listen live

ακολουθεί:

e-radio logo

Πανιώνιος-Άρης 1-0

Ο Πανιώνιος πήρε τους τρεις πρώτους του βαθμούς στα πλέι οφ της Super League επικρατώντας του Άρη με 1-0 στη Νέα Σμύρνη. Σκόρερ του χρυσού τέρματος ο Κουμορτζί στο 80′.

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά και την παύση για το Πάσχα, με το παιχνίδι του Πανιωνίου με τον Άρη να ανοίγει την αυλαία της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League. Ο Έβαλντ Λίνεν παρέταξε την ομάδα του με τον Κρέσιτς στη θέση του τερματοφύλακα. Οι Ντιαβαρά και Μαϊστόροβιτς αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο με τους Χετεμάι και Κουτσόπουλο να καλύπτουν την δεξιά και αριστερή πλευρά της άμυνας αντίστοιχα. Μάκος, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Φερνάντες και Νικολάου στη μεσαία γραμμή ενώ μοναδική επιθετική αιχμή της ομάδας της Νέας Σμύρνης βρέθηκε ο Λάμπρος Χούτος. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς επέλεξε τον Κέλεμεν κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Νέτο, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης και Καράμπελας αποτελούσαν τους τέσσερις της αμυντικής γραμμής. Γιάχιτς, Γκαρσία, Σιστόν και Χαβίτο στη μεσαία γραμμή με τους Αμορόσο και Τιάγκο Ζεντίλ στην επίθεση. Τα πρωτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης θα μπορούσαν εύκολα να χαρακτηριστούν ως αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες. Ενδεικτικό είναι ότι το πρώτο σουτ προς την εστία πραγματοποιήθηκε στο 17′ μετά από προσπάθεια του Φερνάντες που επιχείρησε ένα αδύναμο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής το οποίο δεν ανησύχησε τον Κέλεμεν. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 20′ ο Άρης απάντησε με μία σέντρα σου του Νέτο από τα δεξιά ο Κρέσιτς ενστικτωδώς έδιωξε με τις γροθιές του. Ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και σε διάστημα πέντε λεπτών απείλησε δυο φορές την εστία του Κέλεμεν. Στο 23′ ο Κουτσόπουλος με διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Άρη ανάγκασε τον τερματοφύλακα των «κιτρινόμαυρων» να πέσει στη δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 25′ οι «κυανέρυθροι» έχασαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Κουτσόπουλος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με το Χούτος με «έξυπνη» κεφαλιά να βρίσκει τον Κουμορτζί, ο οποίος σούταρε δυνατά με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα όμως να προσκρούει στα σώματα των στόπερ του Άρη. Στην επαναφορά, ο Φερνάντεζ σούταρε εκ νέου, αλλά ο Κέλεμεν μάζεψε σταθερά την μπάλα. Ο ρυθμός του αγώνα στη συνέχεια έπεσε δραματικά με τον Άρη στο 36′ να χάνει τη σπουδαιότερη ευκαιρία του στο παιχνίδι έως τότε. Ο Χαβίτο, ύστερα από κάθετη μπαλιά του Τιάγκο Ζεντίλ, βρέθηκε απέναντι από τον Κρέσιτς, έκανε το πλασέ με το αριστερό, αλλά ο Μαϊστόροβιτς έβαλε την προβολή και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 37′ ο Κουτσόπουλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά προς την καρδιά της μεγάλης περιοχής του Άρη, ο Κέλεμεν προσπάθησε να μπλοκάρει τη μπάλα πάνω από τα κεφάλια των Χούτο και Παπαδόπουλο, όμως δεν τα κατάφερε αλλά στο ριμπάουντ ο Κουμορτζί σε κενή εστία δε θα σημαδέψει σωστά και θα στείλει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 39′ ο Τιάγκο Ζεντίλ θα απείλησε την εστία του Κρέσιτς που όμως απομάκρυνε με γροθιές τη μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Χαβίτο έκανε το σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν επεφύλαξαν συγκνήσεις μέχρι όμως το ρολόι του γηπέδου της Νέας Σμύρνης να σημαδέψει το 55′. Ο Καράμπελας από τα αριστερά έκανε τη σέντρα στο δεύτερ δοκάρι όπου ο Χαβίτο στην κίνηση δοκίμασε το σουτ, η μπάλα όμως έφυγε παράλληλα της εστίας καταλήγοντας στον ελεύθερο Αμορόσο, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Κρέσιτς δε σημάδεψε σωστά και την έστειλε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκαρι του τερματοφύλακα του Πανιωνίου. Στο 66′ οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντάριο Φερνάντες εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ βρίσκοντας το Νικολάου, με το δεύτερο να μπαίνει από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, να κάνει τη ψηλή σέντρα στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων και ο Κουμορτζί, μόνος του, να πραγματοποιεί την κεφαλιά με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο όμως να απομακρύνει πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στο Χετεμάι που έκανε την προβολή χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 79′ ο Σκούφαλης εξαπέλυσε ένα κεραυνό από το ύψος της αριστερής γωνίας της μεγάλης περιοχής του Άρη αναγκάζοντας τον Κέλεμεν σε εντυπωσιακή επέμβαση. Ένα λεπτό όμως αργότερα κι ενώ η απόδοση του Άρη είχε πέσει δραματικά ο Κουμορτζί άνοιξε το σκορ. Ο Ντιαβαρά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, Νέτο και Αραβίδης διεκδίκησαν τη μπάλα, με αυτή τελικά να καταλήγει στον Κουμορτζί, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι «νίκησε» τον Κέλεμεν. Από μία ευκαιρία μοιράστηκαν οι δύο ομάδες μέχρι τη λήξη του αγώνα. Στο 84 ο Σκούφαλης επιχείρησε ένα σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου στο επόμενο λεπτό.

Πανιώνιος (Εβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Ντιαβαρά, Κουτσόπουλος, Μάκος (62′ Σκούφαλης), Κουμορτζί, Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης (78′ Βάγκνερ), Φερνάντες, Νικολάου, Χετεμάι, Χούτος (68′ Αραβίδης) Αρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Κέλεμεν, Νέτο, Καράμπελας, Κουλουχέρης, Α. Παπαδόπουλος, Γιάχιτς, Γκαρσία, Σιστόν (67′ Νεμπεγλέρας), Χαβίτο, Τιάγκο Ζεντίλ (57′ Ίβιτς), Αμορόζο (61′ Κόκε)