ακολουθεί:

e-radio logo

Κύπελλο Ουέφα:Προκρίσεις

Τα αποτελέσματα και οι προκρίσεις των ομάδων για τους «16» του κυπέλλου ουέφα.

Ο Αγγελος Χαριστέας σκόραρε στον «ελληνικό εμφύλιο» ανάμεσα στη Νυρεμβέργη και την Μπενφίκα του Κώστα Κατσουράνη, αλλά το τελικό 2-2 ευνόησε τους Αετούς που πήραν το εισιτήριο για τη φάση των 16 του Κυπέλλου UEFA. Αντίθετα, οι υπόλοιπες γερμανικές ομάδες τα κατάφεραν πολύ καλύτερα, με τις Μπάγερν Μονάχου και Μπάγερ Λεβερκούζεν να εξασφαλίζουν πανηγυρικά την πρόκρισή τους, συντρίβοντας με το ίδιο σκορ, 5-1, τις Αμπερντίν και Γαλατασαράι αντίστοιχα. Πρόκριση και για το Αμβούργο παρά το 0-0 με τη Ζυρίχη, αλλά και για την Βέρντερ Βρέμης, 1-0 την Μπράγκα. Αντίθετα, εκτός της Χετάφε, οι υπόλοιπες ισπανικές ομάδες αποκλείστηκαν, η Βιγιαρεάλ από την Ζενίτ και η Ατλέτικο Μαδρίτης από την Μπόλτον.

Αμβούργο – Ζυρίχη: 0-0 / 3-1 ο α` αγώνας Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Αμβούργου και η νίκη με 3-1 απέναντι στη Ζυρίχη ήταν αρκετή για να χαρίσει στους γερμανούς την πρόκριση στη φάση των 16 του θεσμού.

Στον επαναληπτικό στη Γερμανία οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με την ομάδα του Χουμπ Στέφενς να πανηγυρίζει την κατάληψη της μία θέσης στον επόμενο γύρο.γερ Λεβερκούζεν – Γαλατασαράι: 5-1 (12`, 22` Μπαρμπάρεζ, 13` Κιέσλινγκ, 55` Χάγκουι, 61` πέν. Σνάιντερ – 87` πέν. Μπαρούσο) / 0-0 ο α` αγώνας Το 0-0 του πρώτου αγώνα ανάμεσα σε Μπάγερ Λεβερκούζεν και Γαλατασαράι στην Τουρκία άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού, αλλά στην έδρα τους οι Ασπιρίνες ήταν καταιγιστικές!

Η ομάδα του Φάνη Γκέκα, με τον έλληνα άσο να περνάει αλλαγή στο 72` στη θέση του Κιέσλινγκ, συνέτριψε με 5-1 την αντίπαλό της και στην επόμενη φάση θα έχουμε «γερμανικό εμφύλιο» καθώς θα αντιμετωπίσει το Αμβούργο.

Μέσα σε 10 λεπτά Μπαρμπάρεζ (12` και 22`) και Κιέσλινγκ (13`) έδωσαν προβάδισμα 3 τερμάτων στους γηπεδούχους, ενώ και στην επανάληψη οι γερμανοί δεν έδειξαν διαθέσεις… ελέους! Ο Χάγκουι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουσάκ για 4η φορά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ, ο οποίος χρίστηκε με τη σειρά του σκόρερ στο 61` με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το γκολ της… τιμής για τους τούρκους πέτυχε στο 87` ο Μπαρούσο, πάλι από το σημείο του πέναλτι.

Σπαρτάκ Μόσχας – Μαρσέιγ: 2-0 (39` Παβλένκο, 85` Παβλιουτσένκο) / 0-3 ο α` αγώνας Η Σπαρτάκ προσπάθησε στη Μόσχα να ανατρέψει το εις βάρος της 0-3 της Γαλλίας απέναντι στην Μαρσέιγ, αλλά τα δύο γκολ που πέτυχε δεν ήταν αρκετά για να της χαρίσουν την πρόκριση.

Ο Αλεξάντρ Παβλένκο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα στο 39ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ο Ρόμαν Παβλιουτσένκο στο 85` έφερε την Σπαρτάκ μια ανάσα από την πρόκριση, αλλά στον χρόνο που απέμεινε η ομάδα του δεν κατάφερε να φτάσει σε τρίτο γκολ που θα οδηγούσε έστω το ματς στην παράταση και αποκλείστηκε.

Παναθηναϊκός – Ρέιντζερς:1-1 / 0-0 ο α` αγώνας

Μπάγερν Μονάχου – Αμπερντίν: 5-1 (12` Λούσιο, 36` Φαν Μπούιτεν, 71`, 77` Ποντόλσκι, 85` Φαν Μπόμελ – 83` Λόβελ) / 2-2 ο α` αγώνας Επιβλητική ήταν η Μπάγερν Μονάχου στον επαναληπτικό του 2-2 με την Αμπερντίν στο Allianz Arena, συντρίβοντας την αντίπαλό της με  5-1.

