ακολουθεί: 18.00-20.00

ΑΝΤί (Σπύρος Αλεξάκης)

e-radio logo

Έγινε της… ανατροπής!

Σε ένα παιχνίδι που θύμιζε περισσότερο φιλικό, Αρης και Πανιώνιος ευχαρίστησαν όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι από την τηλεόραση, αλλά και αυτούς που βρέθηκαν στο γήπεδο. Σε ένα παιχνίδι με δύο ανατροπές και έξι γκολ, οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 3-3. Ο Άρης προηγήθηκε, ο Πανιώνιος το «γύρισε», οι «κίτρινοι» πέρασαν ξανά μπροστά, αλλά οι «κυανέρυθροι ισοφάρισαν εκ νέου. Ναι, όποιος διαβάσει αυτή την πρόταση δύσκολα θα πιστέψει ότι αντιμέτωπες ήταν δύο αδιάφορες ομάδες. Τα γκολ της ομάδας του Μπάγεβιτς πέτυχαν οι Κάλβο στο 6′, Ίβιτς στο 48′ και Αμορόζο στο 76, ενώ για την αρμάδα του Λίνεν σκόραραν οι Σιαλμάς(2) και Καπετάνος. Ενώ το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο παλμό και πάθος, ήρθαν δύο πολύ γρήγορα γκολ. Ο Αρης άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, με σκόρερ στον Κάλβο. Ο Αμορόζο έκανε την κάθετη μπαλιά, βρήκε τον Ισπανό στην περιοχή και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιάννου. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πανιώνιος κέρδισε φάουλ πλάγια έξω από την περιοχή. Ο Καπετάνος το εκτέλεσε και ο Σιαλμάς με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Κέλεμεν και ισοφάρισε πολύ γρήγορα για τους «κυανέρυθρους». Ύστερα οι δύο ομάδες περισσότερο δοκίμαζαν καινούργια πράγματα, παρά κυνηγούσαν την νίκη. Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες, με πρωταγωνιστές τους πολύ κινητικούς Σιαλμά, Αραβίδη και Καπετάνο. Η μεγαλύτερη ήταν του νεαρού επιθετικού, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Κέλεμεν στο 31ο λεπτό. Η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Σιαλμά μετά από γλυκιά σέντρα του Κουτσόπουλου, αλλά πρώτα ο Κέλεμεν και στην συνέχεια το δοκάρι του στέρησαν το γκολ. Οκτώ λεπτά αργότερα όμως, ότι δεν έκανε ο Σιαλμάς το πέτυχε ο Καπετάνος και έδωσε προβάδισμα ενός τέρματος στους «κυανέρυθρους». Το… μισό γκολ χρεώνεται στον Σκούφαλη, ο οποίος με μια καταπληκτική μπαλιά βρήκε τον πρώην επιθετικό του Ηρακλή στην πλάτη της άμυνας του Αρη και αυτός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κέλεμεν με το πλασέ του. Ο Πανιώνιος είχε ακόμα μια ευκαιρία με την οποία σφράγισε την ανωτερότητά του στο πρώτο μέρος, ένα λεπτό πριν από την λήξη του, αλλά και πάλι ο Κέλεμεν είπε όχι στους «κυανέρυθρους». Με την έναρξη του β’ μέρους, το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι από την αρχή. Αυτό γιατί μόλις τρία λεπτά μετά από το σφύριγμα της έναρξης του, ο Βλάνταν Ίβιτς ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά σε 2-2. Την σέντρα του είχε κάνει με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ ο Τιάγκο Ζεντίλ. ΟΑρης ανέβασε αισθητά την απόδοσή του σχετικά με το πρώτο ημίχρονο και πατούσε καλύτερα στο γήπεδο από τον αντίπαλό του. Ίβιτς και Ζεντίλ έφτιαχναν το παιχνίδι και οι «κίτρινοι» προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί με τον Πανιώνιο να μην έχει το ίδιο καλή αμυντική λειτουργία σε σχέση με το πρώτο μέρος. Ηομάδα του Μπάγεβιτς έφτασε κοντά στο γκολ στο 65΄λεπτό, αλλά η δυνατή κεφαλιά του Παπάζογλου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιάννου. Στο 76ο λεπτό, μετά από ένα μεγάλο λάθος του Γιάννου, ο Αμορόζο πίεσε και κέρδισε το πέναλτι από τον γκολκίπερ του Πανιωνίου. Ο Βραζιλιάνος το εκτέλεσε, παρά την απαίτηση του κόσμου να το βαρέσει ο Κολτσίδας, με τον ίδιο να αρνείται και να χειροκροτεί, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 3-2. Οι «κυανέρυθροι» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Σιαλμά να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ με… παλικαρίσια ενέργεια, ισοφάρισαν εκ νέου σε 3-3, στο 82ο λεπτό. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βάλουν ακόμη ένα γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο. ΑΡΗΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Κέλεμεν, Νέτο (46′ Ίβιτς), Αουρέλιο (46′ Καράμπελας), Κουλουχέρης, Κολτσίδας, Βανγκέλι, Νεμπεγλέρας, Τιάγκο Ζεντίλ, Κάλβο, Αμορόζο, Παπάζογλου (72′ Γιάχιτς) ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εβαντ Λίνεν): Γιάννου, Μανιάτης, Σιαλμάς, Γουσούλης, Κουτσόπουλος, Αραβίδης, Σκούφαλης (72′ Γουνδουλάκης), Φακίνος (72′ Πλασκόνι), Χετεμάι, Καπετάνος, Κοντοές