listen live

ακολουθεί:

e-radio logo

Έχασε χωρίς να το αξίζει

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Εργοτέλης από τον Ολυμπιακό με γκολ του Τζόρτζεβιτς στο 28΄.

Συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει τον Εργοτέλη να χάνει δύσκολα από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Οι κιτρινόμαυροι αντιμετώπισαν τον Ολυμπιακό σαν ίσο προς ίσο και λύγισαν χάρις σε ένα αμφισβητούμενο και αυστηρό πέναλτι που έδωσε ο Σταθόπουλος. Ο Πατρινός ρέφερι που έκανε ντεμπούτο στην Σούπερ Λίγκα υπέδειξε ένα πολύ αυστηρό πέναλτι του Γραμμόζη πάνω στον Στολτίδη και αυτή η απόφαση του ήταν αρκετή για να χωρίσει τις δύο ομάδες. Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε την ομάδα του με το σύστημα 4-5-1, που μετατρέπεται στην επίθεση σε 4-4-3 όπως και στην Νέα Σμύρνη με τρεις αναμενόμενες αλλαγές. Συγκεκριμένα ο Σέζαρ πήρε την θέση του τιμωρημένου Άντζα, ο Λεονάρντο αγωνίστηκε αντί του Πάντου, ενώ ο Πατσατζόγλου πήρε την θέση του Τοροσίδη καθώς ο τεχνικός του Ολυμπιακού προτίμησε να τον ξεκουράσει ενόψει Τσέλσι.Την εστία των ερυθρολεύκων υπερασπίστηκε ο Αντώνης Νικοπολίδης,κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Σέζαρ και Ζεβλάκοβ, δεξιά στην άμυνα ο Πατσατζόγλου, αριστερά ο Λεονάρντο που για πρώτη φορά ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα, στα χαφ ήταν οι Λεντέσμα, Στολτίδης και Μπελούτσι, αριστερά ήταν ο Τζόρτζεβιτς, στην δεξιά πτέρυγα ήταν ο Γκαλέτι, ενώ στην κουρυφή της επίθεσης ο Ντάρκο Κοβάτσεβιτς. Από την άλλη ο τεχνικός του Εργοτέλη, Νίκος Καραγεωργίου, παρέταξε το σύστημα 4-3-2-1. Συγκεκριμένα κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Δασκαλάκης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Κορδονούρης και Χίμπλινγκερ, αριστερό μπακ ο Κένεντι, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Γιαλούσης, στην τριάδα του κέντρου ήταν οι Φραγκουλάκης, Γραμμόζης και Μελισσάς, πίσω από τους επιθετικούς ήταν ο Κοιλιάρας, ενώ στην γραμμή κρούσης ήταν οι Βακουφτσής και Ογκουνσότο. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα προκειμένου να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να κάνει την υπόθεση νίκη πιο εύκολη, ενώ ήταν φανερό πως επιθυμία του Εργοτέλη ήταν να περιμένει τους ερυθρολεύκους και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Οι Πειραιώτες απειλούσαν κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον Λεονάρντο να είναι εξαιρετικα δραστήριος και κάπως έτσι στο 5ο λεπτό ο Βραζιλιάνος ακραίος αμυντικός βρέθηκε από τα αριστερά έκανε σέντρα ακριβείας, όμως η κεφαλιά του Τζόρτζεβιτς μέσα από την περιοχή δεν ήταν καλή και κατέληξε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (9′) ένας άλλος Βραζιλιάνος, ο Ζούλιο Σέζαρ, ήταν δημιουργός, όταν έκανε βαθιά μπαλιά ο Τζόρτζεβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μπήκε στην μεγάλη περιοχή, κατάφερε να ξεπεράσει τον Δασκαλάκη, όμως το γύρισμα προς την περιοχή κόπηκε από αμυντικό του Εργοτέλη. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός των παικτών του Τάκη Λεμονή έπεσε αισθητά και οι «κρητικοί» το εκμεταλλεύτηκαν χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 16ο λεπτό ο Γραμμόζης ανάγκασε τον Νικοπολίδη να πραγματοποιήσει μια σπουδαία επέμβαση, όταν εκτέλεσε με δυνατό εύθυβολο σουτ, ένα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε από το τοίχος των Λεντέσμα και Στολτίδη και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έπεσε στην αριστερή πλευρά και έδιωξε σε κόρνερ. Η αμυντική λειτουργία των ερυθρολεύκων ήταν πολύ κακή και γι αυτό τον λόγο ο Τάκης Λεμονής είχε πολλά παράπονα από τους αμυντικούς της ομάδας. Στο 17′ οι «κρητικοί» έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Γιαλούσης απέφυγε εξαιρετικά τον