ακολουθεί:

e-radio logo

O θρίαμβος της δεκαετίας

Παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο ο ΟΦΗ συνέτριψε τον Παναθηναϊκό με 4-1.

Με επιθετικό σχήμα (4-3-3) και τους Ντρούλιτς, Γκέρμπερ και Σίμιτς στην επίθεση παρέταξε την ομάδα του ο κ. Παράσχος σε αντίθεση με την εικόνα που είχε η ομάδα του στο παιχνίδι με τον Ηρακλή.

Από την άλλη πλευρά ο Ζοσέ Πεσέιρο επανέφερε στο αρχικό σχήμα 4-4-2 τον Σπυρόπουλο και τον Ιβανσιτς ενώ στο αρχικό σχήμα και παρτενέρ του Σαλπιγγίδη ήταν ο Παπαδόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξαν αποφασισμένοι για να «χτυπήσουν» από νωρίς την αναμέτρηση και να προηγηθούν γρήγορα πιέζοντας έτσι τον αντίπαλό τους. Στο 4′ ο Τζιόλης βρήκε τον Ιβανσιτς στα αριστερά και εκείνος οριακά πρόλαβε τον Τζόρβα αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (8′) ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση απέναντι στον γκολκίπερ του ΟΦΗ, αφού ο Ισα με προβολή κόντραρε την μπάλα.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων για τους φιλοξενούμενους συνεχίζονταν και μάλιστα άγγιξαν το γκολ στο 14′ όταν μετά από μεγάλη μπαλιά του Σπυρόπουλου, ο Ισά απομάκρυνε και στην επαναφορά ο Παπαδόπουλος σούταρε με δύναμη αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζόρβα και πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ιβανσιτς πλαγιοκόπησε την άμυνα των Κρητικών έκανε την παράλληλη σέντρα αλλά ο Ρουμπάκης αν και ριψοκίνδυνα απομάκρυνε την μπάλα πριν απειλήσει ο Καραγκούνης που έρχονταν από πίσω στην πορεία της μπάλας.

ΟΦΗ (Γιώργος Παράσχος):Τζόρβας, Σταυρακάκης (76′ Μονιάκης), Σίμιτς, Μπαρκαουάν, Πόποβιτς (80′ Λάροκ), Ντρούλιτς (63′ Νουαφόρ), Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Κουνενάκης, Γκέρμπερ Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Μόρις, Γκούμας, Βύντρα (58′ Γκονζάλες), Σπυρόπουλος, Μάτος, Τζιόλης, Ιβανσιτς (46΄Ποστίγκα), Καραγκούνης, Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης (69′ Μανούτσο)

Ο επιθετικός μονόλογος των «πράσινων» συνεχίστηκε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, με τον Ιβανσιτς να βρίσκει τον Παπαδόπουλο σε θέση τετ α τετ αλλά ο επιθετικός του Παναθηναϊκού νικήθηκε από τον Τζόρβα που έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά οι Κρητικοί άρχισαν να ανεβάσουν απόδοση και να ισορροπούν το παιχνίδι και στο 28′ έκαναν την πρώτη τους καλή φάση όταν μετά το 1-2 του Ντρούλιτς με τον Γκέρμπερ ο Γερμανός μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ, πλάσαρε απέναντι στον Γκαλίνοβιτς ο οποίος με τα πόδια απομάκρυνε. Την ίδια ώρα στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Καραγκούνης ζητούσε από τον πάγκο αλλαγή αφού ένιωθε κάποιες ενοχλήσεις…

Οι γηπεδούχοι μετά από ένα κόρνερ και την αδράνεια των αμυντικών του Παναθηναϊκού να απομακρύνουν κέρδισαν ένα πέναλτι στο 31′, με τον Ρουμπάκη να «βουτάει» σε μια προβολή του Γκούμα και τον κ. Γερμανάκο να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών, αν και ο τηλεοπτικός φακός δεν δικαιώνει τον Αθηναίο ρέφερι. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ντρούλιτς και έδωσε πορβάδισμα στον ΟΦΗ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Μια λάθος αντίδραση του Βύντρα (λάθος κοντρόλ) δεν στοίχησε στην ομάδα του στο 38′ αφού ο Σίμιτς δεν σημάδεψε σωστά στο σουτ του και πέρασε άουτ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 40′ όταν μετά από ατομική ενέργεια του Παπαδόπουλου, έστρωσε στον επερχόμενο Σαλπιγγίδη και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το πρώτο «γεμάτο» ημίχρονο έκρυβε και άλλες συγκινήσεις, αφού οι παίκτες του Παράσχου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 44′ ο Σταυρακάκης βρήκε με κάθετη πάσα τον Σίμιτς και εκείνος με εξαιρετική ενέργεια στα πλάγια πλάσαρε τον Γκαλίνοβιτς που είχε βγει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κροάτη γκολκίπερ, διαμορφώνοντας το 2-1, μέσα σε πανηγύρια σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, οι Κρητικοί ήταν αυτοί που ξεκίνησαν με πιο επιθετικές «ορέξεις» στην επανάληψη και στο 50′ ο Πόποβιτς μετά την σέντρα του Σίμιτς δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Γκαλίνοβιτς.

Σε αντίθεση με τον Σέρβο μεσοεπιθετικό, ο Σφακιανάκης άλλαξε την μπάλα με ένα-δύο με τον Ντρούλιτς ο Σίμιτς άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια και ο Ελληνας μέσος με δυνατό σουτ νίκησε για τρίτη φορά τον Κροάτη γκολκίπερ με τους οπαδούς και τους αναπληρωματικούς παίκτες του ΟΦΗ να πανηγυρίζουν έξαλλα το 3-1.

Η απάντηση των «πράσινων» δεν ήρθε στο 53′, σε μια καλή στιγμή από στημένη φάση όταν ο Σαλπιγγίδης σούταρε δυνατά αλλά ο Τζόρβας με το ένα χέρι απομάκρυνε σωτήρια και στην συνέχεια οι αμυντικοί του έδιωξαν μακρυά.

Το παιχνίδι είχε έναν ξέφρενο ρυθμό και μετά την σέντρα του Ρουμπάκη ο Πόποβιτς έπιασε την κεφαλιά και εκείνη πέρασε άουτ.

Το παιχνίδι κυλούσε με τον Πεσέιρο να βάζει στο ματς και τους Γκονζάλες και Μανούτσο αντί των Βύντρα και Σαλπιγγίδη αφού τα περιθώρια στένευαν και η διαφορά των δύο γκολ παρέμενε. Ομως οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί στις επιθετικές τους επιλογές και μετά το όμορφο γκολ του Σίμιτς, ο Πόποβιτς του «έκλεψε» την δόξα.

Ο θρίαμβος του ΟΦΗ ολοκληρώθηκε στο 78′ όταν ο Σέρβος επιθετικός των Κρητικών απέφυγε τον Γκούμα έξω από την περιοχή και με «βολίδα» νίκησε τον Γκαλίνοβιτς, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των Κρητικών που πανηγύριζαν σαν «μικρά» παιδιά, μια νίκη -παραμονή- ουσιαστικά.