listen live

ακολουθεί:

e-radio logo

Συντριβή της ΑΕΚ στο Χαριλάου

Σε αντίθεση με τους φίλους του Άρη οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν ξέχασαν πως είχαν αγώνα την Τετάρτη το απόγευμα και ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έπιασαν στον… ύπνο τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη τους ευκαιρία. Στο 6ο μόλις λεπτό ο Νεμπεγλέρας βρέθηκε αρκετά έξω από

Σε αντίθεση με τους φίλους του Άρη οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν ξέχασαν πως είχαν αγώνα την Τετάρτη το απόγευμα και ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έπιασαν στον… ύπνο τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη τους ευκαιρία. Στο 6ο μόλις λεπτό ο Νεμπεγλέρας βρέθηκε αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μάχο. Ο Άρης έκανε το καλύτερο ξεκίνημα που θα μπορούσε να φανταστεί ο Ντούσαν Μπάγεβιτς και το χειρότερο δυνατό για την ΑΕΚ που ήθελε τη νίκη για να παραμείνει στο κυνήγι της πρώτη θέσης. Η Ένωση προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλά η τύχη γύρισε την πλάτη στυον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος. Ο Ίσμαελ Μπλάνκο δέχθηκε την μπάλα σε πλάγια θέση έξω από την περιοχή απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε στο 8ο λεπτό χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χαλκιά και έφυγε άουτ. Όσο πέρναγε η ώρα ο δικέφαλος ανέβαζε την απόδοσή του και κυρίως με προσωπικές ενέργειες των Ριβάλντο και Μπλάνκο προσπαθούσε να γίνει απειλητικός. Τρία λεπτά μετά το δοκάρι του Αργεντίνου ο «Ρίμπο» κέρδισε ένα φάουλ σε πολύ καλή θέση έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χαλκιά. Στο 32ο λεπτό ο Ριβάλντο έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ να ισοφαρίσει σε τετ α τετ με τον πορτιέρο των γηπεδούχων. Ο Βραζιλιάνος πέρασε δύο αμυντικούς του Άρη, κέρδισε την κόντρα από τον τρίτο αλλά στη μονομαχία με τον Χαλκιά δεν βγήκε νικητής. Ο Έλληνας τερματοφύλακας βγήκε γρήγορα από το τέρμα του και αποσόβησε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ακόμα δύο μακρινά σουτ με τους Εντίνιο και Λυμπερόπουλο αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Η απάντηση του Άρη στις ευκαιρίες της Ένωσης ήταν σαφώς πιο ουσιώδεις. Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν για μία ακόμα φορά ανύπαρκτη, ο Χαβίτο έφυγε στην αντεπίθεση και αφού πέρασε με την βοήθεια της τύχης τον Μάχο έκανε το 2-0 στο 39ο λεπτό Η εικόνα των ποδοσφαιριστών του Νίκου Κωστένογλου ήταν το λιγότερο κακή και δεν διορθώθηκε ούτε με την είσοδο του Εντίνιο στη θέση του Μπούρμπου. Το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο με την ημέρα να δείχνει πως θα είναι ακόμα μία μαύρη σελίδα μετά το 4-0 από τον Παναθηναϊκό. Αφού πέρασαν δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της ΑΕΚ «κοιμήθηκε» σε μια ακόμη φάση και ο Χαβίτο που είχε καταλάβει πως θα είχε εύκολο έργο κόντρα σε αυτή την αμυντική γραμμή, βγήκε στην κόντρα και με πλασέ έκανε το σκορ 3-0. Τα χειρότερα όμως δεν είχαν έρθει ακόμα για την απογοητευτική ΑΕΚ. Στο 54′ ο Χαβίτο μπήκε μέσα στην περιοχή, έδωσε στον Ίβιτς, ο οποίος έστρωσε στον αφύλακτο Κόκε που σημείωσε το γκολ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν πως μπορούσαν να αντιδράσουν και ακόμα μία βαριά ήττα είχε διαμορφωθεί από νωρίς. Ο Άρης παρά το ευρύ σκορ δεν σταμάτησε να πιέζει και να ψάχνει και άλλα γκολ. Στο 58ο λεπτό ο Κόκε έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μάχο. Ο ρυθμός έπεσε στα τελευταία λεπτά όπως αναμενόταν. Ενα φάουλ του Ριβάλντο στο δοκάρι (79′) και μια δύσκολη επέμβαση του Μάχο σε σουτ του Τιάγκο (84′) ολοκλήρωσαν το «μενού» των αξιοσημείωτων ευκαιριών του αγώνα.

Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Βανγκέλι, Ρονάλντο, Κουλουχέρης, Καράμπελας, Νεμπεγλέρας, Πρίττας, Γκαρσία, Ίβιτς (69′ Τιάγκο), Χαβίτο (61′ Παπάζογλου), Κόκε (78′ Αμορόζο). ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μάχο, Ράμος, Ζαράλδο Άλβες, Παπασταθόπουλος, Μπούρμπος (33′ Εντίνιο), Καφές (46′ Ζούλιο Σέζαρ), Ενσαλίβα, Λαγός, Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος (61′ Κονέ), Μπλάνκο.