Επιστροφή στις νίκες με Καραγκούνη

Xάρη σε ένα γκολ του Γιώργου Καραγκούνη στο 70ο λεπτό της συνάντησης ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες.

Xάρη σε ένα γκολ του Γιώργου Καραγκούνη στο 70ο λεπτό της συνάντησης, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 1-0 του Αρη στη σχεδόν άδεια Λεωφόρο. Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι, έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν ένα μεγαλύτερο σκορ, ωστόσο ο λιγοστός κόσμος απογοητευμένος από την απώλεια ενός ακόμα τίτλου αποδοκίμασε στο φινάλε. Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε πολλές φάσεις μπροστά στην εστία του Κέλεμαν χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει ένα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά. Το οριζόντιο δοκάρι του Μάτος στο φαλτσαριστό σουτ, που επιχείρησε στο 11ο λεπτό ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία του “τριφυλλιού” στο παιχνίδι ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για μοναδική φορά στο πρώτο μέρος επτά λεπτά αργότερα με τον Κουλοχέρη. Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός εξακολούθησε να έχει τον πλήρη έλεγχο όμως παρά το γεγονός ότι είχε κλείσει στα καρέ τους, τους φιλοξενούμενους δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Τη λύση στο “τριφύλλι” έδωσε στο 70ο λεπτό ο Γιώργος Καραγκούνης, που με την αποψινή του εμφάνιση πραγματοποίησε μια ακόμη… κατάθεση ψυχής, παρά το γεγονός ότι ολόκληρη την εβδομάδα πήρε μέρος σε ελάχιστες προπονήσεις καθώς ήταν τραυματίας. Το “τριφύλλι” πήρε ακόμα ένα τρίποντο με το αγαπημένο του φέτος 1-0, επέστρεψε στις νίκες ωστόσο ο κόσμος πικραμένος από την απώλεια ενός ακόμα τίτλου αποδοκίμασε στο φινάλε διοίκηση, παίκτες και τεχνική ηγεσία. Αλλωστε, οι αντίπαλοι του περνούσαν με… πρωτοφανή άνεση από Πηγάδια και Τούμπα και έτσι ο τίτλος χάθηκε και μαθηματικά ενώ εκτός απροόπτου οι “πράσινοι” θα μπουν από μειονεκτική θέση στη διεκδήκηση της δεύτερης θέσης στη μάχη των πλέι οφ. Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σαριέγκι, Γκούμας (84′ Σιμάο), Σπυρόπουλος, Μάτος, Γκονζάλες, Καραγκούνης, Ρομέρο (60′ Ιβανσιτς), Παπαδόπουλος, Μανούτσο (60′ Σαλπιγγίδης) Αρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Κέλεμαν, Κουλοχέρης (46′ Ρονάλντο), Α. Παπαδόπουλος, Νεμπεγλέρας, Σιστόν (51′ Γκαρσία), Σανσόν, Ιβιτς, Χαβίτο, Μάρκο Αουρέλιο, Πρίττας, Βανγκέλι (80′ Ζεντίλ)