε. Ο τελευταίος περίμενε τη λήξη και στη φυσούνα έκανε μία άσεμνη χειρονομία στον Νικοπολίδη και οι δύο άντρες κατέβηκαν τα σκαλιά αγκαλιασμένοι. Το επεισόδιο έληξε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Θοδωρής Ζαγοράκης πήρε τον Κονσεϊσάο και τον πήγε στα αποδυτήρια των «ερυθρόλευκων» για να μπει ένα τέλος στην κόντρα. ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντες, Μελίσης, Κνολ, Γκάβρανσιτς, Σνάουτσνερ, Βερόν, Μπαλάφας, Κονσεϊσάο (67′ Κωνσταντινίδης), Τόνι Γκονθάλες (55′ Γεωργιάδης), Χριστοδουλόπουλος, Σάλμον (82′ Ιλιεφ). Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Πάντος, Ζούλιο Σέζαρ, Αντζας, Λεονάρντο, Στολτίδης, Πατσατζόγλου (76′ Νούνιες), Μπελούτσι, Τζόρτζεβιτς, Γκαλέτι (14′ Σίσιτς), Κοβάτσεβιτς.