ΟΦΗ-Βέροια 3-0

Για τέταρτο σερί παιχνίδι παρέμεινε αήττητος ο ΟΦΗ που επικράτησε με 3-0 της Βέροιας.

Στους 23 βαθμούς πήγε ο ΟΦΗ που επικράτησε με 3-0 της Βέροιας. Τα γκολ για την ομάδα του Ηρακλείου πέτυχαν οι Σφακιανάκης στο 46΄ και στο 78΄ και ενδιάμεσα ο Πετρόπουλος.

Ο ΟΦΗ είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τη Βέροια. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου είχαν τον έλεγχο απο τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς η Βέροια είχε το μυαλό της στην άμυνα και αν κατάφερνε κάτι καλό στις αντεπιθέσεις δεν θα έλεγε όχι. Μετά το πρώτο “αναγνωριστικό” τέταρτο, οι Κρητικοί άρχισαν να πιέζουν προς την περιοχή των φιλοξενούμενων. Στο 16′, μακρινό σουτ του Μπαρκαουάν κατέληξε άουτ, τρία λεπτά αργότερα (19′) ο Ταραλίδης προσπάθησε ν’ απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως και πάλι ο Τέρολ δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα. Η πρώτη αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους έγινε στο 24′ απο… σπόντα. Ο Γκέρμπερ προσποιήθηκε και έκανε σέντρα-σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Τζιοβανίνι και πήρε τροχιά προς την εστία του Τέρολ, όμως ο τερματοφύλακας της Βέροιας κατάφερε να διώξει σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα (29′), επικράτησε αναστάτωση στα καρέ της Βέροιας, όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων στάθηκαν τυχεροί καθώς κέρδισαν όλες τις κόντρες και κατάφεραν ν’ απομακρύνουν την μπάλα. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 34′, όταν ο Σίμιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Νουαφόρ κατάφερε να κάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω απο το αριστερό δοκάρι του Τέρολ. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Βέροια με σωστή αμυντική τακτική κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του Τέρολ τους επιθετικούς του ΟΦΗ, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Δεν είχε συμπληρωθεί καλά – καλά το 45ο δευτερόλεπτο και ο Στέλιος Σφακιανάκης με κεφαλιά έβαλε μπροστά την ομάδα του Ηρακλείου. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Τζόρβας εξουδετέρωσε το σουτ του Ντε Λάνγκε. Το 1-0 έδωσε “φτερά” στους παίκτες του Γιώργου Παράσχου, που στο 53′ έφτασαν κοντά στη δεύτερη επιτυχία, αλλά ο Νουαφόρ απέτυχε να νικήσει τον Τέρολ. Το 2-0, πάντως, δεν άργησε να έρθει. Στο 58′ μετά από καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Σίμιτς που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Πετρόπουλο, που με προβολή έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στην κρητική ομάδα. Ο φορ του ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα (65′) να πετύχει και τρίτο γκολ, όταν ουσιαστικά σε κενή εστία με εξουδετερωμένο τον Τέρολ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι τελείωσε στο 78′. Ο Στέλιος Σφακιανάκης με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον γκολκίπερ της Βέροιας και πέτυχε το 3-0 για τον ΟΦΗ. Δύο λεπτά αργότερα οι Ημαθιώτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπικόφσκι απο τον Πίτσο. Ο Τσιμπλίδης ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά ο Τζόρβας έπεσε σωστά στη γωνία και “καπάκωσε” την μπάλα. Η λήξη του αγώνα όμως είχε ένα απρόοπτο για τους γηπεδούχους, καθώς στο 82′ ο Ισά αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Γιώργου Κασναφέρη για κτύπημα εκτός φάσης στον Καμάλ. Η Βέροια που ήρθε στο Ηράκλειο με μοναδικό στόχο να αποφύγει την ήττα.

ΟΦΗ (Γ. Παράσχος): Τζόρβας, Μπαρκαουάν, Ταραλίδης, Σίμιτς, Πίτσος (84′ Μονιάκης), Νουαφόρ (76′ Αρβανίτης), Σφακιανάκης, Πετρόπουλος (81′ Ντρούλιτς), Γκέρμπερ. Βέροια (Γ. Μαντζουράκης): Τέρολ, Αλεξίου, Ντε Λάγκε (78′ Ρικάρντο Κόστα), Σέεντορφ, Τσιμπλίδης, Κριβοκάπιτς, Καμάλ, Κλίνε, Μελαμπιανάκης (68′ Φριτέα), Μετόμο, Τζιοβανίνι (68′ Μπικόφσκι).