Ο Λούσιο έβαλε τους βαυαρούς μπροστά στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόνι Κροος, ενώ στο 36` τον μιμήθηκε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Ντάνιελ φαν Μπούιτεν. Ο Λούκας Ποντόλσκι σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του με δύο γκολ στο 71` και το 77`, με τον Λόβελ να μειώνει απλά για τους φιλοξενουμένους στο 83`.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Μάρκ φαν Μπόμελ στο 85` έπειτα από πάσα του Αντρέας Οτλ.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπόλτον: 0-0 / 0-1 ο α` αγώνας Εκτός συνέχειας της διοργάνωσης έμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία στο Βιθέντε Καλντερόν παραχώρησε λευκή ισοπαλία στην Μπόλτον και δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 του πρώτου αγώνα.

Οι ροχιμπλάνκος ήταν καλύτεροι και έχασαν σωρεία ευκαιριών, με την απουσία του τιμωρημένου Σέρχιο Αγκουέρο να γίνεται αισθητή, αλλά η ομάδα του Στέλιου Γιαννακόπουλου, ο οποίος ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 59`, κράτησε την «χρυσή» ισοπαλία μέχρι τέλους.

Βιγιαρεάλ – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: 2-1 (75` Φράνκο, 90` Τόμασον – 31` Πογκρέμπνιακ) / 0-1 ο α` αγώνας Νοκ άουτ τέθηκε άλλη μια ισπανική ομάδα. Η Βιγιαρεάλ, αν και κέρδισε με 2-1 την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνά της στο Ελ Μαδριγάλ και σε συνδυασμό με την ήττα με 0-1 στον πρώτο αγώνα έχασε την πρόκριση.

Ο Πογκρέμπνιακ δυσκόλεψε από νωρίς τα πράγματα για τους γηπεδούχους με το γκολ του στο 31ο λεπτό και τα γκολ των Φράνκο (75`) και Τόμασον (90`) δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Μπορντό – Αντερλεχτ 1-1 (71` Καβενάγκι –  34` Σατέλ) / 1-2 ο α` αγώνας Σπουδαία πρόκριση που δεν συμφέρει την Ελλάδα πήρε η Αντερλεχτ που απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Μπορντό στη Γαλλία και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-1 στην πρώτη αναμέτρηση πέρασε στην επόμενη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 34ο λεπτό όταν μέσα στη μικρή περιοχή ο Ακίν πάσαρε στον Σατέλ και εκείνος δε δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα. Ο Καβενάγκι έβαλε ξανά στο παιχνίδι την γαλλική ομάδα με γκολ στο 71ο λεπτό, όλα όμως τέλειωσαν όταν δύο παίκτες της Μπορντό αντίκρισαν τη  κόκκινη κάρτα, ο Τρεμουλίνας στο 72` και ο Σαλμέ στο 87`.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η πρόκριση της Αντερλεχτ, σε συνδυασμό με τον αποκλεισμό των Παναθηναϊκού και ΑΕΚ δεν βοηθά τον αγώνα της 14ης Ελλάδας για κατάληψη της 13ης θέσης της βαθμολογίας της UEFA, καθώς το Βέλγιο συνεχίζει να μας περνάει και μπορεί να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά του.

Τότεναμ – Σλάβια Πράγας 1-1 (7` Ο’Χάρα – 51` Κράτσικ) / 2-1 ο α` αγώνας Η Τότεναμ παρά την ισοπαλία 1-1 με την Σλάβια Πράγας, προκρίθηκε στους 16 του UEFA, έχοντας… απόθεμα τη νίκη της με 2-1 στην Τσεχία.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7ο λεπτό για λογαριασμό των άγγλων ο Ο’Χάρα με δυνατό σουτ από το σημείο του πέναλτι. Στο 51ο λεπτό ο Κράτσικ έδωσε ελπίδες για πρόκριση στους φιλοξενουμένους με σουτ από τη μεγάλη περιοχή ύστερα από σέντρα του Πούντιλ, αλλά το δεύτερο γκολ για την Σλάβια δεν ήρθε ποτέ, με τους Πετεινούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Φιορεντίνα – Ρόζενμποργκ 2-1 (38` Λιβεράνι, 81` Κάτσα – 88` Κονέ) / 1-0 ο α` αγώνας Η Φιορεντίνα πήρε την πρόκριση από την έμπειρη σε ευρωπαϊκές υποχρεώσεις Ρόζενμποργκ ζευγαρώνοντας τις νίκες της, αυτή τη φορά με  2-1.

