listen live
ακούτε τώρα: 10:00-12:00

Σύνδεση με Real fm (Νίκος Χατζηνικολάου)

listen live
ακούτε τώρα: 10:00-12:00

Σύνδεση με Real fm (Νίκος Χατζηνικολάου)

ακολουθεί: 12:00 -14:00

Ανατροπή & Πέναλτι (Nίκος Μαρκάκης)

e-radio logo

Σήμερα κληρώνει για ΟΦΙ και Επισκοπή

Στις 15:00 θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας η κλήρωση της β΄ φάσης του ενοποιημένου Κυπέλλου Ελλάδος.

Σήμερα, Δευτέρα, στις 15:00 θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας στο πάρκο Γουδή η κλήρωση της β΄ φάσης του ενοποιημένου Κυπέλλου Ελλάδος.

Την Κυριακή ο ΟΦΙ κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη με 3-2 στην Ελευσίνα επί του Ηρακλή και να εξασφαλίζει το εισιτήριο για την επόμενη φάση, όπως και η Επισκοπή που «άλωσε” το Δημοτικού Στάδιο Χαλκίδας επικρατώντας με 0-1.

Αντίθετα η Παλαιόχωρα έχασε με 3-1 από τον Εθνικό και αποκλείστηκε. 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Α φάση του Κυπέλλου:

 

Θύελλα Καμαρίου – Κηφισιά 2-0

Παλληξουριακός – Α.Ε. Ξηροβουνίου 1-0

Χαλκίδα – Επισκοπή 0-1

Ερμιονίδα – Δάφνη Δαφνώνα 7-1

Εθνικός – Παλαιόχωρα 3-1

Κόρινθος – Καλαμάτα 1-1, 2-2 (παράταση), 5-4 (πέναλτι)

Αρης Αβάτου – Εθνικός Κεραμιδίου 1-0

Απόλλων Παραλιμνίου – Θράκη Φερών 4-0

Ερμής Αμυνταίου – Α.Ε. Καλαμπακίου 2-1

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Α.Ο. Καρδίας 0-0 (3-4 πέναλτι)

Αναγέννηση Πλαγιάς – Ηρακλής Πολυκάρπης 4-2 παράταση (καν. διάρκεια 2-2)

Καβάλα – Γιαννιτσά 0-1

Οικονόμος Τσαριτσάνης – Α.Ε. Μεσολογγίου 1-0

Μακεδονικός Φούφας – Νίκη Βόλου 1-1 (2-3 πέναλτι)

Τηλυκράτης Λευκάδας – Α.Ο. Σελλάνων 2-1

Αστέρας Ιτέας – Θεσπρωτός 0-1

Ηρακλής Ελευσίνας – OΦ Ιεράπετρας 2-3

Αντίμαχος – Θύελλα Ραφήνας 3-1

Διαγόρας Βραχνέικων – Αιολικός (2/9)

Κιθαιρών Καπαρελλίου – Α.Ε. Βαθύλλου Πανσαμιακού (2/9)

 

Τι αναφέρει η Προκήρυξη για την β΄φάση: 

«2η Φάση

Θα συμμετέχουν οι είκοσι επτά (27) Ομάδες που προκρίθηκαν από τη 1η Φάση. Με κλήρωση θα περνάνε πέντε (5) Ομάδες άνευ αγώνα στην επόμενη Φάση και οι υπόλοιπες είκοσι δύο (22) αφού χωριστούν σε δύο (2) ζώνες με γεωγραφικά κριτήρια (ΒΟΡΡΑΣ-ΝΟΤΟΣ) θα δημιουργήσουν έντεκα (11) ζευγάρια, από τα οποία μετά από μονούς αγώνες αποκλεισμού θα προκύψουν έντεκα (11) Ομάδες, οι οποίες μαζί με τις πέντε (5) Ομάδες που θα περάσουν άνευ αγώνα θα προκριθούν στην επόμενη Φάση. Το σύνολο των Ομάδων που θα προκριθούν για την 3η Φάση θα είναι δέκα έξι (16).

Στη διαδικασία της κλήρωσης θα τοποθετηθούν οι Ομάδες σε δύο (2) κληρωτίδες όπως διαχωρίστηκαν βάσει γεωγραφικών κριτηρίων.

Γηπεδούχος Ομάδα θα είναι αυτή που κληρώνεται πρώτη.

Η Ομάδα που θα προκριθεί άνευ αγώνα από την 1η Φάση, δεν δύναται να συμπεριληφθεί στις 5 Ομάδες που θα προκριθούν άνευ αγώνα από την 2η Φάση.

Στην εν λόγω Φάση εάν το αποτέλεσμα του αγώνα δεν αναδεικνύει νικητή, τότε εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 20 παρ. 12 του Κ.Α.Π”.