ακολουθεί: 07:00-08:00

Σύνδεση με Real Fm

e-radio logo

Mείωσε την διαφορά η Σίτι

Με γκολ του Νταβίντ Σίλβα η Σίτι νίκησε με 1-0 την Γουίγκαν και μείωσε την διαφορά της από την κορυφή αλλά και την 2η θέση.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε πολύ δύσκολα με 1-0 της Γουίγκαν και μείωσε την διαφορά της από την 2η θέση στους 4 πόντους και από την κορυφή στους 7. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο με τους «Πολίτες» να έχουν τον έλεγχο. Στο 23′ απείλησαν με ένα σουτ του Τέβες, ενώ στο 31′ ο ΜακΚάρθι οι «Λάτικς» απάντησαν με μια προσπάθεια του ΜακΚάρθι. Τελικά η Σίτι προηγήθηκε στο σκορ στο 41′ όταν ο Σίλβα με όμορφο χαμηλό σουτ νίκησε τον Αλ Χαμπσί και έγραψε το 1-0. Στο δεύτερο μέρος τις δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες τις είχαν οι φιλοξενούμενοι. Μια στο 50′ με τον Αλκαράζ και μια στο 61′ με τον ΜακΚάρθι.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ, Ζαμπαλέτα, Βιειρά, Μπάρι, Σίλβα (84′ Ντε Γιονγκ), Γιάγια Τουρέ, Μπαλοτέλι (69′ Κολάροφ), Τέβες (86′ Τζέκο) ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Αλ Χαμπσί, Λόπες (69′ Γκοχουρί), Γκάρι Κάλντγουελ, Αλκαράζ, Φιγκερόα, Γουότσον, Ντιαμέ (84′ Σαμόν), Μοσές (60′ Ν’Ζόγκμπια), ΜακΚάρθι, Κλέβερλει, Ρονταγιέγκα.

ΜΠΟΛΤΟΝ-ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 3-2 ΓΗΠΕΔΟ: Ρίμποκ Στάντιουμ

Τεράστια ανατροπή για την Μπόλτον που νίκησε με 3-2 την Άστον Βίλα και ανέβηκε στην 6η θέση περνώντας την Λίβερπουλ. Καλό παιχνίδι στο πρώτο μέρος με τους «Χωριάτες» στο ξεκίνημα να παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα. Στο 15′ προηγήθηκαν μάλιστα όταν ο Κάχιλ δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μπεντ από κοντά άνοιξε το σκορ. Οι «Τρόρτερς» δεν το έβαλαν κάτω ωστόσο και ισοφάρισαν στο 45+2 με τον Κάχιλ έπειτα από κόρνερ του Πετρόφ. Στην επανάληψη, στο ξεκίνημα, η Άστον Βίλα ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο 64′ εκ νέου με αριστερό σουτ του Ολμπράιτον έπειτα από σέντρα του Ντάουνινγκ. Έξι λεπτά μετά ο Άσλει Γιανγκ αστόχησε σε πέναλντι το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος από τον Γιασκελάινεν. Η Μπόλτον δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 75′ ο Κάχιλ ισοφάρισε σε 2-2. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 86′ όταν ο Κλάσνιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΜΠΟΛΤΟΝ: Γιασκελάινεν, Στάινσον, Γουίτερ, Κάχιλ, Ρόμπινσον, Ελμάντερ (67′ Κλάσνιτς), Χόλντεν, Μουάμπα (60′ Λι), Πετρόφ (60′ Ντέιβις Μ.), Κέβιν Ντέιβις, Στάριτζ. ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Φρίντελ, Γουόκερ, Κλαρκ, Μπάκερ, Λουκ Γιανγκ, Ρίο Κόκερ, Ντελφ (77′ Πετρόφ), Ολμπράιτον (83′ Αγκμπονλαχόρ), Άσλει Γιανγκ, Ντάουνινγκ, Μπεντ.

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Έμιρειτς Στάντιουμ

«Αυτοκτονία» για την Άρσεναλ που έμεινε στο 0-0 με την Σάντερλαντ και «πέταξε» δύο υπέρ πολύτιμους βαθμούς στην μάχη που δίνει για τον τίτλο. Ανοιχτό το ματς στο πρώτο ημίχρονο με φάσεις εκατέρωθεν. Στο 17′ οι «Μαύρες Γάτες» είχαν καλή ευκαιρία να σκοράρουν αλλά ο Σέζνι είπε όχι στο σουτ του Σεσενιόν. Οι «Κανονιέρηδες» απάντησαν στο 40′ όταν ο Μινιολέτ με εξαιρετική επέμβαση είπε όχι στο σουτ του Μπέντνερ. Με μια μεγάλη φάση για την Άρσεναλ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όταν στο 62′ ο Τσαμάκχ δεν έπιασε καλά το σουτ από καλή θέση. Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 73′ είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Νασρί, ενώ δύο λεπτά μετά ο Τσαμάκχ με κεφαλιά αστόχησε.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Τζουρού, Κονσιελνί, Κλισί, Ντενίλσον (62′ Τσαμάκχ), Γουίλσιρ, Νασρί, Ντιαμπί (77′ Ροζίτσκι), Αρσάβιν, Μπέντνερ. ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μινιολέτ, Φέρντιναντ, Μενσά, Μπραμπλ, Μπάρντσλει, Χέντερσον (88′ Κόλμπακ), Μουντάρι, Μαλμπράνκ (69′ Γουέλμπεκ), Ρίτσαρντσον, Σεσενιόν, Γκιάν (79′ Αλ Μουχαμάντι).

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ-ΕΒΕΡΤΟΝ 1-2 ΓΗΠΕΔΟ: Σεν Τζέιμς Παρκ

Μεγάλο διπλό για την Έβερτον που νίκησε με 2-1 την Νιούκαστλ εκτός έδρας και ανέβηκε ψυχολογικά και βαθμολογικά. Καλύτερα ξεκίνησαν στο παιχνίδι οι «Καρακάξες» όπου προηγήθηκαν στο 23′. Ο Νόλαν έπιασε μια σέντρα σουτ, ο Μπεστ μπήκε στην πορεία της μπάλας και άνοιξε το σκορ. Τα «Ζαχαρωτά» αντέδρασαν γρήγορα και στο 31′ ισοφάρισαν σε 1-1 με εξαιρετικό πλασέ του Όσμαν. Το 1-2 για την Έβερτον ήρθε πέντε λεπτά μετά όταν ο Μπέινς σέντραρε, η μπάλα έφτασε στον Γιαγκέλκα και εκείνος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μπορεί η Νιούκαστλ στο δεύτερο μέρος να είχε τον έλεγχο αλλά η Έβερτον ήταν αυτή που έχασε τις ευκαιρίες. Στο 54′ ο Μπέκφορντ δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά, ενώ στο 74′ ο Σαχά αστόχησε από καλή θέση.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Χάρπερ, Στίβεν Τέιλορ (65′ Φέργκιουσον), Γουίλιαμσον, Κολοτσίνι, Χοσέ Ενρίκε (43΄Αμεόμπι), Σίμπσον, Τιοτέ, Νόλαν, Γκουτιέρες, Μπεστ (85′ Κούκι), Λόβενγκρατς. ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Χίμπερτ, Γιαγκιέλκα, Ντιστέν, Μπέινς, Όσμαν (85′ Κόλεμαν), Νέβιλ (52′ Χάιτινγκα), Ρόντγουελ, Αρτέτα, Μπέκφορντ (69′ Ανιτσέμπε), Σαχά.

ΦΟΥΛΑΜ-ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ 3-2 ΓΗΠΕΔΟ: Κρέιβεν Κότατζ

Η Φούλαμ νίκησε με 3-2 την Μπλάκμπερν και ξέφυγε για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη. Μοιρασμένα τα πράγματα στο πρώτο μέρος χωρίς να δούμε σούπερ παιχνίδι. Στο 37′ οι «Κότατζερς» κατάφεραν να προηγηθούν πάντως με όμορφο σουτ του Νταφ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 45+1 ο Χάνλει ισοφάρισε για τα «Ρόδα» σε 1-1. Πολύ καλό παιχνίδι στο δεύτερο μέρος. Η Φούλαμ προηγήθηκε εκ νέου στο 59′ με εξαιρετικό σουτ του Νταφ, ενώ το 2-2 για την Μπλάκμπερν σημείωσε στο 65′ ο Χόιλετ. Στο 89′ με πέναλντι ο Ζαμόρα διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για την Φούλαμ.

ΦΟΥΛΑΜ: Σβάρτσερ, Μπερντ, Χιουζ, Χάνγκελαντ, Σαλδίδο, Νταφ, Ετούχου, Μέρφι (70′ Ζαμόρα), Ντέμπσει, Τζόνσον, Ντεμπελέ (78′ Κακουτά). ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ: Ρόμπινσον, Σαλγκάδο, Χάνλει, Σαμπά, Ζιβέ (77′ Πέντερσεν), Χόιλετ (82′ Ροτσίνα), Τζόουνς, Ν’Ζονζί, Όλσον, Ρόμπερτς, Ντιουφ.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ-ΣΤΟΟΥΚ 3-0 ΓΗΠΕΔΟ: Άπτον Παρκ

Νέα βαθμολογική «ανάσα» για την Γουέστ Χαμ που νίκησε με 3-0 την Στόουκ και συνεχίζει να δίνει αγώνα για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Μια ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος και αυτή ήταν του Άβρααμ Γκραντ. Στο 21′ με τον Μπα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπέγκοβιτς, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Το 2-0 για τα «Σφυριά» ήρθε στο 30′ με κεφαλιά του Ντα Κόστα. Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι καθώς είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Τόμκινς έπειτα από σέντρα του Χίλτσμπεργκερ. Λίγα πράγματα από εκεί και πέρα με την Γουέστ Χαμ να κρατάει εύκολα το προβάδισμα. Μάλιστα στο 83′ ο Σίλτσμπεργκερ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Γκριν, Τόμκινς, Άπσον, Ντα Κόστα, Μπριτζ, Νόμπλε, Πάρκερ, Χίλτσμπεργκερ, Πικιόν, Κόουλ (87′ Ομπίνα), Μπα (82′ Ο’ Νιλ). ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Γουίλσον, Χουτ, Σόουκρος, Πουγκ, Πέναντ (51′ Εθέρινγκτον), Ντελάπ (69′ Τζόουνς), Γουάιτχεντ, Γουίλαν, Γουόλτερς, Κάριου

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ-ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ 1-3 ΓΗΠΕΔΟ: Σεν Άντριους

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε σε αυτή την 29η αγωνιστική η Γουέστ Μπρομ, που νίκησε με 3-1 την Μπέρμιγχαμ. Η ομάδα του Ρόι Χόντγκσον πλέον έφτασε τους 32 πόντους και ξέφυγε για τα καλά από τις επικίνδυνες θέσεις.

Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο που δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να επιδείξει. Το δεύτερο μέρος τα είχε όλα, ευκαιρίες, γκολ και εξαιρετικό ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 47′ όταν ο Μουλουμπού , ενώ το 1-1 για τους «Μπλε» σημείωσε ο Μπουσεχούρ ένα λεπτό μετά με εξαιρετικό τελείωμα έπειτα από σέντρα του Μπόιερ. Δέκα λεπτά μετά η Μπρόμιτς «πάγωσε» για τα καλά το «Σεν Άντριους» κάνοντας το 1-2 με φοβερό σουτ του Μόρισον. Όλα τελείωσαν στο 72′ όταν ο Σάρνερ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ: Φόστερ, Καρ, Τζόνσον, Ντέιβις, Ρίτζγουελ (80′ Μέρφι), Μπουσεχούρ (67′ Φίλιπς), Φάχι, Μπόιερ, Μπέντλει, Ζερόμ, Μάρτινς. ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Κάρσον, Ριντ, Όλσον, Μειτέ, Σόρει, Μπρουντ, Μουλουμπού, Σάρνερ, Τομάς (67′ Χάρα), Μόρισον (78′ Ταμάς), Φορτουνέ (45′ Οντεμβιγκί).