listen live

ακολουθεί: 07:00-14:00

e-radio logo

Φιλική ήττα από Λεβαδειακό

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν αντιμετώπισαν με σοβαρότητα το φιλικό παιχνίδι με τον Λεβαδειακό και ήττα με 3-1 ήρθε φυσιολογικά στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», που φιλοξένησε λίγο κόσμο. Οι ερυθρόλευκοι δεν έπαιξαν καλά και ο Χοσέ Σεγούρα προβληματίστηκε σίγουρα για την κάκιστη εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του. Στο 9′, ο Λούα Λούα σούταρε με το

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν αντιμετώπισαν με σοβαρότητα το φιλικό παιχνίδι με τον Λεβαδειακό και ήττα με 3-1 ήρθε φυσιολογικά στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», που φιλοξένησε λίγο κόσμο. Οι ερυθρόλευκοι δεν έπαιξαν καλά και ο Χοσέ Σεγούρα προβληματίστηκε σίγουρα για την κάκιστη εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του. Στο 9′, ο Λούα Λούα σούταρε με το δεξί έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Καρακώστας μπλόκαρε την μπάλα στη δεξιά του γωνία. Στο 20′, όμως, οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση, ο Νούνιες τροφοδότησε τον Μήτρογλου, ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το γύρισμα στα δεξιά προς τον Λούα Λούα, ο οποίος έκανε προσποίηση μπροστά στον Καρακώστα και με αριστερό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής «έγραψε» το 1-0 σε κενή εστία. Ο Κονγκολέζος είχε κέφια και στο 25′ «έκοψε» την μπάλα στον Τζόρτζεβιτς, ο οποίος σούταρε με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Καρακώστας απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ. Ο Λεβαδειακός ανέβασε την απόδοσή του από το 30′ και μετά… Στο 31′, ο Κρουπί απέφυγε τον Λούα Λούα και σούταρε από τα πλάγια της μεγάλης περιοχής (σε θέση μέσα αριστερά), αλλά ο Νικοπολίδης είχε σωστή αντίδραση και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του με τα πόδια. Στο 33′, ο Ποπόφ σέντραρε από τα αριστερά, ο Διαμάντης «έπιασε» αριστερό βολέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα (35′), δεν μέτρησε γκολ του Κρουπί (αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι), ο οποίος υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Στο 37′, όμως, ο Διαμάντης ισοφάρισε σε 1-1, με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα της πειραϊκής ομάδας. Ο παίκτης του Λεβαδειακού δέχθηκε πάσα από τον Κρουπί και εξέθεσε το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πάρουν ξανά προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο 44′, ο Λεονάρντο έπαιξε το ένα-δύο με τον Τζόρτζεβιτς, ο Βραζιλιάνος μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα προς τον Μήτρογλου, αλλά ο Παστός με τάκλιν έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά (45′), ο Τζόρτζεβιτς τροφοδότησε τον Πατσατζόγλου μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο «Πάτσα» έστρωσε την μπάλα στον Λεντέσμα, ο οποίος σούταρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Λεβαδειακού. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το σουτ του Μπόμπι Τζόνσον (δοκιμάστηκε από την ομάδα του Λεβαδειακού) έξω από τη μεγάλη περιοχή δεν αιφνιδίασε τον Νικοπολίδη, που απομάκρυνε την μπάλα. Στην επανάληψη, ο Λεβαδειακός ήταν ανώτερος και έφτασε δίκαια στη νίκη, καθώς οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν όρεξη για ποδόσφαιρο. Στο 55′, ο Μοντόγια πάσαρε στον Ντιμπαλά, ο οποίος με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-1. Στο 61′, ο Ολυμπιακός είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Τοροσίδη (αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι), αλλά από εκεί πέρα τίποτα άλλο. Στο 66′, ο Εμεράν σέντραρε από τα δεξιά, ο Μοντόγια «έπιασε» την… σκαστή κεφαλιά, ο Σηφάκης βρήκε την μπάλα με τα δάχτυλα και στη συνέχεια αυτή κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της πειραϊκής εστίας. Στο 78′, ο Ντιμπαλά ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού από τον Τοροσίδη και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Στο 79′, ο Λεονάρντο ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 από την άσπρη βούλα. Στο 85′, η κεφαλιά του Κωνσταντίνου κατέληξε άουτ, μετά τη σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ενώ στο 86′ ο Ντιμπαλά βρέθηκε απέναντι στον Σηφάκη, έκανε το δεξί σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού. Στο 82ο λεπτό μπήκε στον αγώνα ο Γιαχάγια Σεϊντού, ο οποίος δοκιμάζεται στον Ολυμπιακό από τις 14 Απριλίου και την Τετάρτη (7/5) είχε την ευκαιρία να αγωνιστεί για λίγα λεπτά με την πειραϊκή ομάδα. Ο Γκανέζος αμυντικός μέσος δεν μπορεί να κριθεί στα εννέα λεπτά που αγωνίστηκε. Πάντως, έχει καλή πάσα, αλλά θέλει ακόμα πολλή δουλειά. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Ολυμπιακός (Χοσέ Σεγούρα): Νικοπολίδης (46′ Σηφάκης), Τοροσίδης, Ζεβλάκοβ, Ραούλ Μπράβο, Λεονάρντο (46′ Ντομί), Λεντέσμα (70′ Κατσικογιάννης), Πατσατζόγλου (46′ Στολτίδης), Νούνιες (82′ Σεϊντού), Τζόρτζεβιτς (46′ Μενδρινός), Λούα Λούα (46′ Κωνσταντίνου), Μήτρογλου (70′ Σίσιτς). Λεβαδειακός (Μπάμπης Τεννές): Καρακώστας (31′ Φιρινίδης), Εμεράν, Παστός, Άντερσον, Ποπόφ, Μπασαλά, Θεοδοσιάδης, Τζόνσον, Διαμάντης, Βασιλείου (29′ Βαλιάνος), Κρουπί. Με τη σέντρα της επανάληψης μπήκαν στον αγώνα οι Μπλάζιτς, Ρέγες, Μοντόγια, Ντιμπαλά, Λεονάρντο, Ζησόπουλος, Ανδράλας και Παρασκευαΐδης, ενώ αγωνίστηκαν και οι Τσέλλος (στο 76′ αντί του Άντερσον), Μακρής (μπήκε στην αναμέτρηση στο 82′).