Λεονάρντο μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε ένα δεξί σουτ, όμως ο Νικοπολίδης έσωσε για άλλη μια φορά την εστία του διώχνοντας σε κόρνερ. Οι Πειραιώτες στην συνέχεια βγήκαν ξανά στην επίθεση και στο 24ο λεπτό ο Γκαλέτι έκανε μια ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Κοβάτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δασκαλάκη. Τέσσερα λεπτά αργότερα (28′) ο Ολυμπιακός πέτυχε το πολυπόθητο γκολ όταν στο 26′ ο Γραμμόζης έκανε τάκλιν, ανατρέποντας όπως φαίνεται τον Στολτίδη και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο τζόρτζεβιτς, με τον Δασκαλάκη να αποκρούει αρχικά την μπάλα πέφοντας σωστά στην δεξιά γωνία, όμως ο αρχηγός των πρωταθλητών έγινε και πάλι αποδέκτης της μπάλας και σε κενό τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου δεν το έβαλαν κάτω και έγιναν ξανά απειλητικοί και στο 36′ ο Γραμμόζης έκανε ένα καλό σουτ από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ καταλήγοντας στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Εργοτέλης συνέχισε στον καλό ρυθμό και στο 38′ ο Ογκουνσότο λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, ο Νικοπολίδης φαίνεται πως ξαφνιάστηκε και έδιωξε την μπάλα με το στήθος. Δύο λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43′) οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλή θέση, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως η εκτέλεση του φραγκουλάκη δεν ήταν καλή και η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Στην επανάληψη ο Τάκης Λεμονής βλέποντας πως υπάρχει πρόβλημα από τα δεξιά, πέρασε στην θέση του Πατσατζόγλου που δεν βρισκόταν σε καλή μέρα, τον Τοροσίδη. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά το δεύτερο ημίχρονο και στο 48′ είχαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ, όταν ο Μπελούτσι έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα, ο Τζόρτζεβιτς έγινε αποδέκτης, από τα αριστερά έκανε την σέντρα, όμως η κεφαλιά του Κοβάτσεβιτς από την μικρή περιοχή πέρασε άουτ. Ο Ολυμπιακός έδειξε καλύτερο πρόσωπο στην επανάληψη όμως και πάλι δεν ικανοποίησε με την απόδοση του. Στο 56΄ο Γκαλέτι εκτέλεσε το κόρνερ, οι αμυντικοί του Εργοτέλη έδιωξαν, η μπάλα κατέληξε όμως στο Κοβάτσεβιτς που έκανε κοντρόλ με το στήθος και λίγο έξω από την περιοχή έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα (66′) και πάλι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκαλέτι, ο Σέζαρ έκανε την κεφαλιά, ο Δασκαλάκης απέκρουσε, στη συνέχεια ο Στολτίδης έκανε το σουτ και ο τερματοφύλακας για άλλη μια φορά ήταν θετικός, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 70ο λεπτό οι κρητικοί έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση όταν ο Ογκουνσότο ύστερα από κάθετη πάσα βγήκε μόνος του πέρασε τον Νικοπολίδη που τον πίεσε ασφυκτικά έκανε ένα σουτ εκτός ισόρροπίας, όμως ο Σέζαρ έδιωξε σωτήρια κοντά στην γραμμή. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει πολύ καλό ρυθμό και στο 78′ έπειτα από σέντρα του Στολτίδη, ο Κοβάτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη. Όσο τα λεπτά κυλούσαν η Τσέλσι πλησίαζε και ο Εργοτέλης ήταν πολύ επικίνδυνος και στο 83′ ο Γραμμόζης έκανε το σουτ , η μπάλα κόντραρε στους αμυντικους, στην συνέχεια έφτασε στον Μπούντιμιρ, όμως ο Νικοπολίδης για άλλη μια φορά φώναξε παρών, καθώς πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ. Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Μάθις λίγο έλειψε να παγώσει το ήδη παγωμένο από το κρύο «Καραϊσκάκη», όμως το σουτ του από πλεονεκτική θέση κόντραρε στο Ζεβλάκοβ και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Από ‘κει και πέρα οι παίκτες του Τάκη Λεμονή σπατάλησαν τα υπόλοιπα λεπτά και έστω και δύσκολα κατέκτησαν το τρίποντο της νίκης.