ακολουθεί: 10:00-12:00

Σύνδεση με Real fm - (Νίκος Χατζηνικολάου)

e-radio logo

Την… αποτελείωσε ο πρώην της

Ο Μανώλης Σκούφαλης που ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες της ΑΕΚ και δεν έγινε ποτέ επαγγελματίας από τη συγκεκριμένη ομάδα, ισοφάρισε για τον Πανιώνιο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα σε 2-2 και στέρησε από την Ενωση το δικαίωμα να διεκδικήσει την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ την τελευταία αγωνιστική. Ο άσος της ομάδας

Ο Μανώλης Σκούφαλης που ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες της ΑΕΚ και δεν έγινε ποτέ επαγγελματίας από τη συγκεκριμένη ομάδα, ισοφάρισε για τον Πανιώνιο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα σε 2-2 και στέρησε από την Ενωση το δικαίωμα να διεκδικήσει την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ την τελευταία αγωνιστική. Ο άσος της ομάδας της Νέας Σμύρνης που συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στην Α’ Εθνική ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, πετυχαίνοντας ένα γκολ και δημιουργώντας αυτό του Φερνάντεζ. Για την ΑΕΚ σκόραραν οι Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος. Ο Γιώργος Δώνης είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει από κοντά την ομάδα που θα προπονεί τη νέα σεζόν, καθώς ο πρώην τεχνικός της Λάρισας βρέθηκε στα επίσημα του γηπέδου του Πανιωνίου. Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι από την ΑΕΚ. Ο Σκούφαλης… γιόρτασε τις 100 συμμετοχές του στην Α Εθνική με πολύ καλή εμφάνιση, καθώς ο άσος του Πανιωνίου ταλαιπώρησε τους παίκτες της «Ενωσης» από τα δεξιά και μάλιστα μετά από μία εκπληκτική ατομική ενέργεια έβγαλε την ασίστ για να πετύχει ο Φερνάντες το 1-0 στο 21′. Νωρίτερα ο Τζιμπούρ βγήκε δύο φορές απέναντι από τον Μορέτο, αλλά σπατάλησε τις ευκαιρίες και δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Νίκος Κωστένογλου βλέποντας τον Ασκάρατε στην πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα να μην πατάει καλά στο γήπεδο και τον Μπούρμπο από τα αριστερά να μην μπορεί να σταματήσει τον Σκούφαλη, ζήτησε από τον Κονέ να βοηθάει τον Μπούρμπο έτσι ώστε να σταματήσει τις σέντρες προς την περιοχή της ΑΕΚ. Η Ενωση κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση γρήγορα, αφού στην πρώτη της αξιόλογη επίσκεψη στην εστία του Κρέσιτς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπλάνκο από τον Κροάτη τερματοφύλακα, ο οποίος αντί για την κόκκινη κάρτα αντίκρισε την κίτρινη. Ο Ριβάλντο δεν αστόχησε από τα 11 βήματα κάνοντας γρήγορα γρήγορα το 1-1. Στο 31′ ο Βάγκνερ από καλή θέση και ύστερα από κεφαλιά πάσα του Τζιμπούρ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Δεν έκανε το ίδιο, όμως και ο Λυμπερόπουλος στο 39′. Ο διεθνής επιθετικός δέχθηκε την ωραία πάσα του Μπλάνκο και από κοντά με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση και δύο φορές στο τελευταίο πεντάλεπτο άγγιξαν το δεύτερο τους τέρμα. Στο 41′ ο Σκούφαλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι και στις καθυστερήσεις ο Χετεμάι με τον ίδιο τρόπο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Αυτό έκανε έξαλλο τον Εβαλντ Λίνεν, καθώς είδε την ομάδα του στο πρώτο 45λεπτο να χάνει τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για γκολ, έχοντας οκτώ τελικές προσπάθειες και παράλληλα την ΑΕΚ στις τρεις επισκέψεις της στην περιοχή του Κρέσιτς να στέλνει την μπάλα δύο φορές στα δίχτυα. Το δεύτερο ημίχρονο δεν θύμιζε σε τίποτα το πρώτο. Η ΑΕΚ με τον Καφέ να κάνει σπουδαία δουλειά στη μεσαία γραμμή, είχε κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Μορέτο, ο οποίος ανησύχησε μόνο στο 52′ όταν ο Τζιμπούρ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Αλβες του πήρε την μπουκιά από το στόμα. Ο Πανιώνιος είχε την υπεροχή, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για γκολ, ενώ η ΑΕΚ με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να πετύχει και τρίτο γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο κορυφαίος του γηπέδου συνδύασε την καλή του εμφάνιση με ένα γκολ. Ο λόγος για τον Σκούφαλη που κέρδισε τις κόντρες και με σουτ νίκησε τον Μορέτο και έγραψε το τελικό 2-2 που στερεί από την ΑΕΚ το δικαίωμα να διεκδικήσει την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ με τον Παναθηναϊκό. Το γκολ αυτό στέρησε στον Γιώργο Αλεξόπουλο την επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους μετά από δύο χρόνια (τελευταία του συμμετοχή στις 14-5-2006 στον αγώνα ΑΕΚ-Ξάνθης), καθώς ο Νίκος Κωστένογλου ακύρωσε την τελευταία στιγμή την αλλαγή, ρίχνοντας στον αγώνα τον νεαρό Παυλή, μήπως και στις καθυστερήσεις καταφέρει να πετύχει το γκολ της νίκης. Ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν φανερά εκνευρισμένοι και φάνηκε και από την αντίδραση του Νίκου Λυμπερόπουλου να σπρώξει τον Σκούφαλη που προσπαθούσε να κάνει καθυστερήσεις κρατώντας την μπάλα στο κόρνερ. Πανιώνιος (Εβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Κουτσόπουλος, Ντιαβαρά, Μαϊστόροβιτς, Μάκος, Βάγκνερ (75′ Σιαλμάς), Γουνδουλάκης (64′ Μανιάτης), Χετεμάι (85′ Καπετάνος), Φερναντέζ, Σκούφαλης, Τζιμπούρ. ΑΕΚ (Νίκος Καραγεωργίου): Μορέτο, Πλιάτσικας (90′ Παυλής), Αλβες, Ασκάρατε, Μπούρμπος, Ράμος, Καφές, Κονέ, Ριβάλντο (64′ Μαντούκα), Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο (79′ Λαγός).