ακολουθεί: 12:00 -14:00

Ανατροπή & Πέναλτι - (Nίκος Μαρκάκης)

e-radio logo

Mε Περάκη πέρασε

Με σκορ 2-1 επί της Επισκοπής προκρίθηκε ο ΑΟΧ στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών.

Τα γκολ για την ομάδα των Χανίων πέτυχαν οι Κουβελάς και Περάκης.

Χάρις σε γκολ του Μιχάλη Περράκη στις καθυστερήσεις, ο ΑΟ Χανιά νίκησε 2-1 την Επισκοπή και πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης Κλήθηκε στο τελευταίο εικοσάλεπτο να δώσει τη λύση και πέτυχε απολύτως στην αποστολή του, δικαιώνοντας τον Καφούση. Ο Μιχάλης Περράκης σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στον ΑΟ Χανιά. Οι «μπλε» επιβλήθηκαν με 2-1 της Επισκοπής στα Περιβόλια κατέκτησαν τον άτυπο τίτλο του Κυπελλούχου Κρήτης και κυρίως πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ερασιτεχνών. Εκεί, θα αντιμετωπίσουν σε ουδέτερη έδρα στις 14 Μαΐου την Αγ.Παρασκευή που χθες διέλυσε στην έδρα της με 6-0 την Δάφνη Δαφνώνα. Το παιχνίδι στα Περιβόλια (μπροστά σε διακόσιους περίπου φιλάθλους) δεν ήταν εξαιρετικό όσον αφορά την ποιότητα του, είχε όμως σασπένς, αγωνία και απρόβλεπτη εξέλιξη. Ξεκίνημα με γκολ Ξεκίνησε μάλιστα όπως τελείωσε. Με γκολ. Και μάλιστα δυο, που σημειώθηκαν μέσα στο πρώτο τρίλεπτο. Πρώτοι «χτύπησαν» οι φιλοξενούμενοι, με δράστη τον Εμρά, ο οποίος αφού πήρε τη κεφαλιά πάσα από τον Μπαξεβάνη με δεξί πλασέ νίκησε τον Μπατσούλα ανοίγοντας το σκορ. Η απάντηση του ΑΟ Χανιά όμως ήταν άμεση. Μόλις στο επόμενο λεπτό (2’) από κόρνερ του Λυκούδη ο Σεληνιωτάκης βρέθηκε σε θέση βολής, με τον Κοέντα να διώχνει αρχικά με τα πόδια. Η μπάλα πήρε ύψος και ο Κουβελάς που καιροφυλαχτούσε νίκησε τους αμυντικούς στον αέρα και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Για την επόμενη φάση έπρεπε να φτάσουμε στο 31’ με τον Εμρά να χάνει κλασική ευκαιρία πλασάροντας άουτ. Οι γηπεδούχοι που είχαν την πρωτοβουλία είχαν δυο καλές στιγμές με τον Βασαδάκη να τα κάνει όλα, αλλά στο τέλος να σεντράρει άστοχα (32’) και τον Παντελακάκη στο 37’ να σουτάρει δυνατά αλλά πάνω στον Κοέντα. Το β’ ημίχρονο Στο β’ μέρος οι «μπλε» πίεσαν για το γκολ της νίκης με τον Αγγελάκη στο 52΄να σουτάρει από καλή θέση άστοχα και τον Κουβελά στο 58’ να μην προλαβαίνει την παράλληλη σέντρα του Γκόντζου. Στο 67’ ο Κοέντας πρόλαβε τον Βασαδάκη πριν ο επιθετικός του ΑΟΧ γίνει επικίνδυνος και λίγο αργότερα πέρασε στον αγώνα ο Περράκης. Ο «ψηλός» έκανε αισθητή την είσοδό του μόλις στο πρώτο λεπτό της παρουσίας σου σουτάροντας ελάχιστα άουτ στο 72’ . Στο 81’ και κόντρα στο ροή του παιχνιδιού η Επισκοπή έφτασε πολύ κοντά στο 1-2, αλλά ο Εμρά από την προσπάθεια του Μπαξεβάνη νικήθηκε από τον Μπατσούλα. Τελικά στο 91’ από την σέντρα του Μπουρμπάκη ο Περράκης με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κοέντα δίνοντας στην ομάδα του την πρόκριση στα προημιτελικά. To φύλλο αγώνα ΑΟ Χανιά-Επισκοπή 2-1 Γκολ: 2’ Κουβελάς, 91’ Περράκης / 1’ Εμρά Αποβολές:- Διαιτητής: Λιανδράκης, Γρηγοράκης, Μανδαλεκάκης (Ηράκλειο) ΑΟ Χανιά (Δ. Καφούσης): Μπατσούλας, Κουλάκης, Ράπτης, Σεληνιωτάκης (34’ λ.τ. Χατζηγιάννης), Μπουρμπάκης, Βουρβαχάκης, Αγγελάκης, Λυκούδης (33’ λ.τ. Γκόντζος), Κουβελάς (71’ Περράκης), Βασαδάκης, Παντελακάκης Επισκοπή (Σ. Σπυριδάκης): Κοέντας, Βελονάκης (74’ Αλέξης), Ξινομηλάκης, Τσακάλης, Δημητριάδης, Λίτσκας, Μουρτζανός, Σουμπασάκης, Κολυβάκης, Μπαξεβάνης, Χαφούς