ακολουθεί: 00:00 -08:00

Athletic Music - (Athletic Radio 104,2)

e-radio logo

Πήρε ανάσα για την συνέχεια

Έτσι και αλλιώς ήταν ένα παιχνίδι χωρίς αύριο και ο ΟΦΗ δεν το άφησε να πάει και αυτό χαμένο.Πήρε μεγάλη νίκη επί του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.

Ο ΟΦΗ πήρε το πρώτο φετινό ντέρμπι της Κρήτης επικρατώντας του Εργοτέλη με 3-1.

Καλύτεροι σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα οι παίκτες του ΓιάννηΜαντζουράκη, πήραν δίκαια το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα και ελπίζουν σε καλύτερες μέρες.

Κακή βραδιά για τον Εργοτέλη, η άμυνα του οποίου ταλαιπωρήθηκε αφάνταστα από τον δαιμόνιο Αλεξάνταρ Σίμιτς.

Ο Νίκος Καραγωργίου παρέταξε τον Εργοτέλη με τον Δασκαλάκη στα γκολπόστ, ενώ οι Γελαδάρης, Κορδονούρης, Φερνάντες και Πλάσνεγκερ συνέθεσαν τη αμυντική γραμμή από τα αριστερά προς τα δεξιά.

Ζούνιορκαι Ορφανός ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Φραγκουλάκη και Ρομάνο στις πτέρυγες, ενώ Ογκουνσότο και Μπουντιμίρ αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο.

Πάντως, μετά το 20λεπτο το 4-4-2 έγινε 4-3-3, με τον Ρομάνο να φτιάχνει επιθετική τριπλέτα με Ογκουνσότο και Μπουντιμίρ και τον Φραγκουλάκη να γυρίζει στη μεσαία γραμμή, δίπλα σε Ζούνιορ και Ορφανό.

Από πλευράς ΟΦΗ, ο Γιάννης Μαντζουράκης είχε τον Μάλαρτζ κάτω από τα δοκάρια, με τους Σταυρακάκη, Μπαρκουάν, Ισά και Ρουμπάκη να είναι οι τέσσερις της άμυνας.

Γκέρμπερ, Ταραλίδης και Δημούτσος ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Πόποβιτς-Σίμιτς στις πτέρυγες να συνεπικουρούν τον Εντόι στην επίθεση.

Ο ΟΦΗ ήταν πιο δραστήριος στα πρώτα 30 λεπτά και θα μπορούσε να είχε πετύχει κάποιο γκολ, ωστόσο ο Εργοτέλης ήταν εκείνος που τα κατάφερε, με τον Μπουντιμίρ στο 36’ να σκοράρει για 4η φορά τη φετινή χρονιά.

Η απάντηση όμως δεν άργησε να έλθει από πλευράς ΟΦΗ, στο 43’ ο Ντάμε Εντόι με κεφαλιά πέτυχε το 6ο του φετινό τέρμα και ισοφάρισε, γκολ που άξιζε η ομάδα τουΜαντζουράκη, όντας καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο.

Με το 1-1 στις αποσκευές τους οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ επέβαλε την ανωτερότητά του και αφού στο 47’ ο Σίμιτς δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, ήταν ο Πόποβιτς εκείνος που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 52’, σκοράροντας για φορά φέτος.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Μαντζουράκη έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους, με στόχο να «κτυπήσουν» στην αντεπίθεση και στο 62’ ο Σίμιτς επιβραβεύθηκε για τη σπουδαία του εμφάνιση, πετυχαίνοντας και αυτός το 3ο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Με το 3-1 ουσιαστικά ο αγώνας τελείωσε και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει μια πολύ σπουδαία νίκη, την τέταρτη σε 7 αγώνες με αντίπαλο τον συμπολίτη Εργοτέλη στο πλαίσιο τηςSuperleague.

Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Φερνάντες (65′ Κουτσιανικούλης), Πλάσνεγκερ, Γελαδάρης, Κορδονούρης, Ζούνιορ, Ρομάνο (65′ Μάρτινς), Φραγκουλάκης, Μπούντιμιρ (68′ Βακουφτσής), Ορφανός, Ογκουνσότο

ΟΦΗ: Μάλαρτζ, Μπαρκαουάν, Ισά, Σταυρακάκης, Ρουμπάκης, Ταραλίδης, Σίμιτς (89′ Αρβανίτης), Δημούτσος (67′ Πιθαρούλης), Πόποβιτς (86′ Κοστόβσκι), Γκέρμπερ, Εντόι

Στη 14η θέση και τους 11 βαθμούς ο ΟΦΗ, παρέμεινε 7ος ο Εργοτέλης με 19 βαθμούς.