Το σκορ άνοιξε ο αρχηγός των ιταλών Λιβεράνι στο 38ο λεπτό με χαμηλό σουτ στη δεξιά γωνία του αντίπαλου τέρματος. Ο Κάτσα ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα για τους ιταλούς, ύστερα από σέντρα του Πασκάλ, με τους νορβηγούς να μειώνουν με τον Κονέ στο 88ο λεπτό.

Χέλσινγκμποργκ – Αϊντχόβεν 1-2 (81` Λεάντρο Καστάν – 47` Ζόνεβελντ, 65` Λάζοβιτς) / 0-2 ο α` αγώνας Την Αϊντχόβεν δε τη σταμάτησε ούτε το ψύχος του Ελσίνκι και επικράτησε άνετα της Χέλσινγκμποργκ με σκορ 2-1, πανηγυρίζοντας την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να μην υπήρχε σκορ, αλλά μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη η Αϊντχόβεν επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της με χαμηλό σουτ του Ζόνεβελντ στην δεξία γωνία του Αντερσον. Στο 65ο λεπτό ο Λάζοβιτς με δεξί σουτ από τα 11 μέτρα διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, ενώ το μόνο που κατάφερε η Χέλσινγκμποργκ ήταν να μειώσει στο 81ο λεπτό με τον Λεάντρο Καστάν.

Χετάφε – ΑΕΚ:3-0/ 1-1 ο α` αγώνας Βασιλεία – Σπόρτινγκ Λισσαβόνας: 0-3 (2` Περεϊρίνια, 41`, 51` Λιέντσον) / 0-2 ο α` αγώνας Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερο πρόβλημα, η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας διπλασίασε και εκτός έδρας τις νίκες της επί της Βασιλείας, αυτή τη φορά με 3-0 και σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Περεϊρίνια άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενουμένους μόλις στο 2ο λεπτό και ο Λιέντσον με δύο γκολ στο 41` και στο 51` έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για πρόκριση.

Εβερτον – Μπραν: 6-1 (36`, 54`, 72` Αγιεγκμπένι, 41`, 90`+ Τζόνσον, 70` Αρτέτα – 60` Βάαγκαν Μόεν) / 2-0 ο α` αγώνας Πάρτι έκανε η Εβερτον στην Αγγλία με αντίπαλο την Μπραν, παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση με 6-1. Χατ-τρικ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Γιακούμπου Αγιεγκμπένι (36`, 54`, 72`), δύο γκολ πανηγύρισε ο Τζόνσον (41` και 90`+) και ένα ο Αρτέτα (70`), ενώ ο Βάαγκαν Μόεν σκόραρε για τους φιλοξενουμένους στο 60`.

Νυρεμβέργη – Μπενφίκα: 2-2 (59` Χαριστέας, 66` Σαένκο – 90` Καρντόσο, 90`+ Ντι Μαρία) / 0-1 ο α` αγώνας Την Μπενφίκα του Κώστα Κατσουράνη ανέδειξε νικήτρια ο «ελληνικός εμφύλιος» με την Νυρεμβέργη του Αγγελου Χαριστέα. Οι γερμανοί παραχώρησαν εντός έδρας ισοπαλία 2-2 και σε συνδυασμό με τη νίκη των Αετών με 1-0 στον πρώτο αγώνα έχασαν την πρόκριση.

Ο Χαριστέας είχε βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 59ο λεπτό και το γκολ του Σαένκο στο 66` είχε δώσει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους γηπεδούχους.

Η Μπενφίκα, όμως, είχε δείξει τις άγριες διαθέσεις της με δοκάρι του Νούνο Ασίς και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με Οσκαρ Καρντόσο στο 90` και Ανχελ ντι Μαρία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε την πρόκριση. Μπράγκα – Βέρντερ Βρέμης: 0-1 (78` Κλάσνιτς) / 0-3 ο α` αγώνας Το γκολ του Ιβάν Κλάσνιτς στο 78ο λεπτό ήταν αρκετό για η Βέρντερ Βρέμης. Η ομάδα του Τόμας Σάαφ πήρε δεύτερη νίκη, αυτή τη φορά με 1-0 επί της Μπράγκα στην Πορτογαλία και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους 16 του θεσμού. Τα ζευγάρια της φάσης των 16: Αντερλεχτ – Μπάγερν Μονάχου Ρέιντζερς – Βέρντερ Βρέμης Μπόλτον – Σπόρτινγκ Λισσαβόνας Μπάγερ Λεβερκούζεν – Αμβούργο Χετάφε – Μπενφίκα Φιορεντίνα – Εβερτον Τότεναμ – Αϊντχόβεν Μαρσέιγ – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης