listen live

ακολουθεί:

e-radio logo

Υποβιβάστηκε ο Ατρόμητος!

Στη Νέα Σμύρνη οι δυο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Ο Πανιώνιος έψαχνε το «τρίποντο» και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να βρεθεί στην 5η θέση, ενώ οι Περιστεριώτες ήθελαν τη νίκη για να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία. Ο Έβαλντ Λίνεν παρέταξε τους «κυανέρυθρους» με 4-4-2. Ο Κρέσιτς κάτω απο τα δοκάρια, Χετεμάι,

Στη Νέα Σμύρνη οι δυο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Ο Πανιώνιος έψαχνε το «τρίποντο» και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να βρεθεί στην 5η θέση, ενώ οι Περιστεριώτες ήθελαν τη νίκη για να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία. Ο Έβαλντ Λίνεν παρέταξε τους «κυανέρυθρους» με 4-4-2. Ο Κρέσιτς κάτω απο τα δοκάρια, Χετεμάι, Μαϊστόροβιτς, Μανιάτης και Κουτσόπουλος στην άμυνα, Γουνδουλάκης, Μάκος, Νικολάου και Φερνάντεζ στην μεσαία γραμμή, ενώ στην επίθεση ήταν οι Βάγκνερ και Χούτος. Ο Πάουλο Κάμπος απο την άλλη, είχε τον Μιχαηλίδη κάτω απο τα δοκάρια, Γεωργίου, Ανατολάκη, Ολιβέιρα, Γελαδάρη στην άμυνα, Λουτσιάνο, Ιωάννου, Ρόβα και Κριπιντίρη στην μεσαία γραμμή, με τους Περόνε και Νικολόπουλο ν΄αποτελούν το επιθετικό δίδυμο. Οι Περιστεριώτες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση. Στο 4′, ο Νικολόπουλος έκανε κάθετη πάσα για τον Περόνε, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων βρέθηκε απέναντι απο τον Κρέσιτς και προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω απο τον τερματαφύλακα των γηπεδούχων, όμως η προσπάθεια του δεν ήταν καλή και ο πορτιέρο των «κυανέρυθρων» μπλόκαρε. Η «ψυχρολουσία» για τους παίκτες του Λίνεν ήρθε στο 6′. Ο Λουτσιάνο με κάθετη πάσα βρήκε τον Περόνε, εκείνος νίκησε τον Μαϊστόροβιτς στο σπριντ και με εξαιρετικό ψιλοκρεμαστό σουτ απο μακρινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς (0-1). Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν απο αυτή την εξέλιξη, όμως σταδιακά άρχισαν να βγαίνουν στην επίθεση και να ψάχνουν την ισοφάριση. Στο 11′, ο Γουνδουλάκης έκανε σέντρα, ο Χούτος με κεφαλιά προς τα πίσω τροφοδότησε τον Νικολάου, όμως η κεφαλιά του Κύπριου μέσου δεν είχε αποτέλεσμα καθώς ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε την μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα (13′), ο Ιωάννου προσπάθησε ν’ απειλήσει τον Πανιώνιο με μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Κάπου εκεί έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, οι παίκτες του Λίνεν προσπαθούσαν ν’ απειλήσουν όμως τα μακρινά σουτ των Μανιάτη (27′) και Μάκου (31′) δεν είχαν αποτέλεσμα. Στην συνέχεια υπήρχε ένα πεντάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά τα καρέ των φιλοξενούμενων, όμως το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε. Στο 35′, ο Βάγκνερ εκτέλεσε φάουλ απο αριστερά, η μπάλα πέρασε απο αρκετούς, ο Χούτος δεν μπόρεσε να βρεθεί στην πορεία της και ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε την μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα (37′), ο Βάγκνερ μπήκε στην περιοχή απο δεξιά, πέρασε τον Ολιβέιρα και γύρισε την μπάλα προς το σημείο του πέναλτι με τους Χούτο και Γεωργίου να κάνουν προβολή και τον αμυντικό του Ατρομήτου ν’ απομακρύνει την τελευταία στιγμή. Στο 40′, ο Φερνάντεζ έκανε σέντρα, η μπάλα πέρασε απο τον Ανατολάκη και ο Χούτος πλάσαρε απο το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Μιχαηλίδης απομάκρυνε με τα πόδια και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 45′, όταν ο Φερνάντεζ σούταρε έξω απο την περιοχή, ο Μιχαηλίδης έπεσε στην αριστερή γωνία και μπλόκαρε την μπάλα. Αντεπίθεση με… μπροστάρη τον Χούτο Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λίνεν συνέχισαν να πιέζουν και ν’ αναζητούν την γρήγορη ισοφάριση. Οι προσπάθειες του Φερνάντεζ (49′ απευθείας εκτέλεση φάουλ, 60′ μακρινό σουτ) δεν βρήκαν στόχο, ενώ στο 62′ ο Γουνδουλάκης γύρισε ωραία στην περιοχή για τον Χούτο, όμως ο επιθετικός των «κυανέρυθρων» άνοιξε το κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Μιχαηλίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 71′ οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση. Ο Χούτος βρέθηκε στην περιοχή, ο Κριπιντίρης προσπάθησε να τον μαρκάρει, όμως πήγε άτσαλα πάνω του, ο επιθετικός των Νεοσμυρνιωτών βρέθηκε στο έδαφος και ο Κάκκος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Χούτος εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μιχαηλίδη (1-1). Στο 78′, οι Περιστεριώτες άγγιξαν το δεύτερο γκολ, όταν ο Λουτσιάνο εκτέλεσε φάουλ απο δεξιά, όμως ο Περόνε δεν πρόλαβε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι (μπήκε εκείνος στα δίχτυα αντί για την μπάλα…) και έχασε την ευκαιρία να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 81′ ο Κάμπος είδε την ομάδα του να μένει με δέκα παίκτες, καθώς ο Ανατολάκης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Φερνάντεζ. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε η χαριστική βολή για τους φιλοξενούμενους, ο Σκούφαλης σέντραρε από δεξιά, ο Γεωργίου έδιωξε, ο Γουνδουλάκης έκανε αδύναμο σουτ, ο Μιχαηλίδης απομάκρυνε αρχικά, αλλά ο Χούτος που είχε κάνει προβολή, πεσμένος στο έδαφος, έσπρωξε την μπαλα στα δίχτυα και έβαλε «φωτιά» στις εξέδρες (2-1)! Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την λήξη, ο αγώνας έγινε… ροντέο. Μάλιστα, στο 93′ ο Χούτος θα μπορούσε να κάνει χατ-τρικ όταν βρέθηκε απέναντι απο τον Μιχαηλίδη, αλλά πλάσαρε άουτ. Το τελευταίο σφύριγμα του Κάκκου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν για την κατάκτηση της 5ης θέσης και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να συνειδητοποιήσουν οτι υποβιβάστηκαν. Πανιώνιος (Εβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μανιάτης, Κουτσόπουλος, Μάκος, Μαϊστόροβιτς, Βάγκνερ (46′ Σκούφαλης), Γουνδουλάκης (88′ Σφακιανάκης), Φερνάντες, Νικολάου, Χετεμάι (64′ Αραβίδης), Χούτος. Ατρόμητος (Πάουλο Κάμπος): Μιχαηλίδης, Ανατολάκης, Γελαδάρης, Ιωάννου, Γεωργίου, Ρόβας (76′ Τσίγκας), Λουτσιάνο, Κριπιντίρης, Μαρσέλο Ολιβέιρα, Περόνε, Νικολόπουλος (43′ Μερίνο).