ΟΦΗ-Εργοτέλης 0-2

Ο Εργοτέλης αποδείχθηκε πιο έτοιμος από τον συμπολίτη του, ΟΦΗ και επικράτησε με 2-0 στο φιλικό που έγινε στο ΒΑΚ. Καλύτεροι οι κιτρινόμαυροι με mvp τον Αργεντίνο Ρομάνο.

Βελτιωμένη εμφανίστηκε η ομάδα του Στράκα με τον Ελίνι Δημούτσο να δίνει άλλη πνοή στο παιχνίδι του ΟΦΗ.

Ο Εργοτέλης εμφανίστηκε πιο έτοιμος από τον ΟΦΗ δείχνοντας ότι βρίσκεται στον σωστό δρόμο για την έναρξη του πρωταθλήματος. Για τους κιτρινόμαυρους σκόραραν οι Τζούνιορ, Μπουντιμίρ ενώ ξεχώρισε ο Ρομάνο. Ο ΟΦΗ εμφανίστηκε πιο βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά απέναντι σε Χερσόνησο, ΠΟΑ όμως έδειξε και πάλι αδυναμία στην τελική προσπάθεια. Θετικό το ντεμπούτο του Ελίνι Δημούτσου που ήταν ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα του. Με αλλαγές ο ΟΦΗ, ακολούθησε το 4-3-3 ο Καραγεωργίου Ο Φράντισεκ Στράκα ξεκίνησε την ομάδα του με 4-2-3-1 με τους Δημούτσο, Ερέρα στο αρχικό σχήμα. Ο Τσέχος τεχνικός τοποθέτησε τον Αργεντινού σε ρόλο επιτελικού μέσου και τον 20χρονο μεσοεπιθετικό στην δεξί άκρο της επίθεσης. Ο Αλέξης Τζόρβας ήταν κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα δεξιά ο Σταυρακάκης, αριστερά ο Πίτσος ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούσαν οι Βενέτης-Κουνενάκης. Το δίδυμο των αμυντικών μέσων αποτελούσαν οι Ταραλίδης-Σφακιανάκης ενώ στην επίθεση πίσω από τον Κοστόφσκι ήταν οι Ερέρα(κέντρο), Δημούτσος(δεξιά), Ρουμπάκης(αριστερά). Ο Νίκος Καραγεωργίου από την πλευρά του συνέχισε με το 4-3-3 και όπως όλα δείχνουν αυτό θα είναι το σύστημα που θα καθιερώσει ο Καβαλιώτης τεχνικός και στο πρωτάθλημα. Ο Πόζα υπερασπιζόταν την εστία της ομάδας του, ο Πλάσνεγκερ δεξιά στην άμυνα, αριστερά ο Γελαδάρης και το αμυντικό δίδυμο αποτελούσαν οι Μαουρίτσιο-Χίμπλιγκερ. Στο κέντρο έπαιξαν οι Τζούνιορ, Ρομάνο, Ορφανός ενώ στην επίθεση δεξιά έπαιξε ο Ροτζέριο, αριστερά ο Ογκουνσότο και στην κορυφή της επίθεσης ο Βακουφτσής. Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε στο πέμπτο λεπτό όταν ο Ερέρα έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά όμως το σουτ του Δημούτσου έφυγε μόλις άουτ. Ο Εργοτέλης απάντησε στο 20΄ με το σουτ του Ορφανού να περνάει έξω από την εστία του Τζόρβα. Με την πάροδο του χρόνου ο Εργοτέλης ανέβαζε την απόδοση του δείχνοντας ότι είναι πιο έτοιμος από τον αντίπαλο του, δείγμα της καλής δουλειάς που έγινε στην Ολλανδία. Στο 23΄ το σουτ του Γελαδάρη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τζόρβας και τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Σταυρακάκης πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ογκουνσότο πριν προλάβει ο Νιγηριανός να σπρώξει την μπάλα στην εστία του ΟΦΗ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Εργοτέλη να έχει καλύτερη παρουσία και να δείχνει