Σύνδεση με Real fm (Γιώργος Γεωργίου)

e-radio logo

Αποχαιρέτησε την Γερμανία με νίκη

Αποστολή στο Γκοχ: Μανώλης Σαρρής

Mε 1-0 επικράτησε ο ΟΦΗ της Μπορούσια Γκλάντμπα(κάτω των 23) με γκολ του Γιόβαν Κοστόφσκι στο 51΄ λεπτό.

Η Κρητική ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ικανοποίησε με την εμφάνιση της και έκλεισε με νίκη την παρουσία της στην Γερμανία.

Με νίκη θα αποχαιρετήσει την Τέταρτη το πρωί ο ΟΦΗ την Γερμανία. Η Κρητική ομάδα επικράτησε με 1-0 της ομάδας κάτων των 23 ετών της Μπορούσια Γκλάντμπαχ με γκολ του Γιόβαν Κοστόφσκι στο 51΄. Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε απέναντι στην Γερμανική ομάδα χωρίς εννέα ποδοσφαιριστές οι οποίοι προφυλάχτηκαν από τον Φράντισεκ Στράκα καθώς δεν υπήρχε λόγος να χρησιμοποιηθούν σε μια φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο χαμηλότερης δυναμικότητας. Καταλήγει στο 4-2-3-1 O τεχνικός του ΟΦΗ για τρίτο συνεχόμενο φιλικό παιχνίδι χρησιμοποίησε το 4-2-3-1 και όπως όλα δείχνουν αυτό είναι το σύστημα που δείχνει να καταλήγει όσον αφορά τα πλάνα του για τα επίσημα παιχνίδια. Βέβαια σε αυτό το σύστημα υπάρχουν δύο εκκρεμότητες όσον αφορά την ενδεκάδα καθώς απουσιάζουν τόσο ο επιθετικός(Πετρόπουλος;) όσο και ο παίκτης που μαζί με τον Σφακιανάκη και τον Σίμιτς θα αποτελέσουν την τριάδα πίσω από τον φορ(Μουν;). Ο προπονητής του ΟΦΗ χρησιμοποίησε και τους τρείς τερματοφύλακες(Τζόρβας, Κασμερίδης, Γεωργίου) και οι οποίοι αγωνίστηκαν για 30΄ λεπτά ο καθένας. Ο πρώτος από αυτούς ξεκίνησε το παιχνίδι και στην άμυνα δεξιά έπαιξε ο Ρουμπάκης, αριστερά ο Μονιάκης ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούσαν οι Ισά και Μπαρκαουάν. Μπροστά τους αγωνίστηκαν σαν αμυντικοί μέσοι οι Ταραλίδης, Σφακιανάκης ενώ την τρίαδα στο κέντρο αποτελούσαν οι Σίμιτς(αριστερά), Όρος(κέντρο), Μανούσος(δεξιά) με τον Γιόβαν Κοστόφσκι να είναι ο μοναδικός πρωωθημένος. Δεν απειλήθηκε αλλά και δεν απείλησε Ο ΟΦΗ μπήκε από την αρχή δυνατά με σκοπό να πετύχει γκολ που θα του δώσει τη νίκη τόσο για λόγους γοήτρου όσο και για ψυχολογικούς λόγους καθώς δεν θα ήταν και η πιο ευχάριστη εικόνα να φύγει η ομάδα από την Γερμανία χωρίς νίκη. Η ομάδα του Ηρακλείου παρά το γεγονός ότι είχε τον έλεγχο του αγώνα δεν δημιούργησε κλασσικές ευκαιρίες και έφτασε κοντά στο γκολ με τον αρκετά κινητικό Μανούσο όταν ο 21χρονος μεσοεπιθετικός στο 31΄ έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Γκλάντμπαχ. Τρία λεπτά αργότερα ο γερμανός διαιτητής ζήτησε από τον Στράκα να κάνει αλλαγή τον Ισά καθώς ο Νοτιοαφρικανός αμυντικός είχε μια αψιμαχία με έναν αντίπαλο του που τον χτύπησε από πίσω. Την θέση του στο κέντρο της άμυνας πήρε ο Μαξίμ Λαρόκ. Σεφτέ στα γκολ για Κοστόφσκι Ο ποδοσφαιριστής που άξιζε περισσότερο από τον καθένα το γκολ σε αυτό το στάδιο της προετοιμασίας ήταν ο Γιόβαν Κοστόφσκι. Ο Σκοπιανός επιθετικός που σε ακόμα ένα παιχνίδι είχε καλή παρουσία με ωραία προσωπική ενέργεια άνοιξε το σκορ στο 51΄. Ο 21χρονος φορ πήρε την μπάλα μέρικα μέτρα έξω από την περιοχή της Γκλάντμπαχ και αφού απέφυγε τον Στάνγκ περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του έκανε ένα δυνατό σουτ που κατέληξε στο δεξί δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του τερματοφύλακα των Γερμανών. Στην συνέχεια έπεσε και από τις δύο ομάδες ο ρυθμός και ο ΟΦΗ είχε την τελευταία καλή φάση στο 67΄ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς να φεύγει μόλις άουτ. Ντεμπούτο Πέσιτς, εμφάνιση Καποράλε Το ντεμπούτο του με την φανέλα του ΟΦΗ πραγματοποίησε ο Αλεξάντερ Πέσιτς. Ο 16χρονος επιθετικός αγωνίστηκε για 15 λεπτά ωστόσο δεν τροφοδοτήθηκε επαρκώς και για αυτόν τον λόγο δεν μπορεί να κριθεί. Επίσης αγωνίστηκε και ο υπο δοκιμήν Αργεντινός Γκαστόν Καποράλε που δεν φάνηκε ιδιαίτερα αν και τον διακρίνει ο τσαμπουκάς του και η καλή τεχνική κατάρτιση. ΟΦΗ: Τζόρβας(30΄ Κασμερίδης-60΄ Γεωργίου), Ρουμπάκης, Μονιάκης, Μπαρκαουάν, Ισά(34΄ Λαρόκ), Ταραλίδης, Σφακιανάκης(46΄ Καποράλε), Μανούσος, Όρος(50΄ Πόποβιτς), Σίμιτς(80΄ Σεντλίνσκι), Κοστόφσκι(74΄ Πέσιτς) Γκλάντμπαχ: Λοχ, Ρούμπινκ(58΄ Σουμάχερ), Νταμάου, Χέουμπαχ, Ντόρλα, Σεϊντελ(73΄ Πίρσελ), Σλόσερ(46΄ Κέσλογκ),  Κάσαρ(46΄ Στάνγκ), Ντεμίρ, Καραμπουλούτ, Φον Ντερ Βέθ(65΄ Καν)