”Χ”αρακίρι από τον ΟΦΗ, 0-0 με τον Πιερικό

Ακόμα περισσότερο έδαφος έχασε ο ΟΦΗ που έμεινε στο 0-0 με τον Πιερικό με αποτέλεσμα να μείνει πλέον 5 βαθμούς πίσω από τον τρίτο Διαγόρα.

Πραγματοποιώντας μια μέτρια εμφάνιση που ήταν μια από τα ίδια σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, η ομάδα του Ηρακλείου έμεινε στην “λευκή ισοπαλία” με τους Κατερινιώτες με αποτέλεσμα να αφήσει σημαντικούς βαθμούς μέσα στο Ηράκλειο. Πολύ πιο ανησυχητικό, είναι το γεγονός ότι ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει τον Πιερικό χάνοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων! Και όλα αυτά ενώ την ίδια ώρα ο Διαγόρας κέρδιζε τον Παναιτωλικό με αποτέλεσμα οι Ροδίτες να απομακρύνονται πλέον 5 βαθμούς από τον τέταρτο ΟΦΗ που χάνει σημαντικό έδαφος για την συνέχεια. Έντονες αποδοκιμασίες και γιούχες Όπως ήταν φυσιολογικό, το τελικό αποτέλεσμα προκάλεσε έντονες αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους του ΟΦΗ που έφυγαν απογοητευμένοι από το γήπεδο, όχι τόσο από το 0-0 όσο από την απογοητευτική εμφάνιση, για ακόμα μια φορά, που πραγματοποίησε η ομάδα. Το live του αγώνα 94′ – Τελικό αποτέλεσμα ΟΦΗ-Πιερικός 0-0 92′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Σουτ του Μανούσου – η μπάλα κόντραρε στον Γκουεί

• 4 λεπτά οι καθυστερήσεις

88′ Μακρινό σουτ του Βερόν, η μπάλα πέρασε άουτ

• αλλαγή για τον Πιερικό με τον Κωνσταντινίδη να παίρνει την θέση του Πουλάκου (85′)
  • Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ στο 83ο λεπτό με τον Μανούσο να παίρνει την θέση του Ζορμπά
  • Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο
  • Την 2η αλλαγή κάνει ο Αναστόπουλος περνώντας στο ματς τον Γκουεί που παίρνει την θέση του Γιακούμπου

73′ – Σχόλιο – Η διπλή ζώνη άμυνας του Πιερικού έχει καθηλώσει τον ΟΦΗ που συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας δίχως να δημιουργεί ευκαιρίες

• Πρώτη αλλαγή για τον Αναστόπουλο που βγάζει από το παιχνίδι τον Κάλαϊτζιτς και ο Κατσικογιάννης παίρνει την θέση του

65′ Ο Ζορμπάς έβγαλε την σέντρα με τον Χατζή να προλαβαίνει τον Βλόνταρτσικ 59′ Ο Αγρίτης έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, το σουτ του Ζορμπά πάνω στην κίνηση πέρασε άουτ

• Μανούσος, Κατσικογιάννης και Γκουεί έχουν σηκωθεί για “ζέσταμα”

58′ Μακρινό σουτ του Αγρίτη – η μπάλα έφυγε άουτ 56′ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ο Βλόνταρτσικ έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά με τον Χατζή να διώχνει σε κόρνερ την τελευταία στιγμή

• 50 λεπτά παιχνιδιού και συνεχίζεται η μέτρια εικόνα του ΟΦΗ που αν και έχει την συντριπτική κατοχή της μπάλας, δεν έχει δημιουργήσει καμία ευκαιρία

46′ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

• Παρά το γεγονός ότι έγιναν αρκετές καθυστερήσεις από τους παίκτες του Πιερικού ο Βάτσιος δεν κράτησε ούτε ένα λεπτό καθυστέρηση

45′ – Καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου 41′ Ο Αγρινιώτης Βάτσιος αρνείται καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Ζορμπά από τον Μιλόσκοβιτς αν και ήταν κοντά στην φάση 40′ – Σχόλιο – Ο Αναστόπουλος άλλαξε πλευρές τους Γιακούμπου – Αγρίτη δίχως όμως αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ συνεχίζει να έχει μια ανούσια κατοχή της μπάλας και είναι ενδεικτικό το γεγονός

• Μέτρια είναι η παρουσία του ΟΦΗ μέχρι τώρα που δεν έχει καταφέρει να “στριμώξει στα σχοινιά” τον Πιερικό που έχει περιοριστεί στα αμυντικά του καθήκοντα

26′ Ο Ζορμπάς έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, με την κεφαλιά του Βλόνταρτσικ να φεύγει άουτ 19′ Ο Μπούρμπος έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στον Τασίδη 19′ – Σχόλιο – Ο ΟΦΗ πιέζει στα τελευταία λεπτά δίχως να έχει δημιουργησει την μεγάλη ευκαιρία 16′ Ο Αγρίτης έκανε την ατομική προσπάθεια με το σουτ που επιχειρεί να φεύγει άουτ 13′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι με τον Γκουγκουλιά να… σημαδεύει την θύρα 1

• Δεύτερη εμφάνιση του Βερόν στην βασική 11αδα του ΟΦΗ με τον Αργεντίνο να αγωνίζεται στην μεσαία γραμμή στο πλάι του Κάλαϊτζιτς.
  • Στις εξέδρες του “Γεντί Κουλέ” βρίσκεται και ο Νίκος Νιόπλιας που παρακολουθεί το παιχνίδι του αγαπημένου του ΟΦΗ.

1′ Σέντρα αγώνα Συνθέσεις ομάδων : ΟΦΗ: Βεζυρίδης, Μπερτίν, Πίτσος, Μπούρμπος, Κιάσσος, Βερόν, Καλαϊτζιτς(69′ Κατσικογιάννης), Ζορμπάς, Αγρίτης, Γιακούμπου(78′ Γκουεί), Βλόνταρτσικ Πιερικός: Καρακούτσης, Παπαγεωργίου, Γιατζιτζόγλου, Τασίδης, Κοντέων, Πέτρου, Μιλόσκοβιτς, Πουλάκος(85′ Κωνσταντινίδης), Χατζής, Γκουγκουλιάς(90′ Καλαγκάνης), Λόπεζ.

• Στον πάγκο του ΟΦΗ είναι οι: Κασμερίδης, Μανούσος, Γκουέι, Καρακατσάνης, Νικλητσιώτης, Χαριτωνίδης, Κατσικογιάννης.