εμφανώς πιο έτοιμος από τον ΟΦΗ που με την παρουσία του Εντόι ολοκληρώνει τις μεταγραφές του. Χωρίς αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους δύο προπονητές να μην αλλάζουν σύστημα και τον Εργάτη να χάνει την πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 48΄ ο Τζόρβας απέκρουσε το σουτ του Σίλβα Τζούνιορ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ μπλόκαρε το σουτ του Ροτζέριο. Στο 50΄ ο Σίμιτς τσίμπησε την μπάλα από τον Μαουρίτσιο, πάσαρε στον Σφακιανάκη όμως το σουτ που έκανε έφυγε άουτ. Στο 53΄ ο Βακουφτσής έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει και πάλι άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ροτζέριο κέρδισε το πέναλτι από τον Σταυρακάκη με τον Τζούνιορ να το μετατρέπει σε γκολ. Με την συμπλήρωση μιας ώρας ο Καραγεωργίου προχώρησε σε έξι αλλαγές χωρίς όμως να μεταβάλλει το 4-3-3 ενώ ο Στράκα με την έξοδο του Δημούτσου και την είσοδο του Όρος μετέβαλε το 4-2-3-1 σε 4-4-2 με τον Ούγγρο και τον Κοστόφσκι να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο. Στο 62΄ το σουτ του Καρέλη έδιωξε σε κόρνερ ο Τζόρβας ενώ στο 64΄ η κεφαλιά του Κουνενάκη έφυγε άουτ. Στο 70΄ ο Ταραλίδης έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ και στο 82΄ ο Μπουντιμίρ έκανε το 0-2 μετά από το γύρισμα του Κουτσιανικούλη. Ο Ταραλίδης στο 79΄ και στο 89΄ σημάδεψε δύο φορές τα δοκάρια του Αθανασίου. Το τελικό 0-2 υπέρ του Εργοτέλη δείχνει ποια ομάδα είναι πιο έτοιμη αλλά και ποια ομάδα δείχνει ότι βρίσκεται στον σωστό δρόμο για εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Ο ΟΦΗ από την πλευρά του παρουσίασε πιο βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με τα παιχνίδια απέναντι σε Χερσόνησο, ΠΟΑ δείχνοντας ωστόσο ότι ο Στράκα χρειάζεται να αλλάξει τις απόψεις του για το σύστημα που ακολουθεί καθώς είναι σίγουρο ότι η ομάδα του Ηρακλείου δεν έχει τον παίκτη που θα μεταφέρει την μπάλα στην επίθεση. Πάντως με την παρουσία του Δημούτσου η ομάδα του Ηρακλείου έδειξε καλύτερο πρόσωπο με τον 20χρονο να προσδίδει ποιότητα και ασφαλώς με την έλευση του Εντόι ο Στράκα ευελπιστεί ότι ο Σενεγαλέζος επιθετικός θα βοηθήσει σημαντικά στην γραμμή κρούσης της ομάδας. Πολύ καλή παρουσία από περίπου 1000 φιλάθλους που χειροκρότησαν τόσο τον Τζόρβα όσο και τον Δημούτσο την στιγμή της αντικατάστασης του. ΟΦΗ: Τζόρβας, Σταυρακάκης, Πίτσος(60΄ Μονιάκης), Κουνενάκης, Βενέτης, Δημούτσος(70΄ Γκέρμπερ), Σφακιανάκης(58΄ Μονιάκης), Ταραλίδης, Ρουμπάκης(46΄ Σίμιτς), Ερέρα(65΄ Όρος), Κοστόφσκι. Εργοτέλης: Πόζα(46΄ Αθανασίου), Πλάσνεγκερ, Γελαδάρης, Μαουρίτσιο(60΄ Κορδονούρης), Χίμπλιγκερ, Ορφανός(60΄ Φραγκουλάκης), Τζούνιορ(60΄ Γραμμόζης), Ρομάνο(87΄ Κοιλιάρας), Ογκουνσότο(60΄ Καρέλης), Ροτζέριο(60΄ Κουτσιανικούλης), Βακουφτσής(60΄ Μπουντιμίρ).