Εμεινε ο Ηρακλής ρίχνοντας τον Απόλλωνα

Την παραμονή του στην κατηγορία εξασφάλισε ο Ηρακλής με τη νίκη που πέτυχε επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 5-2.

Την παραμονή του στην κατηγορία εξασφάλισε ο Ηρακλής με τη νίκη που πέτυχε επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 5-2. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ακόμα και αν δικαιωθούν στο CAS για την υπόθεση Βάλνερ και τις επιστραφούν οι τέσσερις βαθμοί τη νέα χρονιά θα αγωνίζονται στη Β’ Εθνική. Ο “Γηραιός” ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς μόλις στο όγδοο λεπτό είχε μπει στη θέση του οδηγού στο σκορ. Ο Μάρκες που είχε ταλαιπωρήσει την αντίπαλη άμυνα με έξοχη ατομική ενέργεια νίκησε τον Κελπέκη και έκανε το 1-0. Ο Μάκης Κατσαβάκης βλέποντας την αριστερή του πλευρά να μην μπορεί να σταματήσει τις κούρσες του σκόρερ απέσυρε στο 20′ τον Σαμουηλίδη, βάζοντας στη θέση του τον Ουέλινγκτον. Ο Απόλλων έγινε πιο επιθετικός, αλλά ο Μπάρκογλου σπατάλησε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, αντίθετα από τους γηπεδούχους που κατάφεραν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με τον Κομβολίδη, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. Το συγκρότημα του Μάκη Κατσαβάκη μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο τέταρτο λεπτό μείωσε με τον Μπάρκογλου. Ο άσος του Απόλλωνα πέτυχε το έκτο του τέρμα με τη φανέλα της ομάδας της Καλαμαριάς, ενώ στο 72′ έδωσε την μπάλα στον Ουέλινγκτον για να φέρει ο τελευταίος το παιχνίδι στα ίσα “παγώνοντας” το Καυτανζόγλειο. Οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων κράτησε μόνο τέσσερα λεπτά. Οι παίκτες του Απόλλωνα είχαν βγει μπροστά για να ολοκληρώσουν την ανατροπή του σκορ και είχαν αφήσει κενούς χώρους στην άμυνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι “κυανόλευκοι”. Με τρεις αντεπιθέσεις στα τελευταία 14 λεπτά ο Ηρακλής πέτυχε ισάριθμα γκολ και έφτασε στη νίκη με 5-2. Στο 76 ο ο Γιάντσης σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Ααρον σε κενή εστία έδωσε το προβάδισμα στον “Γηραιό’ και επτά λεπτά αργότερα ο πρώτος αυτή τη φορά βρήκε στόχο κάνοντας το 4-2. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Ααρον σκόραρε για δεύτερη φορά και έγραψε το τελικό 5-2. Ηρακλής (Ανχελ Πεντράθα): Πάρντο, Περπερίδης (85′ Πουρσανίδης), Εντίνιο, Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Παπαστεργιανός, Μάρκες (70′ Τσάβι), Ααρόν, Γιάντσης, Γκαρσία, Κομβολίδης (57′ Παπαδόπουλος) Απόλλων Καλαμαριάς (Μάκης Κατσαβάκης): Κελπέκης, Φαβάλι, Μπρίτο, Μπάρκογλου, Γαλανόπουλος, Βέλα Τζούνιορ (45′ Καραμανλής), Καραλιόπουλος, Αμπονσά, Σαμουηλίδης (20′ Ουέλινγκτον), Χετεμάι, Σίκοφ (90′ Ψιάνος)