Παναθηναικός-Ρέιντζερς 1-1

Στο 81’με γκόλ του Νόβο οι Σκωτσέζοι πήραν την πρόκριση μέσα στην Λεωφόρο και εξασφάλισαν το εισητήριο για τους “16”.

Ατυχος ή αναποτελεσματικός. Ιδανικός αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός έχασε την πρόκριση στην φάση των “16” του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ από την Ρέιντζερς εννέα λεπτά πριν το τέλος του επαναληπτικού, μετά το τελικό 1-1. Οι παίκτες του Πεσέιρο αν και προηγήθηκαν από νωρίς με το γκολ του Γκούμα (12′) δεν τα κατάφεραν να προκριθούν αφού σπατάλησαν όσες ευκαιρίες τους δόθηκαν και προδόθηκαν από τον “κακό δαίμονα” Νόβο, που “λύτρωσε” τους “διαμαρτυρόμενους” στο 81′. Οι γηπεδούχοι έχασαν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να συνεχίσουν στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, αφού οι “τζερς” δεν έδειχναν ικανοί να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά τελικά από την “σκακιέρα” του πάγκο ο κ. Σμιθ νίκησε τον αντίπαλό του που καθυστέρησε αισθητά να δώσει… πνοή στην ομάδα του. Δυο αλλαγές ο Πεσέιρο, μία ο Σμιθ Δύο αλλαγές σε σχέση με τον πρώτο αγώνα στο “Αϊμπροξ” παρουσίασε την ομάδα του ο Ζοσέ Πεσέιρο, κάνοντάς την πιο επιθετική και πιο γρήγορη με την είσοδο του Ιβανσιτς αντί του Σιμάο και του Ποστίγκα αντί του Ν’ Ντόι, ως παρτενέρ του Σαλπιγγίδη. Με σύστημα 4-4-2 στα άκρα τους Καραγκούνη και Ιβανσιτς ενώ στην άμυνα το “δίδυμο” Μόρις και Γκούμας βρέθηκαν και πάλι μαζί (μετά την απουσία του Σαριέγκι) με τους Βύντρα και Νίλσον να καλύπτουν τα άκρα. Στην αντίπερα όχθη ο Γουόλτερ Σμιθ παρέταξε την ομάδα του με 4-3-2-1 έχοντας μια αλλαγή σε αντίθεση με το πρώτο ματς. Την θέση του ΜακΚάλοχ πήρε ο βασικός επιθετικός της σκωτσέζικης ομάδας Κρις Μπόιντ. Το λάθος του αρχηγού… Στο πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή φάση με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι πιο απειλητικοί. Στο 3′ ο Μπόιντ μετά από ένα γλύστριμα του Γκούμα η μπάλα στρώθηκε στον Μπόιντ που επιχείρησε το ξαφνικό σουτ από το ύψος της μεγάληες περιοχής το οποίο όμως πέρασε άουτ. Στην επίθεση των “πράσινων” ο Σαλπιγγίδης έστρωσε την μπάλα στον Τζιόλη αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από την εστία του αντίπαλου γκολκίπερ. … και η “γκολάρα” του Οι γηπεδούχοι έχοντας καλύτερη κατοχή μπάλας ανέβαζαν στροφές και στο 11′ απείλησαν σε μια φάση δύο φορές. Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιβανσιτς ο ΜακΓκρέγκορ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Μάτος σούταρε αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Ρέιντζερς απομάκρυνε εντυπωσιακά και στην συνέχεια οι συμπαίκτες του. Μετά την απομάκρυνση των αντιπάλων η μπάλα έφτασε στον Γκούμα που κοντρόλαρε με το στήθος έχοντας πλάτη στο τέρμα και με ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ “κρέμασε” τον ΜακΓκρέγκορ, βάζοντας νωρίς “φωτιά” στις εξέδρες της Λεωφόρου. Γκούμας… ο “κρυφός” επιθετικός Η πίεση των γηπεδούχων ήταν αισθητή στην αντίπαλη εστία και μετά από το γκολ. Στο 17′ ο Ιβανσιτς ο μετά από πάσα του Σαλπιγγίδη δεν μπόρεσε να νικήσει με ένα πλασέ τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος μπλόκαρε εύκολα. Ο Αλαν ΜακΓκρέγκορ από την μια και ο Γιάννης Γκούμας από την άλλη ήταν οι δύο πρωταγωνιστές του πρώτου ημίωρου στο ματς. Στην νέα μονομαχία τους στο 22′ ο πορτιέρο των “Τζέρς” απογειώθηκε και σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο το εκπληκτικό σουτ του διεθνή αμυντικού. Επεσε ο ρυθμός…. αλλά ανέβηκαν οι αντίπαλοι Στο 27′ ο Ανταμς ανέβηκε και σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι παίκτες του Πεσέιρο μετά το ημίωρο “έριξαν” ρυθμούς και είχαν την επόμενη ευκαιρία στο 35′ με τον Ποστίγκα. Ο Πορτογάλος άσος μετά την πάσα του Νίλσον, απέφυγε εντυπωσιακά τον αντίπαλό του αλλά στο πλασέ δεν τα κατάφερε να νικήσει τον ΜακΓκρέγκορ που απομάκρυνε σε κόρνερ. Οι “διαμαρτυρόμενοι” βλέποντας τους “πράσινους” να “παγώνουν” τον ρυθμό, ανέβηκαν και απείλησαν δύο φορές μέχρι την λήξη του πρώτου ματς. Στο 36′ ο Νόβο έκανε την σέντρα και ο Ανταμς πριν σουτάρει από πλεονεκτική θέση δέχθηκε την -σωτήρια- κόντρα από τον Νίλσον, που απομάκρυνε έτσι την μπάλα. Δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου (43′), ο Νόβο απέφυγε εντυπωσιακά από το δεξί άκρο τον Βύντρα και σούταρε προς την εστία του Γκαλίνοβιτς αλλά όπως και στο “Αίμπροξ” ο υψηλόσωμος Κροάτης με το ένα χέρι και εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ, διατηρώντας το μηδέν σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα. Ξεκίνημα με αχ… και ουφ Το ξεκίνημα της επανάληψης λίγο έλειψε να αλλάξει από το πρώτο λεπτό την μορφή του ματς, κάτι που όμως δεν έγινε. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό μετά την λάθος απομάκρυνση με τα πόδια του ΜακΓκρέγκορ ο Ποστίγκα έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά καθυστέρησε να σουτάρει με συνέπεια όταν το επιχείρησε η μπάλα να περάσει άουτ. Στο επόμενο λεπτό (47′) οι “τζερς” απάντησαν με ένα σουτ διαγώνιο από τον Πάπατς που ανάγκασε τον Γκαλίνοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα. Διαμαρτυρίες εκατέρωθεν για πέναλτι Η ανατροπή του Νόβο από τον Μόρις στο 52′ αλλά και αυτές των Ποστίγκα και Σαλπιγγίδη στην ίδια φάση διαρκείας στο 54′ μετά την εξαιρετική προσπάθεια του Ιβανσιτς (στην οποία ο Πορτογάλος με ένα σουτ θα μπορούσε να είχε σκοράρει) δεν ήταν καμία παράβαση και δικαιολογημένα ο κ. Μπριχ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Μέσα και το θωρηκτό… Ν’ Ντόι Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας και ενώ ο Ζοσέ Πεσέιρο έβλεπε τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν τον ρυθμό του ματς και να αναζητούν πιο έντονα μια καλή επιθετική ενέργεια, έκανε την πρώτη του αλλαγή. Ο Πορτογάλος τεχνικός έβγαλε τον Ποστίγκα και “έριξε” στο ματς τον Ν’ Ντόι για περισσότερη πίεση στην αντίπαλη εστία. Αλλαγές ο Σμιθ, ευκαιρίες οι “πράσινοι” Στο διάστημα που ο Σμιθ άλλαξε όλη του την αριστερή πλευρά βάζοντας τους Νέισμιθ και Ντέιλι ενώ λίγο αργότερα έβαλε και τον Μπερκ αντί του Χεμντανί στο κέντρο, ο Παναθηναϊκός απειλούσε με σουτ έξω από την περιοχή. Αρχικά, ο Καραγκούνης στο 67′ (άουτ) και ένα λεπτό αργότερα (68′) ο Βύντρα από πολύ μακρυά, ανάγκασε τον ΜακΓκρέγκορ σε άλλη μια δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ. Οσο ο χρόνος κυλούσε οι “πράσινοι” διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα αναγκάζοντας τους παίκτες της Ρέιντζερς να βγαίνουν πιο μαζικά στην επίθεση, γεγονός που άφηνε κενά στην άμυνα τους. Ετσι στο 72′ ο Σαλπιγγίδης αν και φάνηκε να κερδίζει αρχικά στο σπριντ τον Γουάιρ δεν μπόρεσε να πλασάρει αφού ο Μπρόουνφουτ πρόλαβε με τάκλιν. Στο 73′ ο Μάτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 75′ ο Γκούμας με κεφαλιά μετά το φάουλ τουυ Ιβανσιτς, απείλησαν εκ νέου αλλά στάθηκαν άτυχοι. Η πίεση των “πράσινων” όποτε έβρισκαν την ευκαιρία συνεχίζονταν αλλά χωρίς ουσία αφού και στο 78′ ο Μάτος πάνω στην γραμμή δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά στην σέντρα του Ιβανσιτς. Ο Νόβο… πάγωσε την Λεωφόρο Στο 81′ μετά από μια φάση που κανείς δεν μπόρεσε να φανταστεί την κατάληξή της, στην σέντρα του Μπερκ απο δεξιά, η κακή απομάκρυνση του Μόρις είχε ως αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει στο Νόβο ο οποίος από κοντινή απόσταση σουτάρε δυνατά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκαλίνοβιτς κάνοντας το 1-1. Πίεση αλλά… Ο Πεσέιρο βλέποντας το ματς να “γυρίζει” τούμπα, έριξε στο ματς τους Γκονζάλες και Παπαδόπουλο, μήπως και προλάβει να φτάσει στο πολυπόθητο “χρυσό” γκολ.