listen live
ακούτε τώρα: 20:00-22:00

Θύρα 8 - (Μανώλης Σαρρής)

listen live
ακούτε τώρα: 20:00-22:00

Θύρα 8 - (Μανώλης Σαρρής)

ακολουθεί: 00:00 -08:00

Athletic Music - (Athletic Radio 104,2)

e-radio logo

Πλούσια αγωνιστική δραστηριότητα στο Europa League

Απόψε (29/11) για την πέμπτη αγωνιστική, η οποία σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το ενδιαφέρον του κόσμου επικεντρώνεται στις αναμετρήσεις των ελληνικών συλλόγων, Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ, οι οποίοι φιλοξενούνται στην έδρα των Μπέτις και Τσέλσι αντίστοιχα, ωστόσο υπάρχουν πολλοί ακόμη αγώνες με ξεχωριστό ενδιαφέρον.

Οι σημερινές αναμετρήσεις που κερδίζουν τα βλέμματα του κόσμου, εξαιτίας του γεγονότος ότι η συγκεκριμένη αγωνιστική μπορεί να κρίνει σε μεγάλο βαθμό της πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. 

Τα ζευγάρια που κεντρίζουν το ενδιαφέρον είναι Σάλτσμπουργκ – Λειψία, Ρόζενμποργκ – Σέλτικ, Ζενίτ – Κοπεγχάγη, Μπορντό – Σλάβια Πράγας, Μίλαν – Ντουντελάνζ, Ρέιντζερς – Βιγιαρεάλ, Σπαρτάκ Μόσχας – Ραπίντ Βιέννης, Μάλμε – Γκενκ, Σάρπσμποργκ – Μπεσίκτας, Κράσνονταρ – Ακίσαρσπορ, Σταντάρ Λιέγης – Σεβίλλη και ΜΠΑΤΕ – Βίντι.

Σε ό,τι αφορά τις κυπριακές ομάδες, η ΑΕΚ Λάρνακας αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ζυρίχη δίχως να έχει κάποια ελπίδα πρόκρισης, αφού βρίσκεται στην τελευταία θέση του 1ου ομίλου με 2 βαθμούς ενώ για στον όγδοο όμιλο o Απόλλων Λεμεσού (1 βαθμό), ο οποίος επίσης δεν έχει ελπίδες πρόκρισης, φιλοξενεί την -ήδη στην επόμενη φάση- Λάτσιο. 

Αναλυτικά το πρόγραμμα: 

1ος Όμιλος 
Λουντογκόρετς-ΑΕΚ Λάρνακας 22:00
Λεβερκούζεν-Ζυρίχη 22:00
Βαθμολογία: Ζυρίχη 9, Λεβερκούζεν 6, ΑΕΚ Λάρνακας 1, Λουντογκόρετς 1.

2ος Όμιλος
Σάλτσμπουργκ – Λειψία 19:55
Ρόζενμποργκ – Σέλτικ 19:55
Βαθμολογία: Σάλτσμπουργκ 12, Λειψία 6, Σέλτικ 6, Ρόζενμποργκ 0

3ος Όμιλος
Ζενίτ – Κοπεγχάγη 19:55
Μπορντό – Σλάβια Πράγας 19:55
Βαθμολόγία: Ζενίτ 8, Σλάβια Πράγας 7, Κοπεγχάγη 5, Μπορντό 1

4ος Όμιλος 
Φενέρμπαχτσε – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 19:55
Άντερλεχτ – Σπάρτακ Τρνάβα 19:55
Βαθμολογία: Ντιναμό Ζάγκρεμπ 12, Φενέρμπαχτσε 7, Σπάρτακ Τρνάβα 3, Άντερλεχτ 1

5ος Όμιλος
Βόρσκλα – Άρσεναλ 19:55

Καραμπάγκ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 19:55

Βαθμολογία: Άρσεναλ 10, Σπόρτινγκ Λισαβόνας 7, Βόρσκλα 3, Καραμπάγκ 3

6ος Όμιλος
Μπέτις – Ολυμπιακός 19:55
Μίλαν – Ντουντελάνζ 19:55
Βαθμολογία: Μπέτις 8, Μίλαν 7, Ολυμπιακός 7, Ντουντελάνζ 0

7ος Όμιλος
Ρέιντζερς – Βιγιαρεάλ 22:00
Σπαρτάκ Μόσχας – Ραπίντ Βιέννης 17:50
Βαθμολογία: Βιγιαρεάλ 6, Σπαρτάκ Μόσχας 5, Ρέιντζερς 5, Ραπίντ Βιέννης 4

8ος Όμιλος
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μαρσέιγ 22:00
Απόλλων Λεμεσού – Λάτσιο 22:00
Βαθμολογία: Άιντραχτ Φρανκφούρτης 12, Λάτσιο 9, Απόλλων Λεμεσού 1, Μαρσέιγ 1

9ος Όμιλος
Μάλμε – Γκενκ 22:00
Σάρπσμποργκ – Μπεσίκτας 22:00
Βαθμολογία: Γκενκ 7, Σάρπσμποργκ 5, Μάλμε 5, Μπεσίκτας 4

10ος Όμιλος 
Κράσνονταρ – Ακίσαρσπορ 19:55
Σταντάρ Λιέγης – Σεβίλλη 22:00
Βαθμολογία: Κράσνονταρ 9, Σεβίλλη 9, Σταντάρ Λιέγης 6, Ακίσαρσπορ 0

11ος Όμιλος
Αστάνα – Ντιναμό Κιέβου 17:50
Γιάμπλονετς – Ρεν 22:00
Βαθμολογία: Αστάνα 8, Ντιναμό Κιέβου 8, Ρεν 3, Γιάμπλονετς 2

12ος Όμιλος
Τσέλσι – ΠΑΟΚ 22:00
ΜΠΑΤΕ – Βίντι 19:55
Βαθμολογία: Τσέλσι 12, Βίντι 6, Μπάτε 3, ΠΑΟΚ 3