Πλήρωσε το λάθος του ο Ηρόδοτος!

Με ένα τραγικό λάθος της άμυνας και του τερματοφύλακα, ο Ηρόδοτος γνώρισε άδικα την ήττα στο Παγκρήτιο από τον Απόλλων Πόντου με 1-0 για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στα πρώτα λεπτά ο Απόλλων Πόντου μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε με τον Πορτουλίδη, ωστόσο στην συνέχεια ισορρόπησαν οι “κυανόλευκοι” και δημιούργησαν ευκαιρίες με τον Σμυρλή και τον Κονέ, χωρίς ωστόσο να βρουν στόχο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με το σκορ να είναι στο 0-0.

Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε με Κωνσταντινίδη και Φραγκουλάκη, ωστόσο το “τραγικό” λάθος της άμυνας και του Κουράκη, έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλων Πόντου να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Δημητριάδη.

Στην συνέχεια ο Ηρόδοτος και παρότι βρέθηκε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κονέ με δεύτερη κίτρινη απείλησε με Κωνσταντινίδη, Φραγκουλάκη και Μπάμπη ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι παραμένοντας έτσι το 0-1